Velayet davasında olan Teoman'a oldu

Velayet davasında olan Teoman'a oldu
Velayet davasında olan Teoman'a oldu
Sosyal Hizmetler tarafından verilen "Çocuğun pinpon topu gibi gidip gelmesi bilinç yansımaları yaratmıştır" raporuna rağmen, 14 yaşındaki Teoman Ercan, hayatı boyunca anne babası arasında gidip geldi, 2 ay Halkalı Çocuk Yetiştirme Yurdu'nda kaldı. Şimdi anne İrem Şentürk yeni bir dava hazırlığında, süreç yine belirsiz.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

14 yaşındaki asperger hastası Teoman Ercan’ın hayatı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden alınan raporlara, bilirkişi görüşlerine, pedagog yorumlarına rağmen kabusa dönmekten kurtulamadı. Anne babası arasında üç ayrı velayet davası yaşandı. Teoman bu süreçte sürekli ev değiştirmek zorunda kaldı. En son velayeti babasına verilen Teoman’ın annesi İrem Şentürk yeni bir yargılama sürecine hazırlanıyor. Teoman için zor günler yeniden başlıyor.

2003’TEN BU YANA BELİRSİZLİK
Teoman 1999 yılında doğdu. Annesi İrem Şentürk’le babası Murat Ercan Teoman doğduğu sırada evli olmadıkları için baba Murat Ercan, Teoman’ı noter kararıyla nüfusuna kaydettirdi. 4 yıl beraber yaşamaya devam eden çift bu sürenin sonunda ayrılınca Teoman Ailenin Korunmasına Dair Kanun’un “evlilik dışı ilişkilerde velayet annenindir” kararınca İrem Şentürk’te kaldı. Teoman’ın hayatını değiştiren süreç de böyle başladı.

Önceleri Murat Ercan tarafından tehdit edildiğini iddia eden İrem Şentürk, evini değiştirerek bu süreçten kurtulmaya çalıştı. Tehditlerin devam etmesi üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunan anne, baba hakkında “3 ay uzaklaştırma” kararı aldı. Annenin anlatımına göre, bu sürenin sonunda yeniden çocuğuyla buluşmak isteyen Murat Ercan, Teoman’ı aldıktan sonra ortadan kayboldu. Olay mahkemeye taşındı ve Teoman yeniden annesine geri döndü.

KARAR YARGITAY’DAN DÖNDÜ
Bu sırada yeniden ev değiştiren ve özel bir güvenlik şirketinden destek alan İrem Şentürk ve Teoman bir seneyi sakin geçirdi. O sırada okula başlayan Teoman, babası tarafından yeniden kaçırıldı. Bulunması tam bir yıl sürdü. Medeni Kanunu’ndaki “Anne baba evli değilse velayet anneye aittir” maddesinin yeterli olmadığını düşünerek, velayet sürecini mahkemeye taşıyan İrem Şentürk’ün 2005’te açtığı dava 2007’de sonuçlandı. Kararda “kanunen annede olan velayetin anneden alınması için bir neden bulunmadığı” ifadesi yer aldı. Baba Murat Ercan kararı temyiz etti, Yargıtay “karşı tarafın tüm tanıkları dinlenmemiştir” gerekçesiyle usülen bozdu.

Bu süreçte anneyle yaşayan Teoman, yargılamanın başlamasıyla 2008’de yeniden babasına verildi, otizmin bir versiyonu olan asperger sendromu teşhisi de konulduğu için ruh halinin anlaması için pedagoglar devreye girdi. 19.11.2009’da yeniden Teoman’ın babasından alınarak annesine verilmesi kararı çıktı. Teoman yeniden İstanbul ’da yaşamaya başladı. 2010’da karar Yargıtay tarafından da onaylandı.

“ANNE İLGİLENMİYOR” RAPORU ALDI
Kararın kesinleşmesinin ardından hafta sonları oğlunu alan Murat Ercan, Erdek’te mahkemeye başvurdu, Teoman’a pedagog görüşmesi yaptırarak “Annenin çocuğuyla ilgilenmediği” raporu aldı. 2011’de yeni bir velayet davası başladı. Bu arada alınan pedagog raporlarında artık Teoman “13 yaşına girmiş bir gencin 4.5 yaşında anne babanın ayrılması ile başlayan mahkeme süreçlerinin halen devam ediyor olması gençte telafisi mümkün olmayan yaralar açmıştır” ifadesi yer alıyordu. 2012’de Teoman’ın tedbiren babaya verilmesi kararı çıktı, anne itiraz etti. Mahkeme Teoman’ın Halkalı Yetiştirme Yurdu’nda bakım ve sağlık tedbiri altında olması kararını verdi.

2012’de yeniden Teoman’ın tedbiren babaya verilmesi kararı çıktı, anne itiraz etti. Mahkeme Teoman’ın Halkalı Yetiştirme Yurdu’nda bakım ve sağlık tedbiri altında olması kararı verdi. Bu arada iki tarafla da görüşen pedagog ve psikologlar yeni raporlar kaleme aldı. 2 aylık sürecin sonunda en uygun yer orası olduğu gerekçesiyle Teoman koruyucu aile statüsünde anneannesine verildi.

Mahkemeden gelen en son karar Teoman’ın yeniden babaya verilmesi. Karar Yargıtayca da onandı. Anne İrem Şentürk uzayan dava süreçleri nedeniyle bu kez de AİHM’de Medeni Kanun aleyhine açtığı davayı kazandı, Türkiye ’yi tazminat ödemeye mahkum etti. Hukuken velayet davaları süreçte yaşanan yeni gelişmeler doğrultusunda tekrar açılabildiği için anne İrem Şentürk bir velayet davası daha açtı. Teoman için 14 yıldır süren süreç bir kez daha başlamış oldu.