Vefa'da büyük vefasızlık!

Vefa'da büyük vefasızlık!
Vefa'da büyük vefasızlık!
Kiliseden camiye çevrilen Molla Gürani Camii'nde tarih siliniyor. 800 yıllık yapıda papaz odası tuvalete çevrildi. Mozaiklerin üzeri badana ile örtüldü. Girişe prefabrik ev yapılıp kat çıkıldı.
Haber: SERDAR KORUCU / Arşivi

Vefa’daki Molla Gürani Camii’nde tarihi izler siliniyor. Agios Theodoros Kilisesi olarak anılan ve Fatih Sultan Mehmet’in hocası tarafından camiye çevrilerek ‘Molla Gürani’ adını alan yaklaşık 800 yıllık yapı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Süleymaniye Koruma Alanı içinde ancak kaderine terk edilmiş durumda. Vefa’da ‘Kilise Cami’ olarak da bilinen yapıda Bizans döneminde ‘papaz odası’ olarak kullanılan bölüm fayans döşenerek tuvalet haline getirilmiş, aynı döneme ait kapılar beton dökülerek kapatılmış. Sütunların büyük bölümü, detaylar ve bezemelerin üzerleri de sıva, boya, kaplama ve halıyla örtülü.
Yapının içinde giriş bölümünde prefabrik bir ‘ev’ inşa edildi, tuvaletin hemen yanından çıkan merdivenlerle ulaşılan üst kata da bir başka ‘daire’ oluşturuldu. Ayrıca Molla Gürani Camii’nin kapalı tutulan bahçesine de ‘gecekondu’ inşa edildi. Yani eski kilisede üç ailenin yaşayabileceği alan meydana getirilmiş durumda.
2010 yılında basında yer alan haberlerin ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü restorasyon kararı aldığını açıklayıp 2011 projelerine dahil ettiğini duyursa da aradan geçen üç senede hiçbir değişiklik yapılmadı. Halbuki Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “İlgili koruma kurulunun onayını müteakip onaylı restorasyon projeleri doğrultusunda gerekli restorasyon çalışmalarına başlanılacaktır” denilmişti. Uzmanlarsa eski Bizans kilisesi için yetkilileri uyarıyor.

Müzeye çevrilmeli
Prof. Dr. İlber Ortaylı / Tarihçi:


Bu yapı geç Paleologos dönemine aittir. O dönem İtalyan etkisiyle yapılan mozaiklerin bir kısmı açılmıştı. Hepsi de çıkartılmadı. Fakat çok önemli mozaikler bulunuyor. Çok harap vaziyette. Duvarlarına birtakım musluklar açılmış, usulsüz eklemeler yapılmış. Duvarlarındaki yonca süslemelerinin ise haç zannedilerek üstü harçla kapatılmış durumda. Binanın çevresi de çok kötü durumda. Acilen korumaya alınması gerekiyor. Zaten cemaati de çok fazla değil. Özellikle ön cephesindeki giriş bölümü yani narteksin restore müzeye çevrilmesi lazım. Örnek olarak Fethiye Camii’nin alınması gerekiyor.

Eyice: Emniyet devreye girsin
Prof. Dr. Semavi Eyice / Sanat tarihçisi:


1. derece önemde bir tarihi eser. Avrupa ’daki ilk sanat tarihi kitaplarına ilk giren yapılardandır. Güya din adamı yetiştiren bir kesimin elinde. Mozaikleri de berbat ettiler. Üstelik resmedilenler Hıristiyan azizleri değil Tevrat peygamberleri. Yani İslam’ın da tanıdığı peygamberlerin kral betimi ile portreleri bulunuyordu. 40-50 sene önce ortaya çıkartılan bu eserlerin üstünü badana ile kapattılar. Bu konuda Emniyet teşkilatının devreye girmesi gerekiyor.


  http://www.radikal.com.tr/118563211856323

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dünyadan bihaber olarak internet gazetesine yorum yapmak...ne ironi! - Cenk Yüksel

