Veli Göçer'e 25 yıl hapis cezası

Çınarcık'ta yaptırdığı binalar Marmara Depremi'nde çok sayıda insana mezar olan müteahhit Göçer ve oğluyla ortağı, 25'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yalova'nın Çınarcık ilçesinde yaptırdığı binaların, 17 Ağustos 1999'daki depremde yıkılması sonucu birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermekle suçlanan müheahhit Veli Göçer ile oğlu Can Göçer ve şirket ortağı Zafer Coşkun, toplam 25'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına, Veli Göçer ile müdahiller Salim Çakır, Mustafa Ergüden ve Şehriban Ergüden ile taraf avukatları katıldı. Can Göçer ve Zafer Coşkun, duruşmaya katılmadı. Müdahil avukatlarının yazılı olarak sundukları savunmalarında, eski taleplerini yineleyerek ve savcılığın mütalaasına katıldıklarını belirtmelerinin ardından söz alan Göçer'in avukatı Kadir Çiçek, "Göçer'in Arsa Ofisi Kolektif Şirketi'nde hisse sahibi olduğu dönemde binaların yüzde 70'i bitirilmişti. Bu nedenle, Göçer'in bırakın birden fazla kişinin ölümüne sebep olmayı, davada sanık sıfatının verilmesi bile uygun değildir" dedi. Aynı zamanda savcılığın mütalaasında yer alan 'alınan bina ruhsatının adetine göre sanığın alacağı cezanın artırılması' ifadesinin Türk hukuk sisteminde bulunmadığını öne süren Çiçek, "Bu durumu göz önünde bulundurularak müvekkilimin beraatına, beraat kararı verilmediği takdirde ise Türk Ceza Kanunu'nun 80. Maddesi'nin uygulanmasını talep ediyoruz" diye konuştu.
Can Göçer'in avukatı Celal Küpeli ise müvekkilinin bu davada Veli Göçer'in oğlu olduğu için yargılandığını ileri sürerek, "Can Göçer'in yıkılan binalardan sadece ikisinin ruhsatının alındığı dönemde şirkette görevli olduğu için, savcılığın mütalaasında belirtildiği gibi altı ruhsatın tamamının alınmasından sorumlu değildir. Bu nedenle müvekkilimin beraatını talep ediyorum" dedi.
Mahkeme Başkanı Feridun Bahşi, verilen 5 dakikalık aranın ardından sanık avukatlarının talebinin reddedildiğini belirterek, Veli Göçer'den son sözünü sordu. Göçer ise takdiri mahkemeye bıraktığını söyledi. Mahkeme, müteahhit Veli Göçer ile söz konusu şirketin ortakları Can Göçer ve Zafer Coşkun hakkında, TCK'nın 383. Maddesi'nin 2. fıkrası gereğince 'tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu birden fazla kişinin ölümüne neden olmak suçundan' 25'er yıl hapis cezası verdi. Sanıklara, alınan 6 ruhsat içinde ölümün meydana geldiği 4 ruhsat için 5'er yıl, can kaybının yaşanmadığı diğer 2 ruhsat için ise 5 yıl ceza verildi. Veli Göçer tutuklanarak cezaevine gönderilirken, Can Göçer ve Zafer Coşkun hakkında gıyabi tutuklama kararı verildi.