Velim olur musun?

Gaziantep, Batman, Şanlıurfa
Kemal Derviş'in başkanı olduğu BM Kalkınma Programı (UNDP), üç ilde kampanya başlatıyor. Amaç çalışan çocuklara internetten gönüllü veli bulup okutmak. Kampanya başarılı olursa tüm Türkiye'ye yayılacak.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

BATMAN/ANKARA - Kemal Derviş'in başında bulunduğu Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, sokakta çalışmak zorunda kalan çocukları 'okula yönlendirmek için özel bir kampanya başlatıyor. 'Gönüllü Velim Olur musun' çağrısı ile internet üzerinden başlayacak kampanyanın ilk hedefi, nüfusun yüzde 41'inin 14 yaşından küçük olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi.
Başbakanlık GAP İdaresi ile birlikte yürütülecek kampanya kapsamında sokakta çalışan çocukların eğitim masraflarının karşılanması için onlara internet üzerinden birer veli bulunması amaçlanıyor. Aralık başında aktif kılınacak özel bir internet sitesi aracılığıyla 18 yaşından büyük herkes Batman, Gaziantep ve Şanlıurfa'daki çocuklardan herhangi birinin 'gönüllü velisi' olacak. Kampanya daha sonra tüm Türkiye geneline yayılacak.
Projenin yöneticisi Gözde Avcı, kampanyayı şöyle anlattı:

 • Güneydoğu'da ailelerin, okul masraflarını çıkarsınlar diye çocuklarını sokakta çalışmaya yönlendirdiklerini belirledik. Biz de, çocuklarının okul masraflarını karşılayamayan ailelere yardım edip, çocuklarını sokaktan çekmelerini sağlamak istedik
 • Batman, Şanlıurfa ve Gaziantep'te sokakta çalışan çocukların kayıtlarını tuttuk. Bu çocukların aileleri ile konuşup anlaşmaya varacağız. Çocuklarının okul masraflarının karşılanması durumunda onları sokağa göndermemelerini isteyeceğiz.
 • Bu çocuklar için gönüllü veli olmak isteyenler, aralık başında duyuracağımız internet sitesi üzerinden bir çocuk seçip, okul ihtiyaçlarını bizim GAP bölgesindeki çocuk merkezlerimize gönderebilecekler. Sosyal hizmet uzmanlarımız, çocuklar için gönderilen eşyaları çocuğun ailesine iletirken, aile de takip edecek.
  Kampanya internette
 • Kampanyayı internet üzerinden yürüteceğiz çünkü bu sorun sadece Güneydoğu'ya özgü değil. Tüm Türkiye'nin bu konudaki duyarlılığına ihtiyacımız var.
  Gözde Avcı, Gönüllü Velilik kampanyasının daha önce yine internet üzerinden yürütülen 'Kardeşini Seç' kampanyasının yeni bir modeli olacağını belirterek, "Kardeşini Seç kampanyası çok etkili olmuştu. Biz de bu türde yeni bir kampanyaya daha ihtiyaç olduğunu düşündük" dedi.
  33 bin çocuk kardeş buldu
  Özellikle Doğu illerinde okuyan çocuklara yardım etmek isteyenleri buluşturan www.kardesinisec.com internet sitesi sayesinde bir yılda 33 bin çocuğa ulaşıldı. Geçtiğimiz sene kurulan site ile 70 ilde 1690 okuldaki çocuklarla, kardeşlerini buluşturdu. Gerek yurtiçinden, gerek yurtdışından yoğun ilgi gördüklerini anlatan sitenin kurucusu Cengiz Tünay, Japonya, Avusturalya, Kanada dahil olmak üzere Avrupa'nın da tüm ülkelerindeki Türklerin kampanyaya katıldığını söylüyor. Ayrıca kardeşlik sitesi 'kardeşim' adlı aylık bir dergi çıkarmaya başladı. Kardeşlik sitesinin en büşyük sorunu ise kadrolaşamamak. Tünay, sitedeki tüm işleri tek başına yapmak zorunda kaldığını söyledi.


  • http://www.radikal.com.tr/7622607622600

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.