Velilerin kalbi küt küt

Galatasaray İlköğretim Okulu'nda dün 1958 veli çocuklarını okula kayıt ettirebilmek için şansını denedi. 500 YTL ön kayıt parası verdikten sonra okula kayıt olabilmek için kuraya katılan veliler sabahın erken saatlerinde okul kapısında uzun kuyruk oluşturdu.

İSTANBUL - Galatasaray İlköğretim Okulu'nda dün 1958 veli çocuklarını okula kayıt ettirebilmek için şansını denedi. 500 YTL ön kayıt parası verdikten sonra okula kayıt olabilmek için kuraya katılan veliler sabahın erken saatlerinde okul kapısında uzun kuyruk oluşturdu.
Okula kayıt olacak 50 öğrencinin belirlenmesi için düzenlenen kura çekimini tiyatro sanatçısı Renan Bilek sundu. Milli Piyango İdaresi'nin şartlarına uygun ve İstanbul 15. Noteri'nin huzurunda yapılan çekilişin başlamasıyla birlikte heyecan ve stres 'tavan' yaptı. İlk rakamın belirlenmesiyle velilerden Ziynet Sözeri'nin tedirginliği mutluluğa dönüştü. Sözeri kızı Ecem'i okula kaydettirmeye hak kazanan ilk veli oldu.
Sevinenler, üzülenler
Velilerin umudu Bilek'in elinde tuttuğu ve topları hava basıncıyla karıştıran düğmedeydi. Sırayla herkes düğmeye basıyor şanslı olanların sevinç çığlıkları okul bahçesini inletiyordu. Kazananların yaptıkları ilk iş ise cep telefonuna sarılıp durumu eşlerine bildirmek oldu.
Kura çekimini izlemek için gelen TGRT kameramanının hava düğmesine basmasıyla çocuğunu Galatasaraylı yapma hakkı kazanan Gönül Şavkan ise ilk iş olarak durumdan eşini haberdar etmek istedi. Ancak Şavkan o kadar heyecanlanmıştı ki bir türlü eşinin telefon numarasını çeviremedi. Kura çekimi sırasında 1388 ve 0265 numaralarının iki defa çıkması velilere "Ne şans" dedirtirken, kimi zaman kürelerdeki topların iyi dönmemesi "Şike var", "Hile var" bağırışlarına ve alkışlı protestolara neden oldu.
Üç kez tek rakamla kaçırdı
50 şanslının da belirlenmesinin ardından veliler okul bahçesinden ayrılırken, şansları yaver gitmeyenlerin kimi oturdukları yerde kaldı, kimileri de gözyaşlarına hâkim olamadı. Ağlayarak şanssızlığına isyan eden Zeynep Baçaru kura sırasında üç defa tek rakamla kaybetti. Baçura'nın kura numarası 1389 iken 1388 rakımı iki kez, 1387 rakamı ise bir kez şans kürelerinden düştü.
Kaybedenler eve
Çin asıllı Türk vatandaşı Yasemin Mutlu'nun kızı Rüya ise kura çekimi sonrası annesine sarılıp dakikalarca ağladı. Çünkü Rüya Galatasaray'da okumayı çok istiyordu. Hatta ön kayıdı da annesine zorla kendisi yaptırmıştı. Çocuklarını kalabalık ve stereste boğulmasınlar diye getirmeyen veliler 'kısmet' diyerek evlerinin yolunu tutarken, kazananlar kayıt için okulda kaldı.


    http://www.radikal.com.tr/7500947500940

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.