Ve Milli Eğitim 'insanı' yarattı!

Ve Milli Eğitim 'insanı' yarattı!
Ve Milli Eğitim 'insanı' yarattı!
MEB tarafından ders kitaplarında yaratılış teorisinin ilk adımları atıldı. Kitaplarda "İlk insan ortaya çıkmıştır" ifadesinin "İnsan yaratılmıştır" olarak değiştirildiği ortaya çıktı.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 9. sınıf coğrafya ders kitabının ikinci baskısını yaratılış teorisine göre yeniden düzenlediği ortaya çıktı. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, kitabın Jeolojik Zamanlar Tablosu bölümündeki “İlk insan ortaya çıkmıştır” ifadesinin “İnsan yaratılmıştır” olarak değiştirildiği ögrenildi.

MEB Talim Terbiye Kurulu’nun 17 Aralık 2010 tarihli kararı ile ders kitabı olarak kabul edilen ve okullara dağıtılan 9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı’nın ikinci baskısında “yaratılış teorisine uygun olarak” değişiklik yapıldığı ortaya çıktı. Kitabın ilk baskısının 104. sayfasında yer alan ve “Jeolojik Zamanlar”ı anlatan tablodaki, “Senozoik” zaman diliminde görülen olaylardan biri “İlk insan ortaya çıkmıştır” olarak ifade edilmişti. Ancak Talim ve Terbiye Kurulu’nun kararı ve MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 19 Mart 2012 tarihli yazısı ile kitabın yeniden basılması kararı alındı. Kitap yeniden basılırken söz konusu tablodaki “ilk insan ortaya çıkmıştır” ifadesi “İnsan yaratılmıştır” olarak değiştirildi. Coğrafya kitabının değiştirilmiş hali 222 bin 574 tane basılarak okullara dağıtıldı.

 

İNSAN HASSASİYETİ

 

Ancak “ortaya çıkmıştır” ifadesini ilk insan için “yaratılmıştır” olarak değiştiren MEB, “Su yosunu türünden bitkiler ortaya çıkmıştır”, “Taş kömürü yatakları oluştu”, “Bugünkü bitki ve hayvan türleri ana hatları ile ortaya çıkmıştır” ifadelerine kitabın ikinci baskısında dokunmadı. (Cumhuriyet)


  http://www.radikal.com.tr/1127030112703025

  YORUMLAR
  (25 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Rastgeleliğin Kanıta Dayalı Bilimsel Değeri. - Clear

  Her şeye bilim dediğiniz zaman bu ikilemin kucağına düşmek kolaydır.Fluluğu bırakıp netliğe yönelirseniz,sapla samanı ayırtedebilirsiniz.Bilim kanıta dayanır,deneysel ve gözlemseldir.Amprik olması bile yeterli değildir.Olasılık hesapları matematiksel ifadelerdir.Matematik gerçek bir bilim değil,tıpkı felsefe gibi bilimin ve bilginin açıklayıcısıdır ve yardımcısıdır(bilginin kaynağı değildir) aynıyla "Albert Einstein" tarafından söylendiği gibi...Önüne geleni bilimadamı diye yutturmak için,her şeyi bilim diye dayatmayın.Her gördüğünüz sakallı,dedeniz değildir.Eğer rastgelelik bilim olsaydı,iddia edildiği üzere "bir maymun rastgele milyalarca defa klavye tuşlarına basarak Şekspir'in Hamlet'ini yazardı".Dahası bilim adamına gerek kalmaz,herkes her şeyi yapardı.Şekspir'e hakaret oluşunu bir tarafa bırakalım,madem böyle rastgelelik olası,o zaman neden Hz.Muhammed'in yani sizin sözüm ona ironinizle bir "Kervancı" nın sözleri olası değil? Size göre Hamlet yazabilecek bir muza tav olabilen bir maymun çok anlamlı da,dostundan düşmanından "El Emin" ünvanı kazanmış sağlam ve dürüst karakterli bir kervancının sözleri mi anlamsız?.Böyle bir garabeti,ancak sizler kabul edebiliyorsunuz.Zira sizin için önemli olan din düşmanlığı,yoksa bilimmiş,gerçekmiş,doğruymuş,laf olsun torba dolsundan başka bir şey değil.Öyle değil mi?

