Ve Marmaray ilk 'resmi' seferini yaptı

Ve Marmaray ilk 'resmi' seferini yaptı
Ve Marmaray ilk 'resmi' seferini yaptı
İstanbul'da Asya ve Avrupa yakaları arasında raylı sistemle toplu ulaşım sağlayacak olan Marmaray Tüp Geçiş Projesi'nin açılış törenine, bugüne kadar görülmemiş kalabalıkta bir protokol katıldı. Başbakan Erdoğan Marmaray'ın 15 gün boyunca ücretsiz hizmet vereceğini söyledi.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL İstanbul’da Asya ve Avrupa yakaları arasında raylı sistemle toplu ulaşım sağlayacak olan Marmaray Tüp Geçiş Projesi’nin açılış törenine, bugüne kadar görülmemiş kalabalıkta bir protokol katıldı.
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın dışında Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Romanya Başbakanı Traian Basescu, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ve 10’u aşkın bakan ile onlarca milletvekili ve çok sayıda üst düzey bürokrat açılışa katıldı.

Açılışın yapıldığı alanda güvenlik önlemleri de en üst seviyede. Denizden, havadan ve karadan alınan yoğun güvenlik önlemleri için çok sayıda güvenlik gücü görev yapıyor.

Meydana kurulan platformda protokol konuşmaları Kadir Topbaş’ın konuşmasıyla başladı. Üsküdar meydanının neredeyse tamamı açılış törenini izlemeye gelen insanlarla dolu. Üsküdar’a inen tüm yollar, sabah saatlerinden itibaren araç trafiğine kapatılmıştı.

Kalabalık arasında ‘Asrın lideri Başbakan Erdoğan ’ pankartı açıldı. Açılış konuşmalarının hemen öncesinde gösterilen videoda ise Yenikapı’da yapılan kazılara vurgu yapıldı. İstanbul tarihinin 8500 yıl öncesine dayandığının, bu kazılarla ortaya çıktığı hatırlatıldı.

Marmaray açılış töreninde, Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım’ın ardından Başbakan Erdoğan bir konuşma yaptı.

Başbakan Erdoğan: Marmaray insanlığın projesidir


Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı açılış öncesi dua etti. Duaya Japonya Başbakanı Abe'nin de ellerini açarak eşlik etmesi dikkat çekti. Açılışının ardından Marmaray trenini kullanan Cumhurbaşkanı Gül diğer liderler ile Kazlıçeşme’ye doğru yola çıktı.

Daha sonra protokolün oluşturduğu büyük kalabalık, Marmaray'ın ilk seferini gerçekleştirmek üzere perona indi. Perondaki trenin kapılarının açılmasıyla beraber kalabalık aynı anda kapılara hücum edince kısa süreli bir izdiham yaşandı. Aralarında Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in de olduğu davetliler zor anlar yaşadı. Tren hareket ettikten sonra, kalabalığın ön vagonları tıklım tıklım doldurduğu, arka vagonların ise boş kaldığı görüldü.

İlk sefer için Üsküdar'dan hareket eden trenin makinist kokpitine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oturdu. Tren İstanbul Boğazı'nın altından geçerken durdu ve liderler deniz altındaki özel istasyona hatıra plaketi çaktı.

Marmaray'ın ilk yolcularını Yenikapı istasyonunda hostesler çiçeklerle karşıladı.