Ve Türkiye kışla tekrar karşılaştı...

Erzurum kar, İstanbul yağmur altında

 

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 

 

İSTANBUL - Bütün yurdu etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava hayatı felç etti. Doğuda kar yağdı, hava yolu ulaşımı yapılamadı. Poyraz fırtınası nedeniyle Çanakkale Boğazı'nda deniz ulaşımı Etkilendi. İstanbul'da pek çok ev ve iş yerini su bastı. Trabzon'da bir genç elektrik çarpması sonucunda öldü.
İstanbul: Anadolu yakasında daha etkili olan yağış nedeniyle Kartal, Maltepe, Beykoz ve Sultanbeyli'de, bazı işyerleri ve evleri su bastı. Vatandaşlar evlerinde mahsur kaldı. Yağmur, kazalara neden oldu. Kartal'da kayganlaşan yolda devrilen kamyonun sürücüsü hafif yaralandı. O-1 Karayolu üzerindeki Kartal-Cevizli köprü altındaki su birikintisi nedeniyle taşıtlar güçlükle ilerledi. Zaman zaman tamamen kapanan trafiğin akışına kontrollü izin verildi. Kentte ortalama metrekareye 75-80 kilogram yağış düştü. Deniz ulaşımı da olumsuz etkilendi; vapur seferleri yapılamadı. Yağışlar, bugün de Anadolu Yakası’nda etkili olurken, yarın etkisini kaybedecek. Hafta ortasından itibaren etkili olan poyrazla birlikte hava sıcaklıkları mevsim normallerine dönecek. Sağanak yağış, Türkiye genelinde de etkili oldu.
Yağışın Türkiye bilançosu şöyleydi:
Çanakkale: Saatteki hızı 80 kilometreyi bulan poyraz fırtınası deniz ulaşımı olumsuz etkiledi.
Gökçeada-Kabatepe arasındaki feribot seferleri iptal edildi.
Şarköy: Boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi’nde seyreden 63 yerli ve yabancı bandıralı şilep ve tanker şiddetli poyraz ve sağanak nedeniyle yollarına devam edemeyerek rotalarını Şarköy'e çevirdi. Personel, fırtına ve üç metreye ulaşan dalgalar nedeniyle karaya çıkamayarak geceyi gemilerde geçirdi. Gemilerden 51'i demir alarak boğazlardan geçmek üzere rotalarına göre hareket etti.
Kocaeli: Kandıra'da şiddetli yağmur nedeniyle dereler taşınca birçok köy yolu ulaşıma kapandı. En büyük köylerinden Kerpe ile balıkçı barınağı ile ünlü Kefken köylerine giden yollar da sel suları altında kaldı.
Trabzon: Trabzon-Gümüşhane karayolu, Deliklitaş mevkiinde heyelan ve su birikintisi nedeniyle ulaşıma kapandı. Fatih Sanayi Sitesi’ndeki bazı işyerleri ve atölyelerde de su baskını sonucu maddi hasar meydana geldi. Kadınlar Pazarı mevkiinde yaşanan su baskınları sırasında elektrik çarpması sonucu ağır yaralanan 18 yaşındaki Uğur Ustaoğlu öldü.
Erzurum: Hava sıcaklığı eksi iki dereceye düştü. Kent merkezinde kar kalınlığı beş santimetreye, yüksek kesimlerde ise 20 santimetreye ulaştı. Karayolları ve caddelerdeki buzlanma nedeniyle trafik aksadı, çok sayıda kaza meydana geldi. Hava yolu ulaşımı da aksadı. İzmir’den havalanan Sun Express’e ait yolcu uçağı ve THY'nin Ankara- Erzurum seferini yapan uçak iniş yapamayınca geri döndü.
Şanlıurfa: Kent merkezi ve ilçe merkezlerinde etkili olan sağanak nedeniyle çok sayıda ev ve işyerini sel bastı. Bozova ilçesine bağlı Atgüden köyünde sel suları mezarlıkları tahrip ederek cesetleri sürüdü. Aşırı yağış nedeniyle meydana gelen kazalarda üç kişi öldü, altı kişi de yaralandı. Şanlıurfa merkezde bir inyaat iskelesinin çökmesi nedeniyle de dört işçi yaralandı.
Van: Kentte iki gündür devam eden sağanak yağış yüksek kesimlerde yerini kara bıraktı. Bahçesaray yolu, Van-Hakkari karayolu üzerinde bulunan Güzeldere mevkii karla kaplandı. Merkezdeki Erek ve Artos Dağı’nın zirveleri de karla kaplandı. (Radikal, dha, aa)