  Kervancı da var Hükümdar da Var. - Clear

  Evet Hz.Muhammed peygamberimiz kervancıydı.Hz.Süleyman,Hz.davut ise hükümdardı.Kimin ne olduğu değil,ne söylediği önemlidir.Sizin bilimsel(!) kafanız,kişiye mi yoksa söylediklerine mi itibar ediyor? Darwin de bir rahipti.Tıpkı genetik biliminin babası Mendell gibi...

  Karanlık yol - Bratz

  Çocuklarınızı bilimin ışığından ayırmayın. Bence bu ülkenin hiçbi okuluna çocuklarınızı göndermemelisiniz. Şahsen eğitim alması tarafındayım. Devlet okulları olsun, özel kolejler olsun aynı yolun farklı şeritleri. Çocuklarınıza bu okullarda dünyanın en saçma uyduruk bilgileri aşılandırılacak ve siz farkında bile olmadan..

  O ne özgüven o - İtaatsiz

  "Ortaya çıktı" hiç olmazsa nötr bir terim. Nasıl ortaya çıktığı konusunda bir varsayımda bulunmuyor. Oysa "yaratıldı" fazla iddialı. İnsanın nasıl ortaya çıktığı konusunda kesin bir bilgiye atıfta bulunuyor. Bu kesin bilginin kaynağı nedir? İnsanın yaratıldığına dair elimizdeki tek veri 6. yy'da yaşamış Mekkeli bir kervancının "Evreni ve insanı bir Yaratıcı yaratmıştır, ben de onun elçisiyim" mealindeki sözleri. Bu sözler dışında insanın yaratılmış olduğuna dair elimizde herhangi bir veri var mı? Öte yandan 21.yy'da dünyanın en iyi 500 üniversitesinin biyoloji bölümlerinin HEPSİ insanın yaratılmadığını ama evrimleştiğini söylüyor. Üstelik buna ilişkin (katılırsınız katılmazsınız) binlerce kanıtları ve argümanları var. Oysa 6. yy'da yaşamış Mekkeli kervancının tek bir argümanı bile yok (daha sonra onun adına yunan felsefesinden alınma bazı argümanlar geliştirilmiş ama kervancının kendine ait hiç bir argüman yok). Sadece "bana inanan cennete gider inanmayan cehennemde yanar" gibi bir teşvik-ceza sistemi öneriyor ki bu teşvik-ceza sistemi bilimsel bir argüman sayılmaz. Katılıyorum ya da katılmıyorum bile diyemezsiniz. Bu durumda Talim ve Terbiye Kurulu'nun 6. yy'da yaşamış Mekkeli bir kervancının sözlerini 21.yy'daki en iyi 500 üniversitenin biyoloji bölümlerinden üstün tutmasının gerekçesi nedir acep?

