Veto bitti, eylem bitmiyor

Veto bitti, eylem bitmiyor
Veto bitti, eylem bitmiyor
YSK, BDP'nin bağımsız adaylarına vetoyu kaldırdı ama sokaklarda eylemler sürüyor. Göstericiler dün de polisle çatıştı.

YSK’nın BDP ’nin desteklediği bağımsız adaylara yönelik vetosu kalktı ama sokaklar durulmuyor. Dün de pek çok kentte gösteriler ve çatışmalar vardı. Önceki gece ise İstanbul’da 12, Adana’da ise iki araç kundaklandı. Barış ve Demokrasi Partisi ’nin (BDP) Aksaray’da kurduğu “Demokratik Çözüm Çadırı” savaş alanına döndü.

Aksaray savaş alanı
Barış çadırının içinde molotofkokteyli hazırlayan gençleri gören polis müdahale etti. Aksaray metrosunun yakınında bulunan ve 29 gün önce kurulan çadırın bulunduğu alan karıştı. Yüzü kapalı gençler molotofkokteylleri ve havai fişekleri çevredeki bina ve işyerlerine atarken polis gaz bombalarıyla kalabalığı dağıttı. BDP İl Eşbaşkan Yardımcısı Dursun Yıldız’ın aralarında bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı.

Batman’da ise Bağımsız Milletvekili adayı Ayla Akat Ata’nın Demokratik Çözüm Çadırı’nda yaptığı basın açıklamasından sonra polislerle BDP’liler arasında çatışma çıktı. Göstericilerin taşlı saldırısına karşı tazyikli su ve biber gazı kullanan polis 30 kişiyi gözaltına aldı.

Üç çocuk yaralandı
Mardin’in Nusaybin ilçesinde ise önceki akşam büyük bölümünü çocukların oluşturduğu 60 kişilik grup eylem yaptı. Polisin gaz bombalarıyla müdahale ettiği grupta bulunan çocuklardan ikisi başlarına gaz bombası fişeği isabet etmesi sonucu yaralandı. 12 yaşındaki bir çocuğun ise polis tarafından darp edilerek yaralandığı iddia edildi.

YSK’nın veto kararından sonra başlayan gösterilerde İbrahim Oruç isimli gencin öldüğü Bismil’de Leyla Zana’nın yaptığı basın açıklamasının ardından bir grup yolu trafiğe kapatarak polisle çatıştı.