Vekilin faili hâlâ meçhul

Batman'ın sokaklarında ölüm kol geziyordu. Tüm bölgeye yaygınlaşan 'faili meçhul' ya da başka bir ifadeyle 'faili malum' cinayetlerin başkenti olmuştu Batman.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Batman'ın sokaklarında ölüm kol geziyordu. Tüm bölgeye yaygınlaşan 'faili meçhul' ya da başka bir ifadeyle 'faili malum' cinayetlerin başkenti olmuştu Batman. Hava kararmaya başlar başlamaz el ayak çekiliyor, koca kent terk edilmiş bir kasabaya dönüşüyordu.
Yine bir cinayet haberi gelmişti Batman'dan. DEP yöneticilerinden Hikmet Kılıç ile ağabeyi Habip silahlı saldırıya uğramıştı. Habip Kılıç yaşamını yitirmiş, Hikmet Kılıç da ağır yaralanmıştı. Bu olay üzerine milletvekillerinden oluşan bir heyeti hemen Batman'a göndermeye karar vermişti DEP yönetimi.
Batman'a gelişlerinin daha ikinci gününde ilk göze çarpan ve dikkatlerini çeken şey, bir gün önce odalarının koridorlarına kadar olan 'güvenlik duvarı'nın tümüyle kaldırılmış olmasıydı.
Hizbullah marşları
Kentin anacaddesindeki esnafı dolaşacak, halkla konuşacaklardı. İkiye ayrıldılar. Bir grup caddenin sağından, diğeri solundan gidiyordu. Son pasaja girdiklerinde Hizbullah'ın marşları duyulmaya başladı. Bunun üzerine Nizamettin Toğuş, "Dönelim" dedi Mehmet Sincar'a.
"Bana 'Tamam' dedi. Saat 17.30'u geçiyordu. Biz döndük, yürüyoruz. Halkta bir korku ve panik vardı, görülüyordu. Herkes saat 18.00'den önce evine kapanıyordu. Elma Sokağı'nın yanına geldiğimizde Mehmet'in kulağına eğildim, 'Gecikiyoruz, gidelim' dedim. Yürümeye başladım.
O geride kaldı. Mehmet'le aramızda tahminen 20-30 metre vardı. Önce iki el silah sesi peş peşe geldi. Sonra devam etti silah sesleri. Mehmet'e arkadan ateş açılmıştı. O sırada ben de düştüm, ama yaralandığımı hissetmedim. Bir dükkânın önüne düşmüştüm. Kendimi içeriye sürükleyerek çok zor attım. Bir süre yerde öylece yattım. Sonra ayağa kalktım. Fakat ben ayağa kalktığımda sol ayakkabımın içinden kanlar fışkırmıştı."
Öğretmen olmak zor
Türkiye'de kanlı bir sürecin en yükseğe tırmandığı 1990'lı yıllarda 'faili meçhul cinayetler' zincirine DEP'in il yöneticilerinden Metin Özdemir ile birlikte ilk kez bir milletvekili Mehmet Sincar da eklenmişti.
Mardin'e bağlı Ömerli ilçesindendi Mehmet Sincar. 90'a yakın köyde yaşayan Omeriyan aşiretindendi. Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi'ni bitirmişti. Şu anda Kızıltepe Belediye Başkanı olan amcasının kızı Cihan Sincar ile öğrencilik yıllarında tanışıp evlenmişti.
1979 yılında öğretmen olarak Tunceli'ye atanmıştı. Bir yılı aşkın bir süre burada öğretmenlik yaptıktan sonra TÖB-DER'in örgütlediği 24 Aralık Maraş Katliamı'nı protesto boykotuna katıldığı için Afyon'a sürüldü.
"Birkaç öğretmen arkadaşıyla Bolvadin'e gittiğinde bütün ilçe ayağa kalkmış. Bunlar gitmeden dosyaları gitmiş. Sivil faşistler tarafından linç edilmek istendi. Polise gitmelerine rağmen hiç ilgilenmediler. Bu saldırı üzerine Mehmet Kızıltepe'ye geri geldi. Bir ay sonra yine gitti, yine saldırıya uğradı, rahat vermediler. Bunun üzerine amcam 'Bırak gel, öğretmenlik bize lazım değil' dedi. Öğretmenliği bırakıp Kızıltepe'ye döndü."
Teklif babaya, oğlu Meclis'e
12 Eylül 1980 darbesi sonrasında sık sık gözaltına alınır Mehmet Sincar. 1983 yılı sonlarına doğru da Diyarbakır'a yerleşir. 1991 seçimlerinde SHP ile ortak seçime giren HEP'ten babası Teyfik Sincar'a milletvekilliği teklifi gelir. O da oğlunu önerir. Böylece Mehmet Sincar HEP'in Mardin milletvekili olur. Seçildiği tarihten, Batman'da öldürüldüğü 4 Eylül 1993'e kadar iki yıl milletvekilliği yapar.
Gazeteci Aydın Bolkan, Mehmet Sincar'ın milletvekilliği süresince tuttuğu günlüklerden, verdiği soru önergelerinden yola çıkarak, o dönemin ve cinayetin tanıklarıyla tek tek konuşarak yazmış yeni yayımlanan kitabı 'Faili Meçhul Bir Milletvekili Cinayetinin Öyküsü/ Mehmet Sincar' kitabını.
