Vekillerden tatil gibi denetim

TBMM Hesapları İnceleme Komisyonu üyeleri, aileleriyle Yalova ve
İstanbul'a 'denetim' gezisi yaptı. Gezi boyunca tüm harcamaları karşılanan heyet üyelerine harcırah da verildi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - TBMM Hesapları İnceleme Komisyonu üyeleri, Meclis bütçesinden tatil yapar gibi 'denetim' yaptı. Komisyon, tatil dönemi olan 19-31 Temmuz arasında Yalova ve İstanbul'daki Meclis'e bağlı kuruluşlarda denetim yapma kararı aldı. AKP'li başkan Ergun Dağcıoğlu denetime ailecek gitmeyi önerdi. Öneri hemen kabul gördü.
Geziye AKP'den Dağcıoğlu, Ali İhsan Merdanoğlu, Saffet Benli, Adem Tatlı,
İsmail Ericekli, Fetani Battal, Fehmi Öztünç, İsmail Soylu ve Mehmet Beşir Hamidi, CHP'den de Gökhan Durgun katıldı. CHP'li Ahmet Sırrı Özbek programın İstanbul bölümünde bulundu. AKP'li Merdanoğlu ile Öztunç ve CHP'li Özbek geziye yalnız diğer vekiller ise eş ve çocuklarıyla katıldı.
Meclis'in tahsis ettiği otobüsle ailecek Ankara'dan Yalova'ya giden milletvekilleri, Meclis'in işlettiği kaplıcalarda üç gün kaldı. Milletvekilleri, heyetteki uzmanlarla birlikte bir yandan tesisi denetlerken, bir yandan da aileleriyle tatil yaptı. Tesislerin lokantasında satılan balıkları inceleyen AKP'li Dağcıoğlu, balıkların neden pahalı satıldığını sordu.
Buradaki 'denetim' bitince, İstanbul'a geçildi. Aileleriyle Meclis'in Florya tesislerinde 9 gün kalan üyeler, Meclis'e bağlı sarayları denetledi.
Tüm masrafları Meclis ve ilgili kurumlarca karşılanan komisyon üyeleri, TBMM'den ayrıca günlük 40 milyon lira harcırah aldı. Ancak komisyonun CHP'li üyeleri Özbek ile Durgun, zaten gezi boyunca tüm masrafları Meclis tarafından karşılandığı için ayrıca harcırah ödenmesini 'etik' bulmadı. CHP'li üyeler TBMM Başkanlığı'ndan, harcırahın kendilerine ödenmemesini istedi.