Ve Özkaya kaybetti...

Yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) ile sınırlanacak basın özgürlüğüne yargıdan destek geldi ve adının MİT-Çakıcı-Yargıtay eksenli haberlerde geçmesi üzerine basını dava bombardımanına tutan eski Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, yargıda ilk raundu kaybetti.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) ile sınırlanacak basın özgürlüğüne yargıdan destek geldi ve adının MİT-Çakıcı-Yargıtay eksenli haberlerde geçmesi üzerine basını dava bombardımanına tutan eski Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, yargıda ilk raundu kaybetti.
Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Özkaya'nın Milliyet gazetesi yönetici, yazar, muhabir ve karikatüristleri aleyhine açtığı toplam 80 milyar liralık iki ayrı tazminat davasını, 'dava konusu yazı ve karikatürlerin kişilik haklarına saldırı oluşturmadığı' gerekçesiyle reddetti.
Alaattin Çakıcı'nın Yargıtay'daki davasında lehe sonuç almak için Yargıtay Başkanlığı nezdinde kulis yaptığı, müteahhidiyle bir MİT mensubunun bu ilişkiyi sağladığı yönündeki haberler nedeniyle ismi gündeme gelen Özkaya hakkında Yargıtay'da inceleme yapılmıştı. Ancak Yargıtay, 'izinsiz telefon dinleme yoluyla elde edilen kanıtlara dayanılarak soruşturma-yargılama yapılamayacağı' görüşüyle, Özkaya'ya soruşturma açmamıştı.
Özkaya, ise basına çok sayıda tazminat davası açmıştı. Özkaya'nın açtığı bu davalardan ikisi dün sonuçlandı. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi Yargıcı Beyhan Azman, ilk olarak Özkaya'nın Doğan Gazetecilik A.Ş, Milliyet Sorumlu Yazıişleri Müdürü Eren Güvener ile haberleri yapan muhabirler Gökçer Tahincioğlu ve Tolga Şardan aleyhine açtığı ve 30 bin YTL tazminat istenen davayı görüştü.
Yargıç ardından Güvener, Tahincioğlu ve Şardan'ın yanı sıra gazetenin o dönem Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yılmaz, Ankara Temsilcisi Fikret Bila ile yazarlar Can Dündar, Hasan Cemal ve Taha Akyol ile karikatürist Ercan Akyol aleyhine toplu açılan 50 milyarlık tazminat davasını ele aldı.
Davacı avukatı, her iki davada da söz konusu haber ve yazıların 'karalama, küçük düşürme, linç etmeye yönelik gerçekdışı yayınlar' olduğunu savundu. Davada gazete ve gazetecileri savunan avukat Şahin Mengü ise dava konusu yazıların kimi yargısal işlemlerle kanıtlandığını ve haber verme amacı taşıdığını belirterek davanın reddini istedi. Yargıç Azman, tarafları dinleyerek iki davada da karara vardı.
Yargıtay'a gidecek
Dava konusu haber ve yazılarda kişilik haklarına saldırı olmadığı sonucuna ulaşan yargıç, davalı Eren Güvener hakkındaki davayı husumet yönünden reddederken, diğer gazeteci ve yazarlar ile karikatürist hakkındaki davaların 'esastan reddine' karar verdi. Özkaya'nın temyiz etmesi halinde davalar Yargıtay'da ele alınacak. Kararın onanması, haber alma özgürlüğüne önemli katkı sağlayacak.


    http://www.radikal.com.tr/7417157417150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.