Ve YouTube yine özgür...

Atatürk'e hakaret eden videolar nedeniyle YouTube'a uygulanan erişim yasağı dün kaldırıldı. Türk Telekom yaptığı açıklamada mahkeme kararının kendilerine ulaştığı anda erişim yasağının kaldırıldığını duyurdu.

İSTANBUL - Atatürk'e hakaret eden videolar nedeniyle YouTube'a uygulanan erişim yasağı dün kaldırıldı. Türk Telekom yaptığı açıklamada mahkeme kararının kendilerine ulaştığı anda erişim yasağının kaldırıldığını duyurdu.
Karar üzerine, YouTube'tan yapılan açıklamada, "Sitenin yeniden erişime açılmasından mutluluk duyuyoruz, bundan böyle görüntülerle ilgili bir endişeleri olursa Türkiye'deki resmi mercilerle birlikte hareket etmeye hazırız" denildi.
YouTube'a erişim yasağı getirilmesi Türkiye'de tepkilerle karşılanırken, dünya basınında da geniş yer buldu. Türk ve Yunanlıların sanal savaş platormu haline gelen YouTube'ta Atatürk'e saldıran görüntülerin yayımlanmasının ardından tartışmalar başlamıştı.
Bazı üniversite öğrencilerinin savcılığa gitmesinin ardından erişim yasağının kaldırılması için 'YouTubeyasagi.com' adlı bir de site kuruldu. Siteye 26 bin kişi destek verdi. Hukukçularsa uygulamanın sansür olduğunu dile getirdi. Diğer yandan Yunanistan da internet sitelerindeki ırkçılık, kin ve nefret uyandıran görüntüleri önlemek için harekete geçti. Yunan Savunma Bakanlığı Sözcüsü, siteleri kontrol etmek için sanal jandarma birliği kurulduğunu belirtti. Yunanistan'ın kararında, bir binbaşının eşcinsel sitelerinde boy göstermesi, komando eğitimlerinde Türkiye ve Arnavutluk'a karşı ırkçı sloganların atıldığı videoların yayımlanması ve gizli bilgilere internetten ulaşılması etkili oldu.