Vekâletle kurban, 'ilaçlı kola'yla dolandırıldı...

Vekâletle kurban kesimi için bağış toplayan Deniz Feneri, Mehmetçik Vakfı ve LÖSEV'in karıştığı 40 milyon YTL'lik yolsuzluk, dudak uçuklatacak cinsten

ANKARA - Kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla sekiz ilde başlatılan operasyonlarda gözaltına alınanlardan 31’i tutuklanmaları istemiyle mahkemeye çıkarıldı. Şüpheliler arasında Deniz Feneri Derneği Başkanı Mehmet Cengiz, Mehmetçik Vakfı Başkanı Salih Güloğlu ve LÖSEV Başkanı Üstün Ezel de yer aldı. Bu dernek ve vakıfların kurbanları kestirmek için anlaştıkları şirketin ise kesimleri yerinde denetleyen yardım kuruluşu çalışanlarını ‘müshil katılmış içecekle’ etkisiz hale getirdiği öğrenildi.
Kurban kesiminde yolsuzluk ihbarı üzerine Kurban Bayramı öncesi Ankara Başsavcılığı’nın talimatı doğrultusunda çalışma başlatıldı.
Balık baştan kokmuş: Çalışma kapsamında, Y.ET firması yetkilisi F.Y. ve M.ET firması yetkilisi M.A’nın yeterli rekabet ortamı olmaksızın ve şartnamede belirtilen hükümleri haiz olmamalarına rağmen Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Mehmetçik Vakfı ve Lösemili Çocuklar Vakfı’nın kurban kesim ihalelerine katıldıkları, ihaleyi kazandıkları ve sözleşme imzaladıkları tespit edildi.
Eti de senin...: LÖSEV’in ilanlarında kesilen kurbanlara ait etlerin dağıtılması vaat edildiği halde yapılan sözleşmede etlerin dağıtımı ile etlerle ilgili tasarruf tamamen firmaya bırakıldı. 
Deniz Feneri  yetkililerinin de kesim bedeli olarak kurbanlık hayvanların deri ve bağırsaklarını sözleşme imzalanan firmaya bıraktıkları, bağışlanan hisse ve sözleşmede belirtilen miktarda kurban kesimini sağlayamadıkları ortaya çıktı.
Vergi borcu olan şirkete: Mehmetçik Vakfı yetkililerinin ise yapılan ihalede, kesim yapacak firmanın 2009 yılında vergi borcu bulunduğu halde 2008 yılı ‘vergi borcu yoktur’ yazısını kullanmak suretiyle ihaleye fesat karıştırdıkları, bağışlanan hisse ve sözleşmede belirtilen miktarda kurban kesimini sağlayamayarak ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçu işledikleri iddia edildi.
Dini vecibeler yerine gelmedi: Ayrıca vakıf ve derneklerle sözleşme imzalayan et firmalarının sahtecilik yaptıkları, hileli yollara başvurarak dini vecibeleri yerine getirmedikleri gibi sözleşmelerde belirtilen miktarların çok altında kesim yaptıklarının da belirlendiği kaydedildi.
Veterineri de işin içinde din görevlisi de...: Kurban kesimleri sırasında ayrıca noter vekillerinin, vakıf denetçilerinin, veteriner hekimlerin, din görevlileri ile kombina sahipleri çalışanlarının da sahte belge düzenleyerek suça karıştıkları öne sürüldü.
Üç çeşit kesim: Suç örgütü yönetici ve üyeleri ‘Diyarbakır usulü’, ‘çarpıştırma’ ve ‘makas’ olarak adlandırdıkları şekilde kesilmesi gereken hayvan sayısını kesilmiş gösterdikleri ve buna uygun sahte belge tanzim ettikleri de ifade edildi.
Üçte ikisi cebe...:Kurban kesimlerinde Mehmetçik Vakfı adına kesilmesi gereken 156 bin 134, Lösemili Çocuklar Vakfı adına kesilmesi gereken 52 bin 10, Deniz Feneri adına kesilmesi gereken 7 bin 289 hissenin tam olarak kesilmediği kaydedildi. Zanlıların bu hayvanların üçte birini keserek, üçte ikisini zimmetlerine geçirmek suretiyle yaklaşık 40 milyon TL ‘yolsuzluk’ yaptıkları öne sürüldü.
Nuri Alço taktiği: Zanlıların Kazan’daki kesim sırasında denetlemeye gelen görevlileri engellemek amacıyla içeceklerine ‘müshil hapı’ koyduğu da belirtildi.    

Diyanet: Geçerli ama...
Radikal’in bilgi aldığı Diyanet İşleri Başkanlığı kaynakları ise kurban kesmenin vekâletle yapılabilen bir ibadet olduğunu hatırlattı. Diyanet yetkilileri kurban kesilmese bile ‘geçerli’ olduğunu ancak, kişinin yeterli itinayı göstermediği ve ilgisiz kaldığı için de sorumluluğu bulunduğunu söyledi. (Radikal)