Vekil kardeşi ısrarlıymış...

SSK Karşıyaka Dispanseri Başhekimliği'nden alınan uzman doktor Aysın Özgediz'in yerine, AKP İzmir Milletvekili Tevfik Ensari'nin kardeşi Dr. Göksel Ensari 'ikinci kez' getirildi.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - SSK Karşıyaka Dispanseri Başhekimliği'nden alınan uzman doktor Aysın Özgediz'in yerine, AKP İzmir Milletvekili Tevfik Ensari'nin kardeşi Dr. Göksel Ensari 'ikinci kez' getirildi.
Yaklaşık 16 yıl SSK Karşıyaka Dispanseri'nde başhekim olarak görev yapan Dr. Aysın Özgediz, geçen temmuz ayında SSK Sağlık İşleri Müdür Yardımcısı yapıldı. Yerine başhekim olarak, aynı dispanserde görevli Dr. Ensari getirildi. Ancak Dr. Özgediz, başhekimlikten alınıp başka bir göreve getirilmesinin haksızlık olduğunu savunarak dava açtı. İdare Mahkemesi, Özgediz ile Ensari'nin göreve getirilişlerini inceledi.
SSK yönetiminin, başhekim Aysın Özgediz'in 'işin gereği' yeni göreve verildiği savunmasını kabul etmeyen mahkeme heyeti, bu atamada kamu yararının da bulunmadığına, yürütmenin durdurulmasına karar vererek Özgediz'in makamına iadesini istedi.
İkinci kez atandı
Karar üzerine SSK, şubat başında Özgediz'i yeniden başhekimliğe getirdi. Ataması yönetmeliklere aykırı bulunan Ensari de pratisyen hekim olarak yeniden dispanserdeki görevine döndü, ancak izne ayrıldı.
İzinde olduğu sürede atama yapılan Ensari, SSK Sağlık İşleri'nde müdür yardımcısı olarak göreve başladı.
Yaklaşık iki buçuk ay sonra ise SSK yönetimi, Karşıyaka Dispanseri'nde yeniden yönetim değişikliğine gitti. Başhekim Özgediz, bu kez SSK Basınsitesi Dispanseri'nde sorumlu hekim olarak görevlendirildi. Özgediz'den boşalan yere, bir kez daha Ensari getirildi.
SSK'nın yönetmeliğine göre, sigorta hastane ya da dispanserlerine başhekim olabilmek için uzman hekim olunması gerekiyor, aksi takdirde pratisyen hekimler bu makamlara, Dr. Ensari gibi görev yetkili ve imza sorumluluğu verilerek getiriliyor.