Veli Küçük'ün reddi hakim talebine ret

Veli Küçük'ün reddi hakim talebine ret
Veli Küçük'ün reddi hakim talebine ret
Ergenekon Davası'na bakan mahkeme, tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün reddi hakim talebinin davayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle reddetti.

İSTANBUL  - İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 66'sı tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası'nın 319. duruşması bugün görülüyor. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmada CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Gazeteci Tuncay Özkan, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve Danıştay Saldırısı dosyasının sanığı Osman Yıldırım'da aralarında bulunduğu 45 tutuklu sanık hazır bulundu. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve YAŞ Üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler'inde aralarında bulunduğu 21 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı. 15 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu. 

VELİ KÜÇÜK'DEN REDDİ HAKİM TALEBİ 
Talebi üzerine duruşmada söz verilen tutuklu sanık Veli Küçük, 66 aydır tutuklu olduğunu, mütalaada Danıştay Saldırısını azmettirdiği iddiasıyla hakkında 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının talep edildiğini söyledi. Küçük, "Yapılan yargılama sonucunda iddiaların gerçek dışı olduğu şüpheye yer vermeyecek şekilde ortaya çıkmıştır. Mütalaada, suçlu olduğum iddiasının art niyetli olduğunu düşünüyorum. 'Gizli tanık 9' dışında aleyhimde ifade veren tanık yok. Danıştay dosyası sanıkları Süleyman Esen ve Salih Kurter ise adeta zırhla korunmaktadır" açıklamasında bulundu. Gizli tanık 9'un beyanlarına mahkemenin itibar ettiğini savunan Küçük, mahkemenin tarafsızlığını yitirdiğini savunarak mahkeme heyetini reddetti. Mahkeme, Küçük'ün reddi hakim talebini, mahkeme heyetinin tarafsızlığını gölgeye düşürecek sebeplerden olmadığı ve talebin davayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçeleriyle reddetti. 

Ergenekon'da içgüveysi lafı hakaret getirdi


"KARŞINIZDA BULUNMAKTAN UTANÇ DUYUYORUM" 
Duruşmada, Alevi Bektaşi Federasyonu eski Genel Başkanı Ali Balkız ve eski Genel Sekreter Kazım Genç ile Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan'a yönelik suikast yapılacağı iddiasına ilişkin hazırlanan S1 listesinde isimleri bulunan tutuksuz sanıklar son savunmalarını yaptı. Tutuksuz sanık Teğmen Melih Yüksel, "İllegal görev kabul etmedim. İllegal yapı içinde olmadım. Aktütün Saldırısı'nın ardından kurulacak terörle mücadele biriminde yer almaya olumlu cevap verdim. S1 isimli belgeyle ilgili bilgim yok. Terörle mücadele ederken terörist yaftası yedim. Burada karşınızda bulunmaktan utanç duyuyorum. Beni okutan milletime karşı ihanet içinde olmadım. Adaletin tecellli edeceğine eminim" dedi. 

"BERAATİMİ İSTİYORUM" 
Tutuksuz sanık Teğmen Emre Baltacı da şunları söyledi:
"Mütalaanın her kelimesini reddediyorum. Suikast timi üyesi olduğum iddiasıyla 17 ay tutuklu kaldım, tahliye edildim. Taylan Özgür Kırmızı ile yaptığım bir telefon görüşmesi var. İyi ki bir telefon görüşmem var iyi ki bu telefon konuşması kayda alınmış. Söz konusu görüşmede 2 defa, "Terörle Mücadele ise herşeye varım" diyorum. Ben adımı, TC numaramı, kan grubumu vermedim. Versem de bir örgüte TC ve kan grubu verilerek mi üye olunur? Ayrıca suikast planında adım geçmemektedir. Suikast yapılacağı iddia edilen Ali Balkız'ı suikast timinden kimse tanımıyor. Suikast timinde yer alan kimse birbirini tanımıyor. Ali Balkız mahkeme de verdiği ifadesinde suikast yapılacağı iddia edilen evi bir yıl önceden boşalttığını söyledi. Boş eve suikast yapacağımız iddia ediliyor. Beraatimi istiyorum. Takdir mahkemenizindir."
Tutuksuz yargılanan Özel Harekat Polisleri Kemalettin Balcı ve Zerrar Atik de suçlamaları reddetti. (Serpil KIRKESER / DHA)