Venüs geldi geçti

Venüs, 122 yıl aradan sonra Güneş'in önünden geçti. Zaman zaman havanın kapanması nedeniyle Venüs'ün geçişi Türkiye'den ancak kesintili biçimde izlenebildi. Yaklaşık 6 saat 12 dakika süren Venüs geçişini kaçıranlar, bir dahaki seferi izleyebilmek için 122 yıl değil, sadece sekiz yıl, yani 6 Haziran 2012'ye kadar bekleyecek.

İSTANBUL - Venüs, 122 yıldan sonra Güneş'in önünden geçti. Yaklaşık 6 saat 12 dakika süren gökyüzü olayında Venüs, Güneş'in 33'te biri büyüklüğünde, koyu, küçük bir daire şeklinde göründü.
En son 6 Aralık 1882'de güneşin önünden geçen Venüs, 122 yıl aradan sonra dün Türkiye saati ile 08.13'ten itibaren Güneş'in önünden geçmeye başladı. Saat 08.32 itibarıyle Venüs, Güneş üzerinde tamamıyla görülmeye başlandı.
Geçiş için ise Türkiye'de ve tüm dünyada etkinlikler düzenlendi. Bakırköy Belediyesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ), TÜBİTAK ve Avrupa Uzay Gözlemevi'nin desteğiyle Bakırköy Özgürlük Meydanı'nı
uzay üssüne çevirdi. Ancak yağmur ve bulutlar nedeniyle geçiş, sınırlı gözlenebildi. Geçiş, İstanbul, Ankara ve Çanakkale üniversitelerinin gözlemevleri ile ODTÜ'den de izlendi. Yüzyıl Işıl Eğitim Vakfı tarafından (YIEV) kurulan 'YIEV Nahum Gözlemevi' açılışını Venüs geçişiyle yaptı.
Merkür ve Venüs'ün farkı
Venüs geçişi, teleskobun icat edildiği 1610'dan bu yana 1631, 1639, 1761, 1769, 1874 ve 1882 yıllarında gerçekleşti. Bir dahaki geçiş, sekiz yıl sonra 6 Haziran 2012 tarihinde, bir sonraki ise 105.5 yıl sonra
11 Aralık 2117'de olacak. MÖ 2000-1882 arasında 4 bin 882 yıl boyunca 52 Venüs geçişi gerçekleşti. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nden astronom Dr. Hasan H. Esenoğlu, "Gezegen geçişleri sadece güneş ile dünyanın arasında kalan Merkür ve Venüs
için söz konusu" dedi.Zühre, Çobanyıldızı, Kervankıran
  • Neredeyse Dünya'yla aynı büyüklükte olan Venüs'te yüzey sıcaklığı 470 derece. Yüzey büyük oranda lavdan oluşuyor. Gezegen kalın bir bulut tabakasıyla kaplı.
  • Tüm diğer gezegenlerin aksine Venüs doğu-kuzey yönünde hareket ediyor, yani Güneş, Venüs'te kuzeyden doğuyor.
  • Venüs'ün uydusu yok.
  • Güneş ve Ay'dan sonra gök-yüzünde görülen en parlak gezegen. Başka adları da var, Çobanyıldızı, Kervankıran, Zühre gibi...
  • Yüzyılın gök olayı olarak adlandırılan geçiş, en iyi Avrupa, Afrika ve Ortadoğu'dan izlendi. Asya ve Amerika'dan da görüldü.
  • Antik Yunan'da Venüs tanrıça Afrodit ile ilişkilendiriliyordu. Dişi gezegen olarak tanımlanan Venüs aşkın simgesi oldu. Astrolojiye göre Venüs'ün geçişleri, adalet ve iyileşme dönemleri. Maya Takvimi ise Venüs'ün 2012 yılındaki bir dahaki geçişinde son buluyor.
    (Radikal, dpa)