Vedat Aydın cinayetinde faillerin bulunması için 'zamanla yarışılacak'

Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - 18 yıl önce kendilerini polis olarak tanıtan elleri silahlı ve telsizli kişilerce evinden alındıktan sonra cesedi bir köprü altında bulunan kapatılan Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın cinayeti, iki yıl sonra zamanaşımına uğrayacağı gerekçesiyle öncelikli evrak arasına alındı.
Vedat Aydın HEP’in Diyarbakır İl Başkanı’ydı. İl Başkanlığı’na seçildikten 20 gün sonra, 5 Temmuz 1991 tarihinde gece evine gelen kendilerini polis olarak tanıtan, elleri silahlı ve telsizli kişiler tarafından “İfadeniz var, bizimle gelip bir imza atacaksınız” denilerek evinden alındıktan sonra 7 Temmuz 1991’de Elazığ’ın Maden İlçesi yakınlarındaki bir köprü menfezinin altında işkence edilmiş halde cesedi bulundu. Aydın’ın cenaze töreni sırasında kalabalığa ateş açıldı ve üç kişi öldü.
Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın faili meçhul dosyaları arasında bulunan Aydın dosyası yeniden incelemeye alındı. Vedat Aydın’ı kaçırıp işkenceyle öldürenlerin iki yıl içerisinde yakalanıp adli makamlara çıkarılmamaları durumunda dosyanın 5 Temmuz 2011 tarihinde zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırılacağı belirtilerek öncelikli incelenmesi gereken dosyalar arasına alındı. Başsavcılık, aralarında eski Diyarbakır Jandarma İstihbarat Grup Komutanı Binbaşı Aytekin Özen’in de bulunduğu altısı PKK itirafçısı dokuz JİTEM’ci hakkında yeniden çok yönlü soruşturma başlattı. Olaya karıştıkları iddia edilen şüpheliler hakkında yakalama emri çıkarıldı. Başsavcılık bu kişilerin ‘Tanık Koruma Kanunu’ndan faydalanıp yeni kimlik alıp almadıkları, eğer almışlarsa yeni kimlik bilgilerinin soruşturma dosyasına gönderilmesi için İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’ne de yazı gönderilerek bilgi verilmesi istendi.
Vedat Aydın’ın öldürülmesinden sonra eşi Şükran Aydın ile çocuklarının ifadeleriyle Şükran Aydın’ın verdiği eşkâl üzerine çizilen robot resimler incelemeye alındı.
Başsavcılığın yürüttüğü Vedat Aydın soruşturmasına yön veren İsveç’te yaşayan PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan’ın ifadeleri de dava dosyasına konuldu.

‘Tetiği itirafçı Hasan Adak çekti’
Vedat Aydın cinayetiyle ilgili Abdulkadir Aygan’ın soruşturma dosyasına alınan ifadesinde şu iddialarda bulundu:
“Olayın planlayıcısı Binbaşı Ahmet Cem Ersever’dir. Vedat Aydın’ın eviyle ilgili keşifleri beraber yaptık. Cenazeye katılanlara ateş açma emrini Diyarbakır Alay Komutanı İsmet Yediyıldız verdi. Eşini kaçıranları gören Şükran Aydın’ın verdiği eşkâl üzerine çizilen robot resimler Binbaşı Aytekin Özen, itirafçılar Ali Ozansoy ve Fethi Çetin’e bayağı uyuyor.”
Soruşturma dosyasına ayrıca PKK itirafçısı JİTEM elemanı Murat Demir’in ifadeleri de alındı. İtirafçı Demir “Ersever, ‘Sorgulayın sabaha doğru gelirim’ dedi Köprünün altında infaz ettiler. Tetiği itirafçı Hasan Adak çekti” demişti.