Velilerin okul masrafı 2 milyar lira

2004-2005 eğitim-öğretim yılında bir ilköğretim öğrencisi için velisinin yaklaşık 2 milyar lira harcama yapacağı hesaplandı. Lise öğrencileri için bu rakamın 2.6 milyar lirayı bulacağı belirtildi.

ANKARA - 2004-2005 eğitim-öğretim yılında bir ilköğretim öğrencisi için velisinin yaklaşık 2 milyar lira harcama yapacağı hesaplandı. Lise öğrencileri için bu rakamın 2.6 milyar lirayı bulacağı belirtildi.
Eğitim-Sen'in ilköğretim 5. sınıf öğrencisinin harcamalarını baz alarak yaptığı araştırmaya göre, bir veli ilköğretim öğrencisi için ortalama 1 milyar 937 milyon lira yıllık harcama yapacak. Ortaöğretim öğrencileri için ilköğretim öğrencilerinden yüzde 30 fazla (yaklaşık 2 milyar 600 milyon lira) harcama yapılacak. Köylerde, yatılı ilköğretim bölge
okulları ile pansiyonlu ilköğretim okullarında öğrenim gören öğrencilerin maliyeti ise şehir baz alınarak yapılan harcamanın yarısı kadar olacak.
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, artan eğitim harcamalarının 'velilerin elini yakacağını' söyledi. Türkiye'de eğitim-öğretimin Anayasa'da belirtildiği gibi 'parasız olmadığını' belirten Dinçer, "Suçlu paralı eğitimi temel politika haline getirenler" dedi.