'Verdik çelik çomağı, oynuyorlar'

Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin nisan ayına kadar cumhurbaşkanı adayını açıklamayacağını belirterek, "Sayın Baykal veya başka düşünenler varsa açıklasın.

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin nisan ayına kadar cumhurbaşkanı adayını açıklamayacağını belirterek, "Sayın Baykal veya başka düşünenler varsa açıklasın. Bizim de kendimize göre stratejimiz, taktiğimiz var. Biz şimdi çelik çomağı verdik ellerine, oynayıp duruyorlar. Oynasınlar..." dedi.
İstanbul'da bulunan Başbakan Erdoğan, Üsküdar Emniyet Mahallesi'ndeki konutundan öğle saatlerinde çıkarak evinin karşısındaki esnafla bayramlaştı ve hatırlarını sordu. Kendisini izleyen basın mensuplarıyla evinin karşısındaki börekçide bir araya gelen Erdoğan peynirli pide yiyerek çay içti.
Erdoğan, gazetecilerle sohbeti sırasında cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda şunları söyledi: "Tayyip Erdoğan adaylık falan açıklamış değil. Ama bunlar niyet okuyucu. Niyet okuyucu oldukları için ne kadar başarılı olup olmadıklarını da nisanda göreceksiniz. Ben başta da söyledim, nisana kadar AKP kendi adayını açıklamayacak. İsteyen adaylığını açıklar. Sayın Baykal düşünüyorsa adaylığını açıklasın veya başka düşünenler varsa açıklasın. Bizi niye zorlama gayreti içine giriyorlar? Biz bir siyasi partiyiz, bizim de kendimize göre stratejimiz, taktiklerimiz var. Biz de bunları uyguluyoruz. Biz şimdi çelik çomağı verdik ellerine, bol bol oynayıp duruyorlar. Oynasınlar..."
'AB'de telaşa gerek yok'
Başbakan Erdoğan, Saddam'ın idamından sonra "Irak öncelikli hale geldi" şeklindeki sözlerinin, AB sürecinin ikinci plana düştüğü anlamına gelmediğini ifade etti. "AB süreci bizim için bir takvime bağlanmıştır. Burada telaşa gerek yok" diyen Erdoğan Irak'la ilgili olarak:
"Irak'taki gelişmeler bizi rahatsız etmeye başlamıştır. Bunun öncelikli olanı, terör konusudur. Biz başta ABD olmak üzere, 'müşterek bir çalışma için ne gerekiyorsa yapalım' dedik. Bunlardan biri de özel temsilci atanmasıydı. İki tarafta da temsilci atandı. Ama burada somut neticeler almak istiyoruz" dedi.