Vekillerin çoğu sağlıksız

Türkiye'de ilk kez milletvekillerinin 'sağlık profili' çıkarıldı. Araştırma amacıyla Meclis'teki 265 milletvekiline uygulanan anketin sonucunda, yüzde 83.4'ü sağlık açısından riskli grupta çıktı.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Türkiye'de ilk kez milletvekillerinin 'sağlık profili' çıkarıldı. Araştırma amacıyla Meclis'teki 265 milletvekiline uygulanan anketin sonucunda, yüzde 83.4'ü sağlık açısından riskli grupta çıktı. Yağlı ve tuzlu yiyeceklerden vazgeçmeyen milletvekillerinin yüzde 70.9'u fazla kilolu. Vekillerin yüzde 58.9'u sigara, yüzde 42.6'sı alkol kullanıyor.
Ankara'da yapılan 1. Ulusal Sağlığı Geliştirme ve Sağlık Eğitimi Sempozyumu'na sunulan bir araştırma, milletvekillerinin sağlık profilini de ortaya koydu. Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü sağlık
eğitim-bilim uzmanı Gülten Uğurlu tarafından yapılan araştırma bu konuda ilk olması nedeniyle orijinal.
Tesis var ama...
Araştırma, TBMM'deki 550 milletvekilinden, biri kadın, 264'ü erkek olmak üzere toplam 265 kişiye beslenme, alkol, tütün, ilaç kullanımı, kendi kendine bakım gibi çeşitli sorulardan oluşan 'Kişisel Sağlığı Değerlendirme Anketi' uygulanarak yapıldı. Anket sonucuna göre vekillerin yüzde 83.4'ü sağlık açısından riskli ya da çok riskli gruba giriyor.
Kabul etmiyorlar
Ankete katılanların yüzde 50.6'sı (134 kişi) 'Çok yağlı yiyecekleri sınırlı tüketiyorum' sorusuna 'Hayır' yanıtını verdi. Tuzlu yiyeceklerin tüketimini sınırlamadığını belirten vekillerin oranı yüzde 50.9 (135 kişi) olurken, ankete katılanların yüzde 55.1'i (141 kişi) beyaz etten çok kırmızı eti tercih ettiğini söyledi.
Anket futbol, tenis, basketbol, voleybol tesisleri olan TBMM'de 'hareket' sorunu olduğunu da ortaya koydu. Vekillerin yüzde 77.7'si (206 kişi) düzenli olarak egzersiz yapmadığını belirtti. Milletvekillerinin yüzde 92.1'i (244 kişi) orta hareketli egzersiz bile yapmadıklarını anlattı.
Milletvekillerinin beden kitle indeksleri de çıkarıldı. Buna göre, vekillerin fazla kilolu oranı yüzde 70.9 çıktı. Ancak vekillerin bunu kabul etmediği de görüldü. Yüzde 43.4'ü (115 kişi) kilosunu cinsiyetine, yaşına, boyuna göre normal bulduğunu söyledi. Görünümünden memnun
olanların oranı yüzde 81.1 (215 kişi) olarak tespit edildi. Sigara kullananların oranı yüzde 58.9, alkol alanların oranı yüzde 42.6 çıktı.
İlkyardım bilgileri yok
Ankette yer alan 'Kendi kendine bakım'la ilgili bölümde de milletvekillerine 'hastalıklarla karşılaştıklarında ne yaptıkları' soruldu. Milletvekillerinin yüzde 76.6'sı (203 kişi) hastalandığı zaman dinlenmediğini, yüzde 75.5'i (200 kişi) hastalık veya herhangi bir yaralanma durumunda ilk müdahaleyi bilmediğini belirtti.