Ve bilinmeyen dil resmen 'tanındı'

Ve bilinmeyen dil resmen 'tanındı'
Ve bilinmeyen dil resmen 'tanındı'

Nejdet Atalay

Anadilde savunma tasarısının TBMM'de kabul edilerek yasalaşmasının ardından Diyarbakır'da görülen KCK ana davasının bugünkü duruşmasında Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay savunmasını Kürtçe yaptı

DİYARBAKIR- Anadilde savunma ile ilgili tasarının TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin ardından Diyarbakır’da görülen KCK/TM ana davasında Kürtçe savunmaya izin verildi.

Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’görülen 108’i tutuklu 175 sanığın yargılanmasına ilişkin davada bir ilk yaşandı. Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay savunmasını Kürtçe yaptı. Atalay’ın Kürtçe savunması tümüyle kayıt altına alınırken, yasa tasarısı Resmi Gazete ’de yer almadığı için Atalay’ın tercümanlığını avukatı Mustafa Yıldız yaptı.


SÜRE KISITLAMASINA TEPKİ

Kürtçe savunma sırasında mahkeme başkanı ile sanık avukatlarından Diyarbakır Barosu'nun  eski başkanı Mehmet Emin Aktar arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Mahkeme başkanı, Kürtçe savunma yapan Nejdet Atalay’dan savunmasını özet halinde geçmesini isterken, Aktar buna karşı çıktı. Emin Aktar, müvekkilinin 3 yıldan sonra ilk defa ana dilinde savunma yapacağını ve burada süre kısıtlamasının olmaması gerektiğini belirterek, duruşmanın anadilde savunma yasa tasarısının Resmi Gazete’de yayımlanması sonrasına ertelenmesini talep etti. Mahkeme başkanı ise bunun yasalaşmadığını, bu konuyu dava başlarken sanıklar ile konuştuklarını söyledi.

 

BİLİNMEYEN DİLE DENİLİYORDU


Daha önce KCK davalarında sanıkların Kürtçe savunma talepleri  Türkçe dışında başka bir dilde savunma kabul edilmediği gerekçesiyle reddediliyordu. Hakimler, ulusal ve uluslararası düzenlemelere göre sanığını konuşulanları anlamadığı takdirde ve yine Lozan’a göre, gayrimüslim azınlık olmak kaydıyla tercüman hakkından yararlanabileceğini, KCK’lı sanıkların Türkçe bildiklerini, dolayısıyla bu hakkın onlar için geçerli olmadığını söylüyordu. Mahkeme tutanaklarına Kürtçe savunmalar 'bilinmeyen bir 'dil' diye geçiyordu. (Radikal.com.tr, dha)