Vekillerin GATA'ya alınmaması yanlış

Vekillerin GATA'ya       alınmaması yanlış
Vekillerin GATA'ya       alınmaması yanlış

ANKARA - TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten, CHP ’li milletvekillerinin GATA misafirhanesinde konaklayan şehit aileleri ve yakınlarıyla görüştürülmemelerine Genelkurmay’dan izin çıkmamasına tepki geldi. Bunun hiç bir şekilde tasvip edilemeyeceğini kaydeden Çiçek, “Bu doğru da olmamıştır” dedi.
CHP’liler önceki gün, Afyon’daki cephane patlamasında şehit olan askerlerin GATA misafirhanesinde kalan aileleriyle görüşmek istedi. Ancak, Genelkurmay Başkanlığı vekillerin bu ziyaretine izin vermedi. Genelkurmay, konuya ilişkin açıklamasında da, kışla, karargah ve kurumlarına ziyaretçi kabulünün nasıl yapılacağının talimatlarda belirtildiğini ifade ederek, “TSK kışla, karargah ve kurumlarında ziyaretçi kabulünün nasıl yapılacağının, talimatlarda belirtilmiştir. Ziyaret talepleri mevcut talimatlar ışığında değerlendirildi ve bu doğrultuda karara bağlandı” demekle yetindi.
Genelkurmay’ın bu tavrı tartışma yaratırken, Çiçek de tepki gösterenler arasında yer aldı. AA’ya konuşan Çiçek, milletvekillerinin GATA’ya alınmamış olmalarının hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceğini vurguladı. “Bu doğru da olmamıştır” diyen Çiçek, şöyle konuştu: “Yüreğimizi yakan olayların ardından yeni bir tartışmanın başlaması acılarımızı artırmaktadır. Ziyarete gelen, milletin vekilleridir. Milletin acısını paylaşmak için yaptıkları ziyaretin, mevzuat gerekçesiyle geri çevrilmesini asla doğru bulmuyorum. İmkanlar çerçevesinde bir makul çözüm bulunması mümkün iken bu talebin karşılanmamış olmasını doğru bulmuyorum.”