  bilimsel teoriler - momentum

  Zamanında, güneşin ve gök cisimlerinin dünyanın çevresinde döndüğü görüşü de tamamen bilimsel bir teoriydi, kiliseye ait bir hurafe değil. Aristo ve Ptoleme'ye ait bu teoriye göre gök cisimleri kusursuz ve güneş yüzeyinde lekeler olamazdı. Gazzali basit bir soru sordu: Nereden biliniyor? Güneşin, dünyadan 270 kat daha büyük olan yüzeyini kimse gözlemledi mi? Oksijenin bilinmediği çağlardaki flojiston'lu yanma kuramı da bilimsel teoriydi. Oksijen'i bularak olayın doğrusunu açıklayan Lavasier'nin kafasını ise Fransız devrimcileri kesti. Yakın zaman öncesine kadar Batı'da bazı bilimsel çevrelerin "inandığı" çok-merkezli evrim teorisi de bilimsel teoriydi. Buna göre yeryüzündeki farklı insan ırkları farklı primatlardan evrimleşmişti. Yani zenciler, esmerler ve sarılar ile beyazlar aynı soydan gelmiyorlardı. Hiç fena değildi; bir Tanrı'nın olmadığından sonraki diğer önemli bir soru da yine böyle bilim yoluyla hallediliyordu. Ama son genetik araştırmalar tüm insan ırkının tek bir tür olduğunu ortaya koyunca bu, Batı'da eski bir tartışmayı bitiren bir sonuç olarak algılandı. Böyle bir tartışmadan haberi bile olmayan bizler bu devrimsellikten de mahrum kaldık. Sağolsun, sorularımızın bile Batı'nın hazır dosyalarından bize verildiğini düşünen Hürriyet Gazetesi bir tek, çığlık içinde bir başlık attı ama Türkiye'de çoğu kimse bu çığlık formunun hikmetini kavrayamadı. Zaman öyle akıp gidiyor işte.

  oh! ne ala ne kolay... - dostluk ve baris

  Clear diyor ki "ooolll!" dedi olduk! nasil, nicin, neden sorularini sormaya gerek yok, anlatilsa da anlayamayiz zaten! STOP! Kapasitemiz yetmez.. Yani haddimizi asmayalim sadece itaat edelim... Iyi güzel de sevgili Clear, iyi not alacagiz diye anamiz agladi, senelerce hatmettik, biyoloji, kimya, matematik, fizik tahsil ettik, hepsi bosuna mI? Sence ac kutsal kitabi, ögren! ama gerekcelerini, nasilini, niyesini sorma günaha girersin!.. Oh! ne ala, ne kolay.. El'in oglu bosuna CERN'de, NASA'da bilimsel arastirmalar yapiyor.. Ferman buyuruyorum: CERN ve NASA derhal kapatila ve yok edile:)

  "rastgelelik kavrami bilime terstir" - keryil

  evet, saka yapmiyorum, bunu az asagida bir yorumcu yazmis. bence her tur stokastik isle ugrasan herkes, matematikcisinden bilgisayar bilimciye, meteorologundan fizikcisine kadar meslegi biraksin. baksaniza, hataliymisiz arkadaslar. entropi, information rate, randomness, stochasticity, determinism vs. gibi kavramlar da aslinda yokmus, rastgelelik olculemez, bilimdisi bir kavram olduguna gore. rastgelelik bilimdisiysa rastgeleligi olcen entropi de bilimsel bir kavram olamaz, entropi olmadan da bugunku sinyal tabanli isitsel/gorsel/iletisimsel teknolojilerin hicbiri olmaz. yani aslinda cep telefonlari, televizyonlar, internet filan calismiyormus arkadaslar, sayin yorumcu soylemese fark etmeyecegiz vallahi. yaziktir arkadaslar, boyle seyler iddia ederken bunun okulunu okuyan olur, salladigim belli olur diye hic mi endise etmiyorsunuz? rastgelelik bilimsel degildir diyorsaniz rica ediyorum, cok zor degil, acin wikipedia'yi, randomness, stochasticity, entropy gibi kavramlari bir okuyun da su argumani bir asin artik. olasilik okutmadilar mi size okulda, anlamiyorum ki. bilimin kesin olanlarla ilgilendigi, duzensizlik, rastgelelik veya varyasyon gibi deterministik olmayan seyleri aciklayamadigi/inceleyemedigi sadece bilimle ilgilenmeyenlerin inandigi bir hulyadir. son olarak, "ara form" diye bir sey yoktur arkadaslar, kendiniz calip kendiniz oynuyorsunuz. neyle neyin arasi? "tur" ulasilmaya calisilan bir ideali ifade etmez. turleri "ana" ve "ara" olarak ayirabilecegimiz bir kriter yok. adnan oktar kitaplardaki gibi balik "ana" turu cesitli foto$opsal "ara" turlerden gecip timsah "ana" turune evrimlesmiyor. bugunku turlerin ne ozelligi var ki "ana" tur olsunlar?