  Buraya Atina'da cami niye yok diye yazana kadar tarayıcınızda bir sekme daha açıp Google hazretlerine Atina'da cami var mı diye sorsanız size söylerdi zaten. Ama lütfen yorulmayın, sizin yerinize ilgili linki vereyim: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=43176&start=0 (Atina'da cami açılışıyla ilgili 2007 yılından bir haber ) Osmanlı'dan kalma camiler de mevcut, ancak cami olarak kullanılmıyorlar, birinin de restorasyonuyla ilgili çalışmaları devam ediyor bildiğim kadarıyla. Ayrıca ve daha önemlisi: Cami toplanma yeridir, İslam'la ilgili bir kutsiyeti söz konusu değildir. İslam'ı gerçekten bilen birisinin "İlle de cami yapılsın" diye bir derdi olmaz; namazını öyle ya da böyle kılabiliyor, Atina'da da kimse karışmıyor kimsenin namazına. Hiç camisi olmayan Atina'ya bir cami yapılması İslamiyete bir zafer filan kazandırmıyor. Ama pardon, dinle uzaktan yakından ilgisi olmayan milletimizin "her sokağa bir cami, hayır hayır her apartmana bir cami yapılsın" takıntısı sayesinde en bir Müslüman, en bir dindar, en mümin biziz tabii. Hem bu rövanş/karşılık mevzusu nedir ki? Balkanlar'da yıkılan camilerin 2-3 katı kadar yıkılan/devşirilen kilise var, onları ne yapacağız? Bir şey daha var: Hristiyan'ın camilere verdiği zarardan fazlasını, biz Müslümanlar kendi camilerimize restore ederek veriyoruz; farkında değilsiniz tabii camileri gıcır gıcır görünce restore edildi diye seviniyorsunuz ama, ihalelerde/şantiyelerde ne dolaplar dönüyor bilseniz, Hristiyanlar gelip restore etsinler dersiniz; belirteyim.

  Mağduriyet - user400925

  Arkadaş buradan bile mağduriyet çıkarmış, haberde önemli olan tarihin saygısızca katledilmesi. Kilise veya cami olmasının ne önemi var. Ayrıca gösterilen tepki camiye çevrilmesine değil yapının aslının bozulmasına. Osmanlı Ayasofyayı bile camiye çevirirken yapının orijinal halini bozmamış, kendinden bir şeyler katmış esere. Bugün ise 800 yıllık yapıda papaz odası tuvalete çevrilmiş, mozaiklerin üzeri badana ile örtülmüş, girişe prefabrik ev yapılıp kat çıkılmış.

  Şaka gibisiniz.. - evet_isyan06

  Başlığı okuyunca yeni bir olay sandım ama haberi okuyunca gördüm ki inönce camiye çevrilmiş bir olduğunu gördüm.. 600 yıldır cami olan bir yapıya kilise demek de tabi bizim kendi milletinden ve dininden nefret eden solculara has bir durum.. Yahu siz son 50 yılda Balkanlarda camiden killiseye çevrilen yapıları veye özellikle yıkılıp yok eden yapıları hiç haber yaptınız mı? Onu geçtim Avrupada cami bulunmayan tek başkent ( elbette bolca müslüman vey Türk var ) olan Atina ve Yunanistanı eleştirdiniz mi? Hassasiyetiniz kilise deyince mi ortaya çıkıyor? Ondan sonra da kalkar biz aslında dine şöyleyiz, annem namaz kılizyordı gibi saçmalıklarla halka yaklaşmaya çalışırsınız.. Görüş aldığınız proflar da kurtarmaz.. Yok efendim Hristiyan değil Yahudi/Tevrat motifleriymiş.. İslam mabedinde resim yasaktır Hristiyan, Yahudi veya pagan resmi farktmez. Görüş aldığınız prof bu kadar konuştuğu alanda dinin anlamaktan uzakken sizin halinize şaşırmamak lazım.. Ama maşallah iyisiniz ülkeyi ve dininizi karalamak ve kiliseye şirinlik yapmak konusunda.. Keşke bir kerede neden Atina'da hala bir cami yok diyebilseydiniz, binlerce kilise olan bu toprakalrdaki dini eleştirene kadar!