Ve bilinmeyen dil resmen 'tanındı'

Ve bilinmeyen dil resmen 'tanındı'
Ve bilinmeyen dil resmen 'tanındı'

Nejdet Atalay

Anadilde savunma tasarısının TBMM'de kabul edilerek yasalaşmasının ardından Diyarbakır'da görülen KCK ana davasının bugünkü duruşmasında Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay savunmasını Kürtçe yaptı

DİYARBAKIR- Anadilde savunma ile ilgili tasarının TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin ardından Diyarbakır’da görülen KCK/TM ana davasında Kürtçe savunmaya izin verildi.

Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’görülen 108’i tutuklu 175 sanığın yargılanmasına ilişkin davada bir ilk yaşandı. Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay savunmasını Kürtçe yaptı. Atalay’ın Kürtçe savunması tümüyle kayıt altına alınırken, yasa tasarısı Resmi Gazete ’de yer almadığı için Atalay’ın tercümanlığını avukatı Mustafa Yıldız yaptı.


SÜRE KISITLAMASINA TEPKİ

Kürtçe savunma sırasında mahkeme başkanı ile sanık avukatlarından Diyarbakır Barosu'nun  eski başkanı Mehmet Emin Aktar arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Mahkeme başkanı, Kürtçe savunma yapan Nejdet Atalay’dan savunmasını özet halinde geçmesini isterken, Aktar buna karşı çıktı. Emin Aktar, müvekkilinin 3 yıldan sonra ilk defa ana dilinde savunma yapacağını ve burada süre kısıtlamasının olmaması gerektiğini belirterek, duruşmanın anadilde savunma yasa tasarısının Resmi Gazete’de yayımlanması sonrasına ertelenmesini talep etti. Mahkeme başkanı ise bunun yasalaşmadığını, bu konuyu dava başlarken sanıklar ile konuştuklarını söyledi.

 

BİLİNMEYEN DİLE DENİLİYORDU


Daha önce KCK davalarında sanıkların Kürtçe savunma talepleri  Türkçe dışında başka bir dilde savunma kabul edilmediği gerekçesiyle reddediliyordu. Hakimler, ulusal ve uluslararası düzenlemelere göre sanığını konuşulanları anlamadığı takdirde ve yine Lozan’a göre, gayrimüslim azınlık olmak kaydıyla tercüman hakkından yararlanabileceğini, KCK’lı sanıkların Türkçe bildiklerini, dolayısıyla bu hakkın onlar için geçerli olmadığını söylüyordu. Mahkeme tutanaklarına Kürtçe savunmalar 'bilinmeyen bir 'dil' diye geçiyordu. (Radikal.com.tr, dha)


  http://www.radikal.com.tr/1118493111849312

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Guzel bir gelisme - mhmtthr

  Kck davasinda yakalanan ve anadilde savunmada israr edenlerin sahsinda Kurt mucadelesini selamliyorum. Istikrarli bir mucadelenin meyvesidir bu. Secim kampanyalari basladi baslamak uzere. Akp ye bakin bunu da nasil bir arguman olarak kullanacagina iyi bakin. Tabi Kurt milleti bunu gormeyecek kadar kor degil artik..

  Çok güzel . - Su Cemre Sim

  Müslüman dünyasında ve ülkemizde,Batının 14.yy.dan sonra gerçekleştirdiği rönesans ve reformlar gerçekleşmediği için bilgi toplumu olamadık.Onun için de okuma yazma öğrenene ''aydın'' deme alışkanlığı edindik.Dişe değer evrensel anlamda aydınımız da olmadı.Bizler ki Müslüman dünyasının en ileri,en gelişmiş demokrasisini(!) yaşıyoruz.İslam dünyasına aydınlık bir pencere açmaya çalışan modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucuları bu yüzden büyük zorluklarla karşılaştı,şimdi o zorluklar bizi boğuyor .Kürtler'in Kürtçe okuyup yazması çok önemli,ama yeterli değil.Çünkü ilk sorun açlık sorunu bence.Bu millet resmi dili ne olursa olsun,önce karnının tok olmasını ister.Karnı aç adamın dilini konuşmak,dilinden anlamak birinci sorundur.Birinci sorun çözülmeden ikinci sorunu çözmenin bir anlamı yok,sorun çözülmez de.Öyle olsaydı,resmi dili de ana dili de Türkçe olanların yaşamı daha parlak olurdu.Yoksulluk bu ülkenin ortak dili,bir anlayan olsa.

  Hukuk dili - xeni_artius

  Hakimin söylediklerini yani hukuk dilini Türkçe konuşan Türk milleti anlıyor mu acaba :) Ama gelişme güzel.

  Mahkeme - beardfish

  Mahkeme Baskanının ne kadar önyargı ile yaklastıgı belli. Kanunen bir sakıncası olmadıgı halde sırf böyle Mahkeme Baskanları yüzünden yasa cıkarmak zorunda kaldılar. Isin daha ilginc tarafı, bir sag Parti bu yasayı cıkartmaya calısıyor bir Sol Parti (kendini Sol diye tanımlıyor) engellemeye. Ironik degil mi. Hakimlerin Savcıların Avukatların zihniyeti degismeden isimiz zor. Herseyi yasayla belirleyemez siniz Hakimler vicdanınıda ortaya koymalı. Aslında merak ettim bizim Hakimler nasıl egitiliyor.

  Tahamulsuzluk - helinasi

  Sadece tahamulsuzluk baskanin yaptigi, ama o da zamanla alisir, diger alismayanlar gibi...

  Körler sağırlar birbirini ağırlar ... - Mert_Mert

  Bir tiyotro sahnesi ... davalı, davacı ve hakim. Davalı ve davacı olan biri Kürtçe konuşur diğeri Lazca. Ne lazca konuşan Kürtçeyi anlar nede Kürtçe konuşan Lazcayı. Türkçe konuşan hakimde hiç kimseyi anlamaz. Yani körler sağırlar birbirini ağırlar durumu. Ortak dil kullanmadan ortak çözüm üretemezsiniz...

  eyvah eyvah! - aharasa

  o kadar engelledik dillerini ama artık resmi işlemlerde de kabul ediliyor. eyvah eyvah napıcaz şimdi? başımıza taş yağacak, hepimiz bir anda öleceğiz, onurumuz yerle bir olacak, namusumuz elden gidecek, en birinci halk biz olmayacağız, dünyanın sonu geldi eyvah!