Ve beklenen yağış geldi...

Ve beklenen yağış geldi...
Ve beklenen yağış geldi...
Kuvvetli sağanak, Türkiye'nin birçok yerinde su baskınlarına neden oldu.

İSTANBUL – Üç gün önce İstanbul’da 31 kişinin ölmesinden sonra Meteoroloji’nin sık sık uyarısını yaptığı yağışlar başladı.
İSTANBULKadıköy, Beykoz, Maltepe, Sarıyer ve Kilyos'ta şiddetli yağış var. Kilyos'tan su baskını haberleri geliyor. Sarıyer'de başlayan şiddetli yağış Kilyos Deresi'ni taşırdı. Taşkında dere çevresindeki çok sayıda evi su bastı. Mahsur kalan vatandaşlar iş makineleriyle kurtarılıyor. Maltepe'den ise bir çok evin su baskınına uğradığı haberleri geliyor

Meteoroloji yetkililerinin uyarılarının ardından beklenen sağanak yağış Sarıyer'de başladı. Şiddetli yağışın başlamasıyla birlikte Kilyos'ta bulunan dere taştı.

Derenin taşması sonucu, çevredeki evler sular altında kaldı. Mahsur kalan vatandaşlar, pencerelere çıktı. Sarıyer ve Kilyos'ta sağanak yağmur nedeniyle yollar da su altında kaldı.  Caddede ilerlemeye çalışan bazı araçlar da selde mahsur kaldı. Sürücüler araçlarını terk ederek güvenli yerlere geçti. Bu arada belediye ekipleri de ilçedeki önlemlerini sıklaştırdı. Maltepe'den ise bir çok evin su baskınına uğradı.  Yağış nedeniyle E-5 Karayolu Bostancı kesiminde su birikintisi oluştu. Bu nedenle bölgede araçların geçişleri bir süre tamamen durdu.
TEKİRDAĞTekirdağ kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Kumbağ ile Naip Köyü’den geçen ve Ganoz Dağı eteklerinden gelen suların aktığı dere öğleden sonra şiddetli yağışlar sırasında taştı. Kumbağ ve Naik Köyü'nde yüzlerce ev ve işyeri sular altında kalırken bölgedeki tuğla fabrikaları da sel baskınına uğradı.

Üretim yaptıkları sırada bir anda kendilerini selle karşılaşan yaklaşık 150 işçi fabrikaların çatısına çıkarak canlarını kurtardı. Cep telefonlarıyla haber verih çatılarda kurtarılmayı bekleyen işçiler zaman zaman bulundukları yerin çatırdayıp yıkılma tehlikesi başgöstermesi üzerine panik yaşadı.

Tekirdağ Valiliği'nin talebi üzerine bölgeye sevk edilen üç askeri helikopterler çatıdaki işçileri kurtarmakta zorlandı. Bölgedeki elektrik telleri nedeniyle çatılara yaklaşamayan helikopterler boş bir alana iniş yapmak zorunda kaldı. Yağmur altında çatılarda ıslak elbiseleriyle kurtarılmayı bekleyen işçiler için Tekirdağ 8'inci Piyate Tugay Komutanlığı da bölgese çok sayıda asker ve araç sevk etti. Askeri birlikler zırhlı personel taşıyıcılarıyla Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Deniz Şube Müdürlüğü ekipleri de botlarla yaptıkları çalışmalar sonucunda işçileri kurtardı.

 

 

 

ALANYA'DA HORTUM: 8 YARALIAntalya'nın Alanya İlçesi'ne bağlı Okurcalar Beldesi'nde akşam meydana gelen hortumda çoğunluğu Alman 8 kişi yaralandı.
Olay saat 18.45 sıralarında Alanya ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Okurcalar Beldesi'nde meydana geldi. Havanın zaman zaman kapanıp aman zaman açtığı birg ün geçiren beldede bir anda hortum oluştu. Beldenin çarşısı ile bir turistik otelde büyük hasara neden olan hortum insanları da savurdu.
Otelde kalan 1'i çocuk 8 kişi hortuma kapılıp çarpma ve düşme sonucu yaralandı. Çoğunluğu tatile gelen Alman yaralılar, Alanya'daki hastanelerde tedaviye alındı.