'Vekiller öğretmen olamaz'

CHP'nin öğretmen kökenli milletvekillerinden Muharrem İnce'nin 'ince girişimi' TBMM Başkanı Bülent Arınç'tan geri döndü.
Arınç, İnce'nin Ankara'da bir okulda boş geçen fizik derslerine öğretmen olarak girme isteğini 'Anayasa'ya aykırı' olduğu gerekçesiyle reddetti.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - CHP'nin öğretmen kökenli milletvekillerinden Muharrem İnce'nin 'ince girişimi' TBMM Başkanı Bülent Arınç'tan geri döndü.
Arınç, İnce'nin Ankara'da bir okulda boş geçen fizik derslerine öğretmen olarak girme isteğini 'Anayasa'ya aykırı' olduğu gerekçesiyle reddetti.
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 26 Kasım'da TBMM Başkanlığı'na başvurarak Balgat'taki Ömer Seyfettin Lisesi'nde boş geçtiğini öğrendiği fizik derslerine ücret talep etmeksizin öğretmen olarak girmek istedi. Anayasa'nın 'Üyelikle bağdaşmayan işler' başlıklı 82. maddesindeki 'Bir üyenin altı ayı aşmamak üzere Bakanlar Kurulu'nca verilecek geçici bir görevi kabul etmesi, Meclis'in kararına bağlıdır' hükmünü anımsatan İnce, Arınç'tan Bakanlar Kurulu'na nasıl bir başvuru yapılacağı konusunda bilgi verilmesini istedi.
'Anayasa'ya aykırı'
Arınç İnce'nin başvurusunu Anayasa'ya aykırı buldu. İnce'nin bahsettiği Anayasa hükmünün milletlerarası ilişkilerde milletvekillerinin ihtisası veya özel durumu nedeniyle görevlendirilmesine olanak sağlaması amacıyla konduğunu belirten Arınç, Öğretmenlik mesleğinin, yürütme organı içerisinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'nın gözetim ve denetimi altında icra edildiğini vurguladı. Arınç "İzin verilmedi ama umarım Milli Eğitim bu okula fizik öğretmeni atar ve dersler boş geçmez" diye konuştu.