Vergi rekortmeni doktor, telefon dolandırıcılarına 173 bin lira kaptırdı

Vergi rekortmeni doktor, telefon dolandırıcılarına 173 bin lira kaptırdı
Vergi rekortmeni doktor, telefon dolandırıcılarına 173 bin lira kaptırdı
Vergi rekortmeni Dr.Güzin K., "Terör örgütü tarafından adınıza 10 adet hat çıkarılmış" diyen sahte polis kılığındaki telefon dolandırıcısı tarafından dolandırıldı. 173 bin lirayı dolandırıcının hesabına yatıran Dr. Güzin. K.'nın başvurusu üzerine 20 yaşındaki dolandırıcı yakalandı.

RADİKAL-Gebze'de 74 yaşındaki Dr. Güzin K., "Terör örgütü tarafından adınıza 10 adet hat çıkarılmış." diyen sahte polis kılığındaki telefon dolandırıcısı tarafından kandırıldı. Güzin K., kendisini arayarak örgütü yakalamak için yardımına ihtiyaç duyduğunu belirten sahte polisin bildirdiği banka hesabına 173 bin lira yatırdı. Parayı hesaba yatırdığını söylemek için gelen numarayı arayan, Güzin K., numaranın kullanılmadığı mesajı ile karşılaşınca dolandırıldığını analayarak polise başvurdu. Yapılan operasyonla yakalanan 20 yaşındaki telefon dolandırıcısı, adliyeye sevk edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Protokol Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre dolandırıcılık olayı 2 Haziran 2015 tarihinde ortaya çıktı. Ankara 'dan Bünyamin I. (62) ve Kocaeli Gebze'den Dr. Güzin K. (74), polisi arayarak şikayetlerini dile getirdi. İki müşteki, cep telefonundan arayan ve polis olduklarını söyleyen bir kişinin direktifleri sonucu bankaya belirli miktarlarda para yatırdıklarını söyledi. Daha sonra da "Parayı yatırdığımı söylemek için beni arayan polis memuruna geri dönüş yapmak istedim. Ancak numaranın kullanılmadığı şeklinde uyarı aldım. Banka görevlilerine durumu söylediğimde dolandırılmış olabileceğimi söylediler" şeklinde ifade verdiler. Bunun üzerine de iki müştekinin dolandırıldığı ortaya çaktı.

GEBZE'DE VERGİ REKORTMENİ
Gebze'de özel bir hastanenin yönetim kurulu üyesi olan ve 2013 yılı Gebze vergi rekortmenleri listesinde adı bulunan Dr.Güzin K., 1 Haziran 2015 tarihinde arandığını söyledi. Cep telefonundan arandığını ve kendisini polis olarak tanıtan bir kişi tarafından 'Terör örgütleri tarafından adına 10 adet hat çıkarıldığı, örgütün kendisini darp edeceği ve örgütü yakalamak için yardımına ihtiyaçları olduğunun' söylendiğini anlattı. Güzin K., yapılan konuşmanın ardından bu sözde polis tarafından kendisine verilen banka hesap numarasına 173 bin lira yatırdığını söyledi.

MAFYAYLA MÜCADELE İÇİN 36 BİN LİRA VERDİ
Ankara'da yaşayan Bünyamin I. da aynı gün kendisini arayan ve polis olduğunu söyleyen kişi tarafından, "Mafyayı çökerteceğiz. Bize yardım et." denildiğini söyledi. Bünyamin I. da bu kişinin telkinleri sonucu aynı hesap numarasına 36 bin lira yatırdığını beyan etti.

DOLANDIRILDIKLARINI ÇABUK ANLADILAR
Her iki müşteki de henüz bankadan ayrılmadan polisi arayıp, "Bizi arayan polis memuruna dönüş yapmak istedik ama telefonumuza düşen numaranın kullanılmadığı mesajı ile karşılaştık." demesi polisin işini kolaylaştırdı.

DOLANDIRICI 20 YAŞINDA
İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, adı geçen bankayı arayarak her iki başvuruda da verilen hesap numarasının aynı olduğunu belirlediler. İki mağduru da arayan kişinin, verdiği hesabın da sahibi olan 20 yaşındaki Ferdi D. olduğu tespit edildi. Önce banka hesabı yakın takip altına alındı. Ardından da polis, Başakşehir'de bu hesabın kayıtlı bulunduğu banka şubesinde genç dolandırıcının parayı almak için gelmesini bekledi. Bir gün sonra 2 Haziran 2015 tarihinde de parayı çekmek için bankaya gelen Ferdi D., suç üstü yakalanarak gözaltına alındı. Asayiş Şube Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan Ferdi D., Küçükçekmece Adliyesi'ne sevk edildi.

İSTANBUL /CİHAN