@ismailsaymaz

Ve o toplu mezar açılıyor

Ve o toplu mezar açılıyor
Ve o toplu mezar açılıyor
Tunceli Çemişkezek'te, Nisan 1997'de ordunun tank ateşiyle öldürüldüğü ileri sürülen kardeşi Ali Yıldız ve 15 silahlı militanın toplu mezarlarının açılması için 63 gündür ölüm orucu eylemi yapan Hüsnü Yıldız'ın beklediği haber nihayet dün ulaştı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Malatya Özel Yetkili Savcılığı, dün sabah Yıldız’ın avukatını arayarak toplu mezarın yarın (cuma) açılacağını bildirdi.

İki gün sürecek olan işlemde önce DNA tespitine yönelik kemikler aranacak, daha sonra ailelerin başvurması halinde cesetler çıkarılıp sahiplerine teslim edilecek.

Tunceli Çemişkezek’te, aralarında Ali Yıldız’ın da olduğu, ikisi kadın 18 silahlı militan, iddiaya göre, 1997 yılında ordunun tank ateşiyle öldürülmüştü. İkisi DHKP/C üyesi, 16’sı PKK ’lı olan bu militanların otopsisi 11 Nisan 1997’de jandarma karakolunun bahçesinde üstünkörü yapılmış ve ‘tanınmayacak halde oldukları’ belirtilmişti. Cesetlerden ikisi ailelerine verilirken, diğerleri karakol yanındaki Gözlüçayır mevkiine gömülmüştü.

Öldürülenlerden Ali Yıldız’ın ağabeyi Hüseyin, bu yıl mezarın açılması için başvurdu. Malatya Özel Yetkili Savcılığı talebi önce kabul etti. Fakat sonra, 1997’de otopsi yapıldığını ve ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ yönünde karar verildiğini belirtip ilk kararını iptal etti. Oysa Malatya Özel Yetkili Savcılığı’nın ‘Yapıldı’ dediği otopside, kimlikler belirsiz, cesetler paramparça ve numaralandırılmış haldeydi.

Tutanağa göre, yaşları 15 ila 30 arasında değişen cesetlerden beşinin başı yok, birinin yalnızca gövdesi ve bir bacağı var, tümünün kolları ve bacakları kopmuştu ve bir kadın cesedinde de işkence izlerine rastlandı. Malatya Özel Yetkili Savcılığı’nın kararını iptal etmesi üzerine, Ali Yıldız’ın ağabeyi Hüsnü Yıldız, 62 gün önce açlık grevine başlamış, daha sonra eylemini ölüm orucuna çevirmişti.


  ETİKETLER:

  PKK

  ,

  Malatya

  ,

  Tunceli

  ,

  Çemişkezek

  ,

  Sabah

  ,

  Kadın

  ,

  DNA

  ,

  jandarma