Venüs'e bulut engeli

Venüs, 122 yıl sonra yarın Güneş'in önünden geçerken, birçok bölge yağış yüzünden bu anı kaçıracak.

İSTANBUL - Venüs, 122 yıl sonra yarın Güneş'in önünden geçerken, birçok bölge yağış yüzünden bu anı kaçıracak.
Yarın Trakya, Marmara, İç Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz yağışlı, Ege, Batı Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu parçalı bulutlu ve açık. Yağışsız bölgeler geçiş anını izleyebilecek.
Geçiş sırasındaki en önemli anlar, Venüs gezegeninin Güneş diskine girişi ve çıkışı sırasında gerçekleşecek. Gezegenin Güneş diskine girişi, yani dışarıdan teğet olduğu an 'birinci kontakla' başlayacak.
Bir süre sonra Venüs kenarda küçük bir çentik gibi görünecek. 'İkinci kontak'ta ise Venüs'ün tamamı görünmeye başlayacak. Ardından diskin üzerinde saatlerce sürecek bir yolculuk başlayacak. 'Üçüncü kontak'ta Venüs, Güneş'i terk etmeden önce bir kez daha diskin kenarında içten teğet olacak. Dördüncü kontakta ise geçiş Venüs'ün dıştan teğet olması ile tamamlanacak. İstanbul için Venüs geçişinin kontak zamanları şöyle olacak:
Venüs'ün Güneş'in önünden geçişi, 6 saat 12 dakika sürecek. Birinci kontak 08.19.41, ikinci kontak 08.39.15, geçişin ortası 11.22.03, üçüncü kontak 14.03.43 ve dördüncü kontak 14.23.00.