Veli Küçük 40, Kerinçsiz 36, Tolon 30 yıl yatacak

Veli Küçük 40, Kerinçsiz 36, Tolon 30 yıl yatacak
Veli Küçük 40, Kerinçsiz 36, Tolon 30 yıl yatacak
Ergenekon davasında ceza alan sanıkların cezaevinde kalacağı süre İnfaz Kanunu'na göre belirleniyor. Bu durumda en ağır cezayı alanlar en fazla 40 yıl cezaevinde kalabiliyor.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dün verdiği kararların Yargıtay’ca aynen onaylaması durumunda, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ 30 yıl cezaevinde kalacak. İP Genel Başkanı Doğu Perinçek gibi ağırlaştırılmış hapis cezası ile süreli hapis cezası alan sanıklar ise 40 yıl cezaevinde bulunacaklar. İnfaz Kanunu hükümlerine göre ‘örgüt kurma, örgüt yöneticiliği ya da örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen’ suçtan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan sanıklar 36 yıl cezaevinde kalacak. Dursun Çiçek, Kemal Kerinçsiz gibi isimler 36 yıl cezaevinde kalabilir. ‘Müebbet’ alan sanıklar içinse kanunun gördüğü cezaevi süresi 30 yıl. İlker Başbuğ, Hurşit Tolan, gibi isimler bu kapsama giriyor. Süreli hapis cezasına mahkûm edilenserse cezasının dörtte üçünü infaz kurumunda geçirdikten sonra tahliye olabilecek. 34 yıl 8 ay hapis cezası alan Balbay ve bu durumdaki sanıklar cezalarının dörte üçünü cezaevinde geçirecek. Balbay, cezası onanırsa 25 yıl 8 ay cezaevinde kalacak. Birden fazla ağırlaştırılmış müebbet hapis alan sanıklar ise en fazla 40 yıl cezaevinde kalacak. Muzzaffer Tekin ve Veli Küçük gibi isimler de 40 yıl cezaevinde kalacaklar. 

Haberal’ın durumu

Mahkeme Mehmet Haberal’e 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi ve tahliye etti. Karar onanırsa Haberal, 9 3 ay olacak. Ancak Haberal yaklaşık 4.5 yıl cezaevinde de bulunduğu için bu süre yattığı süreden düşürülecek. Haberal için 1 yıllık denetimli serbestlik süresi de uygulanacağı göz önünde bulundurulduğu kararında onaylanması halinde Haberal 3 yıl 9 ay daha cezaevinde kalacak.

Bundan sonra ne olacak?


Mahkeme önümüzdeki günlerde sanıklara verdiği cezaların nedenlerinin yer aldığı gerekçeli kararını açıklayacak. Ardından dosya Yargıtay’a gidecek. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Balyoz davasında olduğu gibi oluşturacağı bir savcı ekibi ile dava dosyası inceleyerek tebliğnamesini hazırlayacak. Sonra dava dosyası karar için Yargıtay 9. Ceza Dairesi’ne gönderecek. Sanıkların büyük bölümünün 10 yılın üzerinde ceza alması nedeniyle daire, Balyoz davasında olduğu gibi temyiz incelemesini duruşmalı yapacak. Avukatlar savunma yapacak. 

Yargıtay bozarsa

Yargıtay, kararı hukuka uygun bulursa onayacak, bu durumda sanıklar cezalarını çekmek üzere cezaevine gönderilecek. Yargıtay, yargılamada dile getirilen eksiklikler nedeniyle verilen kararı bozması halinde, dava dosyası yeniden yargılamanın yapılabilmesi için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilecek.

Ne kadar yatacaklar?


İnfaz Kanuna göre, bazı Ergenekon sanıkların cezaevinde yatacakları süreler şöyle:
MÜEBBETLER - 30 YIL: Hurşit Tolon, Fuat Selvi, Nusret Taşdeler, Hasan Ataman Yıldırım, emekli Orgeneral Mehmet Eröz, İlker Başbuğ, eski Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol, emekli Orgeneral Şener Eyuygur, Mustafa Özbek gibi isimler 30 yıl cezaevinde kalacak.
AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETLER - 36 YIL: Dursun Çiçek, Fuat Selvi, Hasan Iğsız 36 yıl cezaevinde yatacak.
AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET ARTI SÜRELİ HAPİS CEZASI ALANLAR - 40 YIL: Tuncay Özkan, Doğu Perinçek, Alparslan Arslan, Muzaffer Tekin, Veli Küçük 40 yıl cezaevinde kalacak.
SÜRELİ HAPİS CEZASI ALANLAR:
Emekli Albay Arif Doğan 47 yıl 3 ay ceza aldı. Cezaevinde 35 yıl 4 ay cezaevinde yatacak.
Sedat Peker (Çete lideri): 10 yıl ceza aldı. 7. 5 yıl cezaevinde yatacak.
Yalçın Küçük 22 yıl 6 ay cezaevi aldı. 16 yıl 8 ay cezaevinde kalacak.
Hasan Atilla Uğur: 29 yıl 3 ay ceza aldı. Cezaevinde 21 yıl 9 ay kalacak. +Kemal Alemdaroğlu 15 yıl 8 ay ceza aldı. Cezaevinde 11 yıl 7 ay cezaevinde kalacak.
Mustafa Balbay 34 yıl 8 ay ceza aldı. Cezaevinde kalacağı süre
Sinan Aygün 13 yıl 6 ay ceza aldı. Cezaevinde kalacağı süre 10 yıl .
İbrahim Şahin 49 yıl 4 ay ceza aldı. Cezaevinde kalacağı süre 37 yıl.


  http://www.radikal.com.tr/114504511450454

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  o değilde - Dopchik

  hükümet bu olaylarla ilgili tarafısızsa bu yargılamalar onun eliyle yapılmamışsa başbakan tahliye edilenlere geçmiş olsun ziyareti yapsın... hüküm giyenler için gerçekten üzüldüğünü dinlenmeyen tanıkların hukuksuzluk olduğunu adaletin çivisinin çıktığını açıklasın...

  VELİ KÜÇÜK - pispor

  cinayetten yargılanmış olsaydı ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı Veli Küçük Kürdistan da yüzlerce cinayet işletmiş biri

  NE KADAR YATACAKLAR - pispor

  AK Parti iktidardan düşene kadar Yeni bir hükümet belki bir genel af çıkarırsa çıkarlar yoksa cezalarını çekerler zaten verilen cezalar ve yargılanmalar tamamen Ak parti hükümetini düşürmeye yönelik darbe ve darbeye zemin hazırlama ve bir araya gelip örgüt kurmak Ergenekon bu oysa bunların içinde Kürdistan da 17500 faili başta devlet sistemi ve emirleri verenlerin çoğunun bunların içinde olduğu bir gerçek hatta arsenik kuyularına atılan insanların katilleri de bu Ergenekon içinde ama tüm yargılama darbe suçu o da Ak parti bana dokunmayan yılan bin yaşasın deyimi oysa dile kolay 17500 insan katledilmiş cezaları bu suçlanmalar ile verilseydi çoğu ömür boyu hapse mahkum olurlardı Darbenin asıl başı da ihbarcı olduğundan durumunu kotardı o piyasada yok

  en fazla - berfukenan

  ne demek en fazla.bişey değil canım 40 yıl. yaş ortalamaları herhalde 60-65 ise 105 yaşında çıkarsın canım ne var gel 40x365 gün gel yahu şuna açık açık desenize parmaklıklar ardında ölecekler diye.yoksa kemiklerine mi cezayı tamamlatacaklar ?..