Velilerden okula taahhüt

Tuğlacılar Lisesi yönetimi yeni kayıt yaptıran öğrencilerin velilerine 'Veli-Okul İşbirliği Şartnamesi' imzalatıyor. Bir çeşit centilmen anlaşması niteliğindeki şartnamenin amacı, öğrencinin, velisi tarafından takibini sağlamak, okulla işbirliğini geliştirmek.

TEKİRDAĞ - Tuğlacılar Lisesi yönetimi yeni kayıt yaptıran öğrencilerin velilerine 'Veli-Okul İşbirliği Şartnamesi' imzalatıyor. Bir çeşit centilmen anlaşması niteliğindeki şartnamenin amacı, öğrencinin, velisi tarafından takibini sağlamak, okulla işbirliğini geliştirmek.
Öğretmenler kurulu kararıyla hazırlanan şartname, 10 maddeden oluşuyor. Şartnamede veli tarafından öğrencinin devamsızlığının takibi, öğrenciye cep telefonu verilmemesi gibi maddeler bulunuyor. Şartnamedeki en dikkat çeken maddelerden birini ise öğrenciye günlük 5 milyon liradan fazla harçlık verilmemesi oluşturuyor.
Müdür: Zorunlu değil
Tuğlacılar Lisesi Müdürü Ümit Başyazgan, bu maddenin, dar gelirli ailelerin çocuklarının diğerlerinin yanında mahcup olmaması için konulduğunu söyledi. Çocuğunu okula kaydettiren birçok velinin yıl sonuna kadar hiç okula uğramadığını, çocuğunun durumunu sormadığını belirten Başyazgan, "Başarının aile ve okul dayanışması ile geleceğini biliyoruz. Bu nedenle bu şartnameyi hazırlamayı uygun gördük. Bu durumdan herkesin memnun olacağını düşünüyorum. Ancak bu şartname zorunlu bir şey değil. İstemeyen veli imzalamıyor" dedi.
Öğrenci velileri de uygulamadan memnun: "Çocuklarımızı her zaman okulda takip etmeye çalışıyoruz. Bu şartname bizim için oldukça önemli. Okul iyi bir çalışma yaptı. Böyle bir uygulama her okulda omalı. Yönetimi kutluyoruz"
Milli Eğitim'den destek
Tekirdağ Milli Eğitim Müdürvekili Hamdi Budak da, Tuğlacılar Lisesi'nin hazırladığı şartnameyi destekledi. Budak, şunları söyledi: "Ortaöğretim kurumlarında en büyük sorunumuz öğrencileri kont-rol edememek. Daha doğrusu velilerin öğrencilerini kontrol etmemeleri. Tuğlacılar Lisesi'nin veliler için böyle bir uygulama başlatması iyi olmuş.
Bu uygulamayla en azından öğrencisini nasıl yönlendirmesi gerektiğini bilmeyen veliler doğru bir şekilde yönlendirilmiş olacak. Uygulamanın kanunen bir sakıncası yok.
Şartnamede zaten velinin öğrenci için yapması gereken maddeler var. Bu nedenle zorlayıcı bir şey değil. Temennimiz diğer okullarda da böyle bir uygulamanın başlatılarak yaygınlaştırılması."İşte şartnamenin maddeleri
 • Öğrencinin devam ve devamsızlığını sürekli takip ederek, devamını sağlayacağım.
 • Öğrencimi okul kıyafetiyle okula göndereceğim.
 • Öğrencimin başarı ve başarısızlıklarını takip edip, başarılı olabilmesi için veli olarak her türlü önlemi alacağım.
 • Telefon, elektronik cihaz ve çok miktarda paralarla (5 milyondan fazla) okula göndermeyeceğim.
 • Öğrencimi zamanında hazırlayıp okula göndereceğim.
 • Okul idaresi ve öğretmenleri tarafından davet edildiğim takdirde
  zaman geçirmeden yetkili kişilere ulaşacağım.
 • Zararlı alışkanlıklarla ilgili çalışmalarda okul yönetimine yardımcı olacağım.
 • Öğrencileri daha başarılı kılabilmek için okul yönetimi ve öğretmenlerle işbirliği içerisinde olacağım.
 • Adres ve telefon değişikliklerini zamanında okula bildireceğim.
 • Öğrencinin olumsuz davranışlarından dolayı okul müdürü, disiplin kurulu ve sınıf öğretmenlerinin alacağı kararlara aynen uyacağımı
  kabul edip, beyan ediyorum.