Verheugen'in ziyareti önemli

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in operasyonda öldürülen PKK militanının ailesini ziyaret etmesi ve sonrasında yaşanan gelişmeleri AB de izliyor.

ANKARA - Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in operasyonda öldürülen PKK militanının ailesini ziyaret etmesi ve sonrasında yaşanan gelişmeleri AB de izliyor. AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen'in, 5 Eylül'de başlayacak Türkiye ziyaretinde Baydemir'le de görüşecek olması olayın hassasiyetini artırdı.
DEHAP'ı değerlendiren AB üyesi ülkelerin Ankara büyükelçileri ise iki farklı görüşte. Birinci grup, "PKK'ya karşı tavrınızı netleştirin. PKK, terörist örgüt. PKK'yı ve şiddeti teşvik edecek davranıştan kaçının" diyor. Bunu savunan Avusturya, Danimarka, Hollanda, İspanya ve Britanya gibi AB ülkeleri Türkiye'deki demokratikleşme sürecini baltayacak çıkışlara mesafeli yaklaşıyor.
İkinci grup Türkiye'nin PKK ile DEHAP'ı ayırmasını istiyor. Baydemir'in PKK'lının ailesini ziyaret etmesini normal bulup, Türkiye'nin bu konuda 'keskin' kararlar almasının 'ilerleme sürecine' zarar vereceği görüşünü savunuyor. Yetkililer de, bir krizin ziyareti sıkıntıya sokabileceğini söylüyor.