Ve mektup gönderildi

Ecevit, Başkan Bush'a gönderdiği mektupta, gerektiğinde Türk hava sahasının ve havaalanlarının kullanılması yönündeki ABD talebine 'olumlu' yanıt verdi.

Başbakan Bülent Ecevit, ABD Başkanı George W. Bush'a dün gönderdiği mektupta, Türkiye ve ABD arasındaki stratejik ortaklığın önemini vurgulayarak, gerektiğinde Türk hava
sahasının ve Türk havaalanlarının ABD nakliye uçakları tarafından kullanılması yönündeki ABD talebinin, Türk Hükümeti'nce olumlu karşılandığını bildirdi.
Başbakan Ecevit, sabah erken saatlerde geldiği Başbakanlık'ta, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ile yaptığı görüşmenin
ardından, ABD Başkanı Bush'a gönderdiği mektubu, Başbakanlık açıklaması olarak kamuoyuna duyurdu.
21 Eylül 2001 tarihli mektupta, Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ortaklığın önemi vurgulanarak, bu ortaklığın bugüne değin her iki ülkeye de yarar sağladığı kaydedilen açıklama şöyle devam etti:
"Başbakan, ayrıca, dış bağlantılı uluslararası terörist saldırılarla ülkemizin uzun yıllar mücadele verdiğini ve terör
eylemlerinden Türk halkının çok acı çektiğini hatırlatarak, ABD'de meydana gelen son terörist saldırılar bağlamında Türk halkının, Amerikan halkıyla dayanışma içinde bulunduğunu ve terörle mücadelede uluslararası işbirliğine Türkiye'nin tam destek verdiğini bir kez daha¶belirtmiştir.
Başbakan, ayrıca, gerektiğinde Türk hava sahasının ve Türk havaalanlarının ABD nakliye uçakları tarafından kullanılması yönündeki Amerikan talebinin, Türk Hükümeti'nce olumlu karşılandığını bildirmiştir.
Öte yandan, Başbakan, Kuzey Afganistan'daki gelişmelerle ilgili olarak Türkiye ile ABD arasında istihbari bilgi değişiminde ve
işbirliğinde bulunulmasının yararlı olacağını belirtmiştir. Esasen, Türkiye, Kuzey İttifakı'na öteden beri yapmakta olduğu, malzeme, eğitim ve diğer yardımları artıracaktır.
Başbakan, Türk Hükümeti'nin, Afgan halkının yıllardır çektiği acıların dindirilmesine yönelik katkılarını sürdüreceğini de bildirmiş ve Afgan halkına uluslararası camia tarafından insani yardımda bulunulmasının önemini vurgulamıştır."