Venüs'e çirkin saldırı: Müstehcen diye heykeli yaktılar

Venüs'e çirkin saldırı: Müstehcen diye heykeli yaktılar
Venüs'e çirkin saldırı: Müstehcen diye heykeli yaktılar

Yakılan Venüs heykelleri ?müstehcen' olduğu gerekçesiyle bazı kesimlerce tepki toplamıştı.

Altın Portakal Film Festivali'nin simgesi olarak Antalya'ya yerleştirilen bir Venüs heykeli kimliği belirsiz kişilerce yakıldı. Başkan Akaydın: Üzmez olayları böyle ortaya çıkıyor


Akif ARICI- Salim UZUN

ANTALYA - Altın Portakal Film Festivali'nin simgesi olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin çeşitli noktalarına yerleştirilen Venüs heykellerinden biri, sabaha karşı kimliği belirsiz bir kişi tarafından yakıldı. Şehir merkezinde bulunan ışıklı kavşakta polis tarafından yandığı farkedilen heykel, itfaiye tarafından söndürüldü. Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, kadın bedenini sanatsal olarak simgeleyen, yorumlayan bir heykele karşı böyle bir saldırının yapılmasının ‘vandalizm’ olduğunu belirterek, “Bu bir sapkınlığın saldırıya dönüşmüş ifadesidir. Üzmez olayları böyle ortaya çıkıyor” dedi.
Bu yıl 46'ncısı düzenlenecek olan Antalya Altın Portakal Film Festivali için CHP'li Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin işlek noktalarına yaklaşık bir hafta önce 46 Venüs heykeli yerleştirilmişti. Festivale 15 gün kala ışıklandırılmaları yapılacak olan polyester heykellerden biri, saat 05.00 sıralarında yanmaya başladı. Devriye görevi yapan polis ekibi Antalyaspor Kavşağı'nda bulunan 6 heykelden birinin yandığını fark edince itfaiyeye haber verdi. Kısa sürede olay yerine ulaşan itfaiye ekibinin müdahalesi sonucu yangın söndürüldü. Yarısı tamamen kül olan heykel kullanılmaz hale gelirken, polis olayla ilgili soruşturma başlattı. Kavşak etrafındaki mobese kameralarını inceleyen polis, olay sırasında heykelin yanından geçtiği görülen bir kişiyi tespit etti. Yarısı kül olan heykel, olay yerinden kaldırıldı.
Son 4 yıldır AKP'li Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılmayan, bu yıl ise Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın tarafından tekrar dikilen heykeller ‘müstehcen' olduğu gerekçesiyle bazı kesimlerce tepki toplamıştı. 3 gün önce yapılan açıklamalarda muhalefet partileri, heykellerin toplum yapısına uygun olmadığını savunarak kaldırılmasını istemişlerdi. Polis olayla ilgili geniş çaplı soruşturmayı sürdürüyor.‘CİNSEL SAPKINLIK’Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, heykelin birinin yakılmasıyla ilgili makamında basın toplantısı düzenledi. Çok üzüldüğünü söyleyen Akaydın, böyle bir olaya hazırlıklı olduğunu belirterek, “Çünkü şehrin çeşitli noktalarına yerleştirilen Venüs heykellerinin tepki yarattığını duyduk. Tabi bu tepki beni son derece üzdü” diye konuştu.
Heykele yapılan saldırının bilimsel olarak değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Başkan Akaydın, saldırının çok garip bir düşüncenin ürünü olduğunu vurguladı. Yaşanan olaya tıp doktoru olarak yaklaştığını belirten Akaydın, “Belki kamuoyunda gürültü yaratabilecek bir şey söyleyeceğim, ama bunu söylemek zorundayım. Bence dişi bedenin sanatsal olarak işlenmesinin herhangi bir tepkiye, bir saldırıya neden olması bir tıp doktoru olarak söylüyorum, açıkça çok garip bir mantalitedir. Buna bir cinsel sapkınlık da diyebilirsiniz. Buna bir psikiyatrik oluşumla bir cinsel yetersizliğin saldırısı da diyebilirsiniz. Ama bunun kabul edilecek bir tarafı yoktur. Üzmez olayları böyle ortaya çıkıyor” dedi.
Saldırıyı gelenekler veya dinle izah etmenin saçmalık olacağını kaydeden Akaydın, “21'inci Yüzyıl'ın başındaki Antalya'da, plajlarını çağdaş ve modern anlamda turiste açmış Antalya'da kadın bedenini sanatsal olarak simgeleyen, yorumlayan bir heykele karşı böyle bir saldırının yapılması tek kelimeyle vandalizmdir. Bu bir sapkınlığın saldırıya dönüşmüş ifadesidir. Bunun başka bir izah şekli yoktur. Bu üzüntüyü bir daha yaşamamayı umuyorum. Çünkü bu Antalya adına çok puan kaybettirici bir şey. Ve bu tür saldırıları teşvik eden, primlendiren anlayışı da kınıyorum. Eğer biz böyle bir anlayışla etkili olacak olursak binlerce yıllık tarihimizde insan bedenine antropolojik olarak incelemiş, bundan sanat eseri üretmiş bütün atalarımızı inkar etmiş oluruz” diye konuştu.
Saldırının siyasi içerikli olmadığını vurgulayan Akaydın, “Hiçbir siyasi partide böyle bir anlayışın egemen olması mümkün değil. Bu tam anlamıyla bir sapkınlıktır. Buna siyasi bir manada bakmak istemiyorum. Heykele eleştirici yorum getiren siyasi temsilcileri siyaset anlayışı içinde yorumlamak istemiyorum. Çünkü bu yorumlar bireysel bir zihniyettir. Bu eleştirileri siyasi kimlikle bütünleştirmek bence doğru değildir. Böyle yapmak Türk halkına haksızlıktır” dedi. Akaydın, yakılan heykelin yenisini Antalyaspor Kavşağı'na koyduklarını belirtti. (dha)