Vekiller ağzını fena bozdu

Tarım ve Köyişleri Komisyonu'nda, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün kapatılmasını öngören tasarının görüşmeleri sırasında, AKP ve CHP'liler arasında ağır diyaloglar yaşandı.

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Komisyonu'nda, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün kapatılmasını öngören tasarının görüşmeleri sırasında, AKP ve CHP'liler arasında ağır diyaloglar yaşandı. Dünkü görüşmelerde CHP'liler, Köy Hizmetleri'nin kapatılmasına karşı çıkarken, tasarının genel gerekçesinde yer alan 'Verimsiz yönetim süreci çeşitli yozlaşma ve yolsuzluk olaylarıyla birleştiğinde halkın yönetime olan güvenini azaltmaktadır' ifadelerini eleştirdi.
Komisyon üyesi olmamasına karşın toplantıda konuşan CHP'li Bayram Meral herkesi zan altında bırakan bu ifadelerin gerekçeden çıkarılmasını istedi. Meral, Başbakan ile Maliye ve Ulaştırma bakanlarının bu gerekçeye dahil olup olmadığını sordu. Bu sözler üzerine AKP'li Özkan Öksüz, "Kendi çocuklarına gel" dedi. Meral de, sinirli bir biçimde "Bunu söyleyen de, yazan da şerefsiz. Çocuğumun kredi almadığını kanıtladım. Sen kaçırdığın vergiyi anlat. Bir daha bunu ağzınıza alırsanız ağzınızı yırtarım" diye bağırdı.
Tasarının maddelerine geçilmesiyle ilgili oylama sırasında AKP Milletvekili Selahattin Dağ, Meral'in sözlerini hatırlatarak, "Bir daha böyle bir şey olursa on misli karşılık veririm" diye konuştu. AKP'liler CHP'li Üstün'ün de Başbakan'a ithamlarda bulunduğunu savundu.
'Bana kimse şerefsiz diyemez lan...'
Bunun üzerine tartışmalar yeniden başladı. Dağ, Meral'in sözlerine tepki gösterirken, CHP'li Üstün'e, "Bana şerefsiz diyecek adam anasından doğmadı lan. Bana bir daha kimse küfredemez, çık dışarı lan" diye bağırdı. Üstün'ün, "Çıkıyorum, hadi gel" demesi üzerine Dağ, ceketini çıkarıp kapıya koştu. AKP'liler Dağ'ı, CHP'liler de Üstün'ü tuttu. Bu sırada sandalyeler yere devrildi, masadaki çay bardakları kırıldı.
On dakika ara veren başkan tartışma uzayınca toplantıyı basına kapattı. CHP'liler ise Grup Başkanvekili Ali Topuz'la görüşerek "Can güvenlikleri kalmadığını" açıkladı ve salonu terk etti.