Vekile takunya lazım

Ramazan nedeniyle Meclis'teki mescidi daha fazla kullanacaklarını düşünen milletvekilleri, 'terlik ve takunya alınmasını' talep etti. Ancak milletvekillerinin 80 milyon lira tutarındaki talebi, Başkanlık Divanı tarafından reddedildi.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Harcamalarıyla, kırmızı koltuklarıyla, binlerce kilometre yol kat eden otomobilleriyle sürekli kamuoyunun gündeminde olan TBMM küçük ama ilginç bir 'harcama'yı tartıştı. TBMM Genel Sekreterliği'nin mescitte kullanılmak üzere istediği 80 milyon liralık takunya-terlik faturası Başkanlık Divanı tarafından geri çevrildi.
Ramazan düzeni
TBMM'de 16 Kasım'da başlayan ramazan için tüm hazırlıklar yapılırken ilginç bir olay yaşandı. Milletvekillerinin daha fazla performans gösterebilmesi için Genel Kurul çalışma saatleri, iftar ve ibadet ihtiyaçları
düşünülerek değiştirildi. Meclis lokantası da bir ay sürecek iftar öğününe başladı.
'Takunya isteriz'
Ramazan hazırlıkları sürerken milletvekilleri
ilginç bir eksiklik tespit etti. TBMM'deki mescitte bulunan terlik ve takunyalar ramazan ayında artacak cemaatin ihtiyaçlarını
karşılayamayacaktı. Bu sorun birçok milletvekili tarafından TBMM Genel Sekreterliği'ne iletildi. AKP ve SP grup yönetimleri de soruna dikkat çekti.
Gelen 'yoğun istek' üzerine TBMM Genel Sekreterliği ihtiyacın karşılanması amacıyla yaklaşık 30 çift terlik-takunya almaya karar verdi. TBMM Genel Sekreterliği'nin bu talebi, TBMM'nin çiçeği burnunda partisi AKP'nin grubu için sunduğu taleplerle birlikte TBMM Başkanlık Divanı'na iletildi.
İlk başta bu isteğin AKP' nin talebi olduğu sanıldı, ancak isteğin AKP'den değil vekillerden geldiği, genel sekreterliğin iki talebi birleştirerek onaya sunduğu anlaşıldı. Başkanlık Divanı 80 milyon liralık bu isteği kabul etmeyerek genel sekreterliğe iade etti.
AKP'ye 8.5 milyar
Bu arada Meclis, kapatılan Fazilet Partisi'nin üyelerinin ikiye bölünmesiyle kurulan ve transfer ettiği milletvekilleriyle
TBMM' nin 5. büyük grubunu oluşturan AKP, grubu için toplam 8.5 milyar liralık harcama yaptı. Masrafları TBMM tarafından karşılanan AKP kendisine verilen bu parayla çerçeve malzemesi, televizyon masası, bilgisayar masası ve malzemesi, büro malzemeleri aldı.
TBMM Başkanlık Divanı, AKP'den gelen otomobil talebini de değerlendirdi. AKP için üç otomobil alınacağı öğrenildi.