Ve tarama başladı

Türkiye ile AB arasındaki tarihi süreçte ilk resmi adım dün atıldı.
Tam üyelik müzakerelerinin ilk adımı niteliğindeki tarama süreci Brüksel'de 'bilim ve araştırma' faslıyla başladı. AB kanadı, Türkiye ve Hırvatistan heyetlerine birliğin politikalarını anlattı.
AB Komisyonu, "2005'te herhangi bir fasılda müzakere sürecine girmemiz zor" diyor. Büyükelçi Demiralp'ın yönettiği Türk heyetinde TÜBİTAK ve YÖK başta, çeşitli kurumlardan 30 kadar kişi bulunuyordu.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yürütülecek müzakerelerin ilk adımı olan tarama süreci, dün Brüksel'de 'bilim ve araştırma' başlığıyla başladı. Tanıtıcı nitelikli toplantıya Türkiye ve Hırvatistan ekipleri birlikte katıldı. AB Komisyonu 2005'te herhangi bir başlıkta müzakere sürecine girmenin çok zor olduğunu açıkladı.
AB Komisyonu heyetine Genişleme Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Fabrizio Barbaso başkanlık ederken, Bilim ve Araştırma Genel Müdürlüğü yetkilileri de toplantıda hazır bulundu. Toplantıya başta TÜBİTAK ve YÖK olmak üzere çeşitli kurumlardan yaklaşık 30 kişiyle katılan Türk heyetine ise AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Demiralp başkanlık etti. Toplantıda AB kanadı, hem Türk hem de Hırvat tarama ekiplerine bilim ve araştırma konusunda AB'nin politikaları konusunda bilgi verdi. Toplantıda AB, özellikle 6. ve 7. Çerçeve Program üzerinde durdu. Komisyon, adayların bilim ve araştırma alanında yönetim kapasitelerinin ve altyapılarının güçlendirilmesi gereğine dikkat çekti.
Ayrıntılı tarama 14 Kasım'da
'Bilim ve araştırma' başlığıyla ilgili ayrıntılı tarama toplantısı 14 Kasım'da yapılacak. Tanıtıcı tarama toplantılarına beraber katılan Türkiye ve Hırvatistan, ayrıntılı tarama toplantılarında ayrı ayrı yer alacak. Türkiye 14 Kasım'daki toplantıda geldiği aşamayı AB Komisyonu'na aktaracak. Komisyon, bu veriler doğrultusunda 19 Aralık'ta üye ülkelere 'bilim ve araştırma' başlığında müzakerelerin açılıp açılamayacağı konusundaki görüşünü iletecek. AB Komisyonu'ndan üst düzey bir yetkili, Türkiye'nin 2005'te bir başlıkta müzakerelere başlamasının zor olduğunu söyledi. Buna gerekçe olarak ise 19 Aralık'ta üye ülkelere gönderilmesi öngörülen rapor konusunda 25 ülkenin görüş bildirmesinin zaman alacak olması gösterildi. Aynı yetkili, "Üye ülkeler olumlu görüş bildirirse Ocak 2006'da bir başlık açılabilir" dedi.
Tarama sürecinin 10-11 ay süreceğini söyleyen Komisyon yetkilisi şöyle konuştu: "Tarama ve başlık açma paralel yürüyecek. Bir başlığı açmak için tarama sürecinin tamamının bitmesini beklemeyeceğiz. Müzakere sürecinde görevin yüzde 90'ı AB'de değil, Türkiye'de olacak. Sürecin hızı aday ülkelerin performanslarına bağlı."
'Protokol uygulanmalı'
Müzakerelerin ilerleyebilmesi için Ek Protokol'ün uygulanması gereğine dikkat çeken yetkili, "Türkiye'nin uygulamama eğiliminde olduğuna yönelik izlenimimiz yok. Ancak uygulanmazsa, ilgili başlıklarda konu 'aşılması gereken eşik' olarak Türkiye'nin önüne çıkar" dedi. Yetkili, her başlığın açılması ve kapanması için 25 üyenin onay vermesi gerektiğinin altını çizdi.
Süreç nasıl işleyecek?
Her başlık için yapılacak tanıtıcı tarama toplantılarında, AB uygulamalarını ve beklentilerini aktaracak. Ardından ayrıntılı tarama toplantısı yapılacak. Bu toplantıda ise Türkiye, ilgili başlıkta bulunduğu aşamayı AB'ye aktaracak. AB Komisyonu rapor hazırlayarak, başlığa ilişkin tavsiyede de bulunacak. Bu aşamadan sonra AB Komisyonu üç yol izleyebilecek:
1- Komisyon 'İlgili başlıkta müzakerelere başlanabilir' tavsiyesinde bulunacak. Bütün üye ülkeler onay verirse müzakere başlayacak.
2- Komisyon, başlığın doğrudan müzakereye açılamayacağına karar verirse, açılması için Türkiye tarafından yerine getirilmesi gerekenlerin listesini hazırlayarak, 'eşik' belirleyecek.
Türkiye belirlenen eşiklerin gereğini yerine getirmek durumunda kalacak.
3- Komisyon, başlıkla ilgili müzakerelerin açılabileceğini, ancak kapanması için 'eşik' gerektiğini dile getirebilir. 25 AB üyesi bunu kabul ederse başlık açılır.


    http://www.radikal.com.tr/7607637607630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.