Veliler toplusözleşmeye

Eğitimde öğrenci, veli ve okulun hak ve sorumlulukları sözleşmeye bağlanacak. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, genelge yayımlayarak okullardan öğrenci ve velilerle sözleşme imzalamalarını istedi.

ANKARA - Eğitimde öğrenci, veli ve okulun hak ve sorumlulukları sözleşmeye bağlanacak. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, genelge yayımlayarak okullardan öğrenci ve velilerle sözleşme imzalamalarını istedi. Sözleşme şartları hazırlanırken, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Çocuk Hakları Sözleşmesi'nden yararlanıldı. Eğitimde sözleşme dönemi, tüm okullarda bu yıldan itibaren uygulanacak.
Sözleşmeye göre, öğrenciler, yaramazlık yapmayacağına, kurallara uyacağına, örneğin bahçedeki bitkileri ayda bir sulayacağına söz verecek. Not ortalamaları 5 olan öğrenciler okul gezilerine ücretsiz götürülecek.
Veliler ise ders dışı etkinliklerden en az ikisinde görev almaya, çocuğun yapması gereken ödevleri yapmamaya, kütüphaneye her yıl en az iki kitap veya kaynakla katkı yapmaya, çocuğun ayda bir kez gönüllü olarak çalışmasını desteklemeye ve çocuğunu mutlaka şehir merkezine götürüp gezdirmeye söz verecek.
Okul yönetimi öğrencinin akademik ve sosyal gelişimini destekleyecek altyapıyı sağlayacağını, olumlu bir kültür yaratacağını, ayrım yapmayacağını, okulun güvenilir, temiz olmasını sağlayacağını, okul ve çevresinde şiddet içeren davranışlara izin vermeyeceğini imzaladığı sözleşmeyle garanti edecek.


    http://www.radikal.com.tr/7613797613790

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.