Vestel, insansız uçak üretimine başlıyor

Vestel, insansız uçak üretimine başlıyor
Vestel, insansız uçak üretimine başlıyor
Projeye ilişkin 40 milyon dolar yatırım yapılırken, uçaklar talep doğrultusunda istenildiği kadar üretilecek

ZORLU Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Vestel olarak başlattıkları insansız uçak projesinin son aşamaya geldiğini söyledi. Proje için 40 milyon dolar harcandığını belirten Zorlu, “Uçakların üretimi önümüzdeki yıl başlıyor. 11- 12 saat havada kalan uçaklar için ihracat planlarımız da var” dedi.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği, Akdeniz Üniversitesi'nin Girişimcilik ve İş Geliştirme Araştırma ve Uygulama Merkezi, Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Antalya Şubesi işbirliğiyle bu yıl 7'ncisi düzenlenen Girişimcilik Haftası etkinlikleri başladı. Atatürk Konferans Salonu'nda yapılan açılış toplantısına Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsrafil Kurtcephe, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, ANSİAD Başkanı Mehmet Hacıarifoğlu ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu konuşmacı olarak katıldı.

Protokol konuşmalarının ardından girişimcilik konusunda değerlendirmelerde bulunan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, “Hayal kurun, hayalci olmayın” diyerek öğrencilere öğüt erdi. Zorlu, “Ben küçüklüğümden beri hayal kurdum ama asla hayalci olmadım. Öncelikle kimsenin yapmadığını yapmak için çaba sarf ettim, taklitçilik yapmadım. Hiçbir zaman zenginin malı kendinin malı değildir, ülkenin malıdır. Onun için hiçbir zaman sermaye düşmanlığı yapmayın” dedi.
Türkiye'de yabancı markalara yönelik çok yoğun bir ilgi olduğunu, bu ilginin yerli üretime zarar verdiğini savunan Zorlu, “Bakıyorum herkes yabancı malına meraklı oldu. Önce kendi malını, ondan sonra yabacının malını alacaksın. Bizim yabancı marka merakımız yüzde 80'dir. Kendi ülkenin malını tüketmiyorsan bu milliyetçilik değil, bu Türklük de değil” diye konuştu.

İnsansız hava aracı projesi
Vestel olarak yürüttükleri insansız uçak projesinde önemli adımlar attıklarını vurgulayan Zorlu, üretilen uçakların deneme uçuşlarının tamamlandığını söyledi. Üretime en kısa süre içinde başlayacağını belirten Zorlu, “Türk askeri uçakları beğendi. İnşallah önümüzdeki yıl insansız uçaklarımızı ordumuza teslim edeceğiz. TSK ile yapılan görüşmeler olumlu geçti. Hatta uçağın düşmesi halinde yeni uçağı bedelsiz vermeyi kabul ettik. Bu teknoloji ile sınır bölgelerinde güvenliğimiz sağlanacak” dedi.
Projeye ilişkin 40 milyon dolar yatırım yapıldığını açıklayan Ahmet Nazif Zorlu şu bilgileri verdi:
“Bu uçaklardan istediğimiz kadar üretiriz. Yeter ki sipariş gelsin. 2011- 2012 yıllarında muazzam bir ihracat potansiyeli yakalayacağımızı da düşünüyorum. İhracat hedefimiz var. Bizim üretimlerimizin dünyadaki diğer örneklerinden uçuş süresi bakımından farkı var. Bizim uçaklarımız 400 kg ve 11- 12 saat havada kalabiliyor. Biz bu süreyi 20 saate çıkarmayı planlıyoruz.”

Konuşmaların ardından başlayan soru- cevap kısmında Ahmet Nazif Zorlu, birö ğrencinin “Mezara ne götüreceksiniz” sorusuna, gülümseyerek “Ona bakacağız, bir düşünürüz” yanıtını verdi.(dha)