Ve kuş gribi Batman'da ortaya çıktı

Ağrı Doğubeyazıt'ta geçen yıl dört kişinin ölümüne yol açan kuş gribi bu kez de Batman'da ortaya çıktı. Gercüş ilçesine bağlı Boğazköy'deki şüpheli tavuk ölümlerini inceleyen Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, köyden alınan numunelerde kuş gribi belirledi.

ANKARA - Ağrı Doğubeyazıt'ta geçen yıl dört kişinin ölümüne yol açan kuş gribi bu kez de Batman'da ortaya çıktı. Gercüş ilçesine bağlı Boğazköy'deki şüpheli tavuk ölümlerini inceleyen Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, köyden alınan numunelerde kuş gribi belirledi. Göçmen kuşların getirdiği sanılan virüs nedeniyle Boğazköy civarında karantina ve kanatlı itlafı başladı. Tavuklara dokunduktan sonra rahatsızlanan üç çocuk tedavi altına alındı.
Gercüş ilçesine bağlı Boğazköy, Aydınlı ve Rüzgarlı köylerinde 5 Şubat günü kümes hayvanlarının telef olmaya başlaması üzerine Batman Tarım İl Müdürlüğü uzmanları bölgeye gitti. Uzmanların telef olan hayvanlardan aldığı numuneler Elazığ Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderildi. Burada yapılan incelemede telef olan kümes hayvanlarının kuş gribi virüsü taşadığı saptandı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, dün açıklama yaparak vatandaşları uyardı. Bakanlık açıklamasında şöyle denildi: "Yapılan inceleme sonucunda hastalığın kuş gribi olduğu kesin olarak tespit edilmiştir. Hastalık etkeninin tiplendirilmesiyle ilgili detay çalışmalar sürmektedir. Hastalık çıkan köyün etrafında sıkı karantina tedbirleri alınmıştır. Hastalık mihrakı olan Boğazköy de, hastalık süresince toplam 170 muhtelif kanatlı hayvan ölmüştür. Kontrol bölgesinde mevcut kanatlı hayvanların itlaf işlemlerine başlanmıştır."
Üç çocuk tedavi altında
Kümes hayvanlarında kuş gribine rastlanılmasının ardından baş dönmesi ve ateş görülen 16 yaşındaki Selman Çakır, üç yaşındaki Ramazan Tuncel ve 1.5 yaşındaki Mehmet Tuncel, tedbir amacıyla Gerçüş Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Selman Çakır, "Tavuklara dokunduk. Hasta olanların bazılarını biz kendimiz itlaf ettik" dedi.
Kuş Gribi Ulusal Acil Eylem Planı çerçevesinde Batman'da Yerel Hastalık Kontrol Merkezi oluşturulurken vatandaşlara 'kümes hayvanlarının açıkta bulundurulmaması, toplu ölümlerin bakanlığa bildirilmesi, ölen hayvanların çevreye atılmaması, ticari yetiştiricilik yapan kanatlı işletmelerince biyo-güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkarılması' gibi uyarılar yapıldı.
Britanya'da da çıkmıştı
Türkiye kuş gribiyle geçen yıl 4 Ocak'ta Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde 14 yaşındaki Muhammet Koçyiğit'in ölmesiyle tanıştı. Muhammet'in kardeşleri 15 yaşındaki Fatma ve 11 yaşındaki Hülya'yla Doğubeyazıtlı 16 yaşındaki Fatma Özcan da kuş gribinden yaşamını yitirdi. Bu süreçte Türkiye'deki laboratuvarlarda 21 kişide 'H5N1' virüsü bulundu, 34 ilde virüse rastlandı. Ancak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile işbirliğinde çalışan Britanya'daki referans laboratuvarında 21 vakadan 12'si teyit edildi. Türkiye'de son kuş gribi vakası 31 Mart 2006'da görüldü.
Dünya son olarak Britanya'da bir tavuk çiftliğinde çıkan ölümcül virüs nedeniyle diken üstünde.