Veliyi ikna et türbanı çıkart

Milli Eğitim Bakanlığı, imam hatip öğrencilerinin yüzde 90'ının "Başımı açmama ailem izin vermiyor" demesi üzerine velileri 'ikna'ya yöneldi.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı, imam hatip öğrencilerinin yüzde 90'ının "Başımı açmama ailem izin vermiyor" demesi üzerine velileri 'ikna'ya yöneldi.
Bakanlığın 28 Şubat 1997'den sonra imam hatip lisesi öğrencilerinin türban takmasını önlemek için uyguladığı rehberlik dersleri, bundan böyle velilerin katılımıyla yürütülecek. 464 imam hatip lisesindeki yaklaşık 100 bin öğrencinin velisine kılık kıyafet kurallarını anlatmaya girişecek bakanlık, veliler ile 25 ilahiyat profesörünü
bir araya getirecek. Rehberlik öğretmenleri türbanlı öğrencilerle ilgili şu saptamaları yapmıştı:

  • Öğrencilerin yüzde 90'ı başlarını açmalarına ailelerinin izin vermediğini belirtti.
  • Gelişim aşamasında kendinden kaynaklanan zorlanmaların yanında bir de çevreden gelen zorlanmalar ve belirsizlikler, öğrencide duygusal dengesizlik, içine kapanma ve beklenmedik tepkisel davranışlara yol açar.
  • Bu çağda kendi görüntüsüyle çok ilgili olan öğrencinin, uzun süredir alışık olduğu durumdan farklı bir durumla karşılaştığında, uyum sağlaması zaman alır.
  • Kişi bu yaşta dış çevreden gelebilecek zorlamalar karşısında tepkisel davranışlar gösterebilir.
  • Rehberlik dersinde, kendisinin ruh sağlığıyla da ilgilenildiğini bilen öğrenci, ilgililere yardımcı olma ve okul çalışmalarına katılma isteği duyacaktır.