Sincar cinayetinin önemini anlatırken, yaşanılan sürecin önemli bir köşe taşına vurgu yapıyor gazeteci Bolkan: "Bazı olaylar unutulmayacak dönemlerin başlangıcı olur. HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ın evinden alınarak öldürülmesinin ardından faili meçhul cinayetler dönemi başladı. Bu süreçte binlerce insan faili meçhul saldırıda yaşamını yitirdi. Gerek TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu raporları, gerekse Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş tarafından hazırlanan ve 'Susurluk raporu' olarak bilinen raporlarda bu cinayetlerin adresleri açıkça ortaya konuldu.
Yeni bir dönem
Mehmet Sincar'ın 4 Eylül'de Batman' da öldürülmesi yeni bir dönemin başlangıcıydı. DEP binaları bombalanıyor, DEP yöneticileri gözaltına alınıyor, tutuklanıyordu. Son olarak 2 Mart darbesiyle DEP milletvekilleri tutuklanıyordu. DEP milletvekillerinin tutuklanması ile Türkiye yeni bir döneme giriyordu. Mehmet Sincar'ın ölümü, DEP'e yönelik olarak başlatılan bu tarihsel sürecin bir başlangıcı olması nedeniyle büyük önem taşıyor."
Aslında adres belli
Bolkan'ın bir araya getirdiği parçaları kitapta bir bütün olarak görünce, aslında milletvekili cinayetinin göstere göstere geldiği ortaya çıkıyor. Çünkü diğer DEP'li milletvekilleri gibi Mehmet Sincar'ın gözaltında ölümler, köy boşaltmalar, faili meçhul cinayetler, işkencelerle ilgili olarak TBMM'ye verdiği önergeler resmi görevlilerde ciddi rahatsızlıklar yaratıyor.
'Onu öldürürüz'
Cihan Sincar'ın, gazeteci Bolkan'a yaptığı anlatımlar da bu olguyu doğruluyor:
"Gece ev basıldı. Yatak, yorgan her şeyi indirdiler. Arama yaptılar. Sonra polisler amcamı alıp götürdü. Amcam tam bir hafta gözaltında kaldı. Bırakıldıktan sonra zor bela yürüyordu. Perişan olmuştu. Yaşlıydı. Ape Musa ile birlikte okul okumuşlardı. Gözaltında yaşadıklarını sorduğumuzda ise 'Kızım hiçbir şey sormadılar. 78 gündür tek başıma hücredeydim. Beni çıkarıyorlar, götürüyorlar, 'Oğluna bir şey söyle, bak iki oğlun daha önce gitti' diyorlardı. Ben de 'Benim oğlum okul okumuş, benden daha akıllıdır, ona ne diyebilirim' diyordum. Amcama 'Ona söyle buraya gelmesin, onu öldürürüz. Sana acıyorum. Sen yaşlı bir insansın. Bu sana ağır gelir. Bu oğlun da ölürse bunu kaldıramazsın' diyorlardı. Amcam çok etkilenmişti. Bana 'Kızım sen ona söyle buralara gelmesin. Sık gelmesin' dedi."
Önergeleri yanıtsız kaldı
Bolkan'ın kitabında, yalnızca milletvekili Sincar'ın faili meçhul cinayete kurban gitme süreci değil, cinayet sonra yaşananlar da ayrıntılı yer alıyor. Cenaze töreninin yaptırılmayışı; halktan, ailesinden ve partisinden kaçırılarak resmi görevlilerce toprağa verilmesi; cinayet sonrası birbiriyle çelişen açıklamalar yapan Başbakan'dan İçişleri Bakanı'na, Emniyet Genel Müdürü'nden Bölge Valisi'ne kadar geniş bir panaroma çizilmiş. Kitabın son bölümünde de Sincar'ın TBMM Başkanlığı'na verdiği fakat yaşamını yitirmesi nedeniyle yanıtlanmayan soru önergeleri var.
Sincar evinden gözaltına alınıp çatışmada ölen PKK'lılar diye gösterilenleri, gözaltına alındıktan sonra kendilerinden bir daha haber alınamayan insanları, korucular tarafından kurşuna dizilenleri soruyor yanıtsız kalan önergelerinde.
Bir an önce barış
Bir milletvekilinin faili meçhul bir cinayete kurban gitmesi; cinayet öncesi ve sonrasında yaşanılanlar; üzerinden 12 yıl geçmesine karşın hâlâ daha katillerinin bulunamaması Türkiye'nin bir dönem ne denli karanlık bir tünelden geçtiğini gösteriyor. Sırf bu gözle okunduğunda bile Türkiye'nin barışa olan ihtiyacı daha çarpıcı biçimde ortaya çıkıyor Aydın Bolkan' ın kitabında. Ne acılar yaşanmış bu coğrafyada, daha da yaşanacaklardan gayrı!


    http://www.radikal.com.tr/7624087624080

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.