'Veliaht'lar ortak işte yakalandı

'Veliaht'lar ortak işte yakalandı
'Veliaht'lar ortak işte yakalandı

Uyuşturucu operasyonunda yakalanan 15 zanlı adliyeye sevk edildi. FOTOĞRAF: ELVAN EZBER / DHA

Tutuklu uyuşturucu baronlarının yerini alan yardımcıları, ortak sevkıyatta yakayı ele verdi
Haber: ELVAN EZBER / Arşivi

İSTANBUL - Aralarında Hüseyin Baybaşin ve Urfi Çetinkaya gibi isimlerin de bulunduğu uyuşturucu baronlarının veliahtları ortak iş yapmak isteyince yakalandı. Yakalanan biri kadın 15 şüpheli arasında eski bakanlardan Yalım Erez’in akrabaları ve eski milletvekili Mustafa Bayram’ın damadı da bulunuyor.

Sekiz aylık takip
İstanbul Emniyet Müdürlğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, bir ihbar üzerine sekiz ay önce bir çalışma başlattı. Narkotik polisi ve İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün ortaklaşa yaptığı teknik ve fiziki takip tamamlandı. Pendik Kurtköy’deki çiftlik ve Bahçelievler’de belirlenen adreslere düzenlenen operasyonda biri kadın 15 kişi gözaltına alındı.
Bu kişilerin gösterdiği depo ve evlerde yapılan aramada ise 58 kilo 300 gram eroin, bir pres makinesi, madde paketlemede ve preslemede kullanılan malzeme, bir terazi, dört tabanca, 247 fişek, 19 bin 700 dolar, 22 bin 500 avro ve 25 bin TL ele geçirildi.
Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen zanlıların önceden yakalanan uyuşturucu baronlarının adamları olduğu ortaya çıktı. Zanlılardan Kazi E.’nin Urfi Çetinkaya’nın, Mustafa M.’nin Hüseyin Baybaşin’in, Özer G.’nin ise Tuncer Ovacıklı’nın adamı olduğu belirtildi. Öte yandan eski Sanayi Bakanı Yalım Erez’in amcaoğlu Hüseyin E. ve eski Milletvekili Mustafa Bayram’ın damadı Gökhan E.’nin de bu kişilerin arasında olduğu öğrenildi.
Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, uyuşturucu baronlarının adamlarının bir araya gelmesini ve ortak iş yapmasını “Baronlar çökertilince veliahtlar işbirliği yaptı” diye yorumladı.

İran’dan alıp Avrupa’ya
Yapılan sorgulamada çete kapsamına giren zanlıların İran’dan Türkiye’ye soktukları eroini Hollanda, İngiltere, Almanya ve İspanya gibi Avrupa ülkelerine sevk ettiği belirlendi. Kendi içinde iş bölümü yapan üyelerden Çetinkaya’nın adamlarının İspanya, Baybaşin’in adamlarının Hollanda’ya sevk işlemleriyle ilgilendiği öne sürüldü.
Ayrıca Urfi Çetinkaya’nın adamı Mustafa M.’nin Azerbaycan’da uyuşturucu madde imalathanesi olduğu ifade edildi.Emniyette işlemleri tamamlanan zanlılar Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne gönderildi.