Ve televizyon Öcalan'ın odasında

Ve televizyon Öcalan'ın odasında
Ve televizyon Öcalan'ın odasında
PKK'nın silah bırakmasına yönelik MİT- İmralı görüşmeleriyle gündeme gelen Abdullah Öcalan'ın televizyon talebi yerine getirildi

BURSA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın talimatıyla verilmesi kararlaştırılan televizyonun, dün Abdullah Öcalan’ın cezaevinde kaldığı odaya konuldu.

Kenya’da yakalandıktan sonra getirildiği İmralı Adası’nda çarptırıldığı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını aynı yerdeki Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde çeken Abdullah Öcalan, sadece TRT FM’i dinleyebildiği radyosunun yerine televizyon istiyordu. Terörün sonlandırılmasına yönelik son dönemde MİT- İmralı görüşmeleri hız kazanınca, bu talebin karşılanması gündeme geldi ve Başbakan Erdoğan , Afrika gezisi sırasında Öcalan’a televizyon verilmesi için talimat verdiğini açıkladı.


LCD TELEVİZYON DÜN VERİLDİ

Bu gelişmeler üzerine cezaevi kantini tarafından alındığı öğrenilen küçük ekran LCD televizyon, görevli teknisyen tarafından dün Abdullah Öcalan’ın kaldığı odaya monte edildi. Öcalan bu televizyondan TRT kanalları ile cezaevi idaresince belirlenen bazı ulusal kanalları seyredebilecek. Televizyonun bedelinin, Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından cezaevi kantini hesabına yatırılacağı, televizyonun verilmesiyle de radyonun alındığı belirtildi.

İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde uzun süre tek başına kalan Abdullah Öcalan’ın yanına, 2009 yılının Kasım ayında gönderilen PKK hükümlüsü Şeyhmuz Poyraz, Bayram Kaymaz, Cumali Karasu ve Hasbi Aydemir ile TİKKO’lu Hakkı Alkan’a, aldıkları cezalarında ’ağırlaştırılmış’ hükmü olmadığı için daha önceden televizyon verilmişti. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/111655111165519

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kan duracaksa... - mineoz

  nedir bu hassasiyet...türklerin onuru öcalan a tv verilmesiyle mi yer ile yeksan oluyor. öcalan niye var bir düşünseniz önce. yöntemlerini tasvip etmemek ayrı bişey ama adam sanki uzaydan gelmiş gibi apayrı bir cani olarak görmek/göstermek ayrı...öcalan a tv verilince bizim onurumuz sürünüyor..yıllarca kürt illerinde, köylerinde insanlara yapılanlara gelince onların onurundan söz edilmiyor. bu ülke insanlarına b.k yedirmiş bir ülkedir. bu mu sizin onurunuz. eğer onur bu kadar önemliyse kürtleri suçlamaya hiç hakkınız yok. onlarda onurlarını kurtarmak için kan döküyorlar. bana sorarsanız kan dökmenin hiçbir ulvi gerekçesi yok. o yüzden de kanın durması için atılan her adımı can-ı gönülden destekliyorum. akp ye asla oy atmam ve bu meselede de başarılı olacağını sanmıyorum ama velev ki olursa bu başarısıyla tüm takdirleri hakedecektir.

  televizyon meselesi - takurt

  PKK katliamlarını gözardı etmek ne kadar kolay. bir terör örgütü insanların gözünde nasıl bu kadar meşrulaşabilir inanmak güç. pkk karşıtı yorumların aldığı beğeni ve beğenmeme sayılarına bakınca çok şaşırıyorum. bugün bölücülüğün diğer adı aydınlık olmuş. inkar edilmemesi gereken yanlışların, hataların üstüne gitmek, var olan sorunları etnik farklılıklara indirgemeden, bütünleştirici bir yaklaşımla çözmeye çalışmaktansa bir terör örgütnün söylemlerini yinelemek bu kadar basit bugün. insan haklarından, vicdandan bahsediyorsunuz ama bir terör örgütüne destek çıkacak kadar tehlikelisiniz. yazık.

  inanmak istemiyorum! - sosyologABT

  madem dağdakilerin silahı bırakması aponun odasına lcd ile çözümleniyordu bizim ya kredi kartıyla çözseydik bu işi. Kii F tiplerinin hepsi aynı şartlarda yaşıyor. yani televizyon lüks değil mecburi. hayırdır F tipi cemaat evimi. apoyu acındırmak için yapılmış bir haber...!

  itibarsızlaştırma - adad

  abdullah öcalan'ı kürt halkı gözünde itibarsızlaştırma yolundaki adımlara devam ediliyor. şimdi de öcalan'a televizyon meselesi türk basınında yer alacak ve herkes bunu tartışacak. mhp bu konuda ne diyecek merak ediyorum. bir lütufmuşki başbakanın bunu açıklaması abdullah öcalan'a uygulanan ayrımı, tecridi ve işkenceyi gösteriyor. insan hakları ve ileri demokrasiden bahseden başbakanın armağanı. ne büyük armağan trt1. üzüntüyle seyrediyorum

  verin verin - noidea

  verin verin...siz yarın akıllı telefon,internet bağlantısı falanda verirsiniz..Ki Türkiye'yi daha iyi karıştırabilsin..Kusura bakmasınlar ama AKP'nin bu yaptığı şeyin adı onursuzluktur...Ve onuruyla oynanan koskoca Türkiye milletidir.. Türkiye tarihinde hiç bir hükumet güzel ülkemi ve milletimi bu duruma düşürmedi..Yazıklar olsun...Milletin teveccühü ancak bu denli rezil rüsva edilebilir..Yazıklar olsun...Başka bi şey demiyorum...

  bu ne ya - grgry

  trt 1 mi? işkencenin başka bir türlüsü...

  BU BİR NİMET DEGİL BİR HAK OLARAK GÖRÜN - semi ekrem

  Bir mahkum ne olursa olsun ister cinayet işlesin ister se her türlü cezayı ön gören kabahati sergilesin hak gördügü cezayı mahkemeler tarafından kanunların vermiş oldugu yükümlülüklere göre ceza olarak alır.Siyasi davaların da sonucunda bu olmalıdır.Devlet hayat akışında her türlü kişisel bakım ve iaşe sinden sorumludur.Bu imralıda bulunan Abdullah öcalan için de geçerlidir.Her olumsuz tablo içerisinde kabahatlerin suçlusu olarak görürsek bu mütakiben kişisel özgürlügünden feragat ettirircesine ceza vermemiz adil degildir.Televizyon gazete dergi kitap konusma hakkı düşünme hakkı vardır bu salt imralı sürecinde başlayan bir özel hak olmadıgı gibi daha önceden yapılması gereken bir durumdur.Abdullah öcalan bu kesintiye ugrayan hakları için isterse AİHM nden hak arama teşebbüsünde bulunabilir.