Vekiller tokalaşıp hemen ellerini silecek

Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Domuz gribi salgınına karşı hergün binlerce insanın giriş yaptığı TBMM’de de özel önlem alınıyor. TBMM, milletvekilleri ve personeli için Sağlık Bakanlığı’ndan aşı talep edecek. Meclis kampüsünde salgına karşı alınması gereken önlemler afişlerle duyurulacak, odalara  ‘dezenfektan içeren el mendilleri’ dağıtılacak.
Domuz gribinin Ankara’da bir okulda görülmesi Meclis’i de harekete geçirdi. TBMM Genel Sekreterliği, salgına karşı Meclis’te özel önlemler almaya hazırlanıyor. Meclis, Sağlık Bakanlığı’na başvurarak, milletvekilleri ve personeline uygulanmak üzere 5 bin aşı talep edecek.
TBMM, Sağlık Bakanlığı ve Hıfzıssıha ile irtibata geçerek, milletvekilleri, personel ve gelen ziyaretçileri bilgilendirme amaçlı afişler hazırlatacak. Meclis kampüsünün değişik yerlerine asılması beklenen afişlerin içeriği ile ilgili çalışmalar sürüyor. Ancak afişlerde, hem milletvekilleri hem ziyaretçiler hem de personele, karşılaştıkları kişilerle ‘uzaktan selamlaşma öpüşmeme’ gibi uyarılarının yer alması bekleniyor.
Meclis’e her gün yüzlerce ziyaretçi gelmesinden hareket ile, başta milletvekillerinin olmak üzere odalara ‘dezenfektan içeren mendiller’ konulacak. Gelen ziyaretçiyle tokalaşan milletvekili ya da personel bu mendillerle ellerini dezenfekte edebilecek. 

Son çare maske takılması
Salgın halinde halkla ilişkilerin yoğun olduğu yerlerde Meclis çalışanları ve gerekirse milletvekilleri tarafından da kullanılması için maske dağıtılacak.