Ve sınavsız üniversite yürürlükte

Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK'ün ÖSS önündeki yığılmaları önlemek için öngördüğü 'Sınavsız Üniversite Projesi' hayata geçiyor.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK'ün ÖSS önündeki yığılmaları önlemek için öngördüğü 'Sınavsız Üniversite Projesi' hayata geçiyor. Meslek ve teknik liselerini bitirenlerin, alanlarıyla ilgili meslek yüksekokullarına sınavsız girmelerine olanak sağlayan yasa, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, yönetmelik değişikliği çalışmalarının tamamlanması gerektiğini belirterek, uygulamaya 2002-2003'te başlanacağını söyledi. Bostancıoğlu'nun 'eğitim sistemi için yeni bir reform' olarak nitelediği yasanın getirdiği değişiklikler şöyle:
Fakülte şansı

 • Mesleki teknik liseler ile meslek yüksekokulları irtibatlandırılarak, Mesleki Teknik Eğitim Bölgeleri oluşturulacak. Aynı bölge içindeki meslek lisesi mezunları, meslek yüksekokullarına sınavsız geçebilecek.
 • Meslek yüksekokullarını bitiren öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile alanlarındaki lisans programlarına geçebilecek. DGS kontenjanı meslek yüksekokulu mezunlarının yüzde 10'undan az olamayacak.
 • Meslek lisesi öğrencilerinden, meslek yüksekokullarına devam etmek istemeyenler, ÖSS'ye girerek diğer lisans programlarına devam edebilecek.
  'Bilimciler' sınavsız
 • TÜBİTAK tarafından belirlenen uluslararası bilimsel yarışmalarda dereceye giren öğrenciler, TÜBİTAK ve ÖSYM tarafından belirlenecek üniversitelerden seçtiklerine sınavsız yerleştirilecek.
 • Vakıflar, ekonominin ihtiyaç duyduğu alanlarda nitelikli işgücü yetiştirmek üzere meslek yüksekokulları açabilecek.
 • İmam hatip lisesi mezunları, İlahiyat Meslek Yüksekokulu'na sınavsız girebilecek.
  Çıraklara üniversite şansı
 • Çıraklık ve Mesleki Eğitim Yasası'nın adı Mesleki Eğitim Yasası olarak değiştirilecek, Çıraklık Eğitim Merkezleri Mesleki Eğitim Merkezi olarak yapılandırılacak.
 • Çıraklık eğitimi mezunları ile genel lise mezunlarına yönelik telafi eğitimi programları düzenlenecek. Telafi eğitimini tamamlayan çıraklık eğitimi mezunları, sınavsız geçişten yararlanabilecek.
  Telafi programını tamamlayan genel lise mezunları da meslek diploması alabilecek.
 • Yasa, 19 yaşını doldurmamış kişilerin çıraklık eğitimi almasına olanak sağlayarak, aday çıraklar haftada 8 saatten az olmamak üzere eğitim görecek.
 • Yasaya göre, 20 kişiden fazla eleman çalıştıran işletmelerin çıraklık eğitimi öğrencilerine beceri eğitimi yaptırmaları da zorunlu olacak.
  Katkıya devam
 • Geçici olarak 2002 yılına kadar uzatılan katkı payı uygulaması, 2010 yılına kadar devam ettirilecek. Katkı payı gelirleri, ilköğretim yatırımları ile birlikte ortaöğretim kademesinin harcamalarında da kullanılabilecek.
  Yürürlüğe girmesine karşın yasanın uygulamasına 2002-2003 eğitim yılında başlanacak. Bir yıllık sürede yasanın öngördüğü yönetmelik değişiklikleri gerçekleştirilecek. Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, yasanın 'hayırlı olmasını' dilerken, onaylanmasından dolayı 'çok memnun' olduğunu söyledi.