Veto bitti, eylem bitmiyor

Veto bitti, eylem bitmiyor
Veto bitti, eylem bitmiyor
YSK, BDP'nin bağımsız adaylarına vetoyu kaldırdı ama sokaklarda eylemler sürüyor. Göstericiler dün de polisle çatıştı.

YSK’nın BDP ’nin desteklediği bağımsız adaylara yönelik vetosu kalktı ama sokaklar durulmuyor. Dün de pek çok kentte gösteriler ve çatışmalar vardı. Önceki gece ise İstanbul’da 12, Adana’da ise iki araç kundaklandı. Barış ve Demokrasi Partisi ’nin (BDP) Aksaray’da kurduğu “Demokratik Çözüm Çadırı” savaş alanına döndü.

Aksaray savaş alanı
Barış çadırının içinde molotofkokteyli hazırlayan gençleri gören polis müdahale etti. Aksaray metrosunun yakınında bulunan ve 29 gün önce kurulan çadırın bulunduğu alan karıştı. Yüzü kapalı gençler molotofkokteylleri ve havai fişekleri çevredeki bina ve işyerlerine atarken polis gaz bombalarıyla kalabalığı dağıttı. BDP İl Eşbaşkan Yardımcısı Dursun Yıldız’ın aralarında bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı.

Batman’da ise Bağımsız Milletvekili adayı Ayla Akat Ata’nın Demokratik Çözüm Çadırı’nda yaptığı basın açıklamasından sonra polislerle BDP’liler arasında çatışma çıktı. Göstericilerin taşlı saldırısına karşı tazyikli su ve biber gazı kullanan polis 30 kişiyi gözaltına aldı.

Üç çocuk yaralandı
Mardin’in Nusaybin ilçesinde ise önceki akşam büyük bölümünü çocukların oluşturduğu 60 kişilik grup eylem yaptı. Polisin gaz bombalarıyla müdahale ettiği grupta bulunan çocuklardan ikisi başlarına gaz bombası fişeği isabet etmesi sonucu yaralandı. 12 yaşındaki bir çocuğun ise polis tarafından darp edilerek yaralandığı iddia edildi.

YSK’nın veto kararından sonra başlayan gösterilerde İbrahim Oruç isimli gencin öldüğü Bismil’de Leyla Zana’nın yaptığı basın açıklamasının ardından bir grup yolu trafiğe kapatarak polisle çatıştı.


  http://www.radikal.com.tr/1047281104728114

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bdp'nin sosyalist/solcu adaylarının şiddet eylemelerine dair yorumunu çok merak ediyorum? - qnefe

  bakalım gerçek bir solcu ve gerçek bir sosyalist olarak şiddet ile nasıl demokratik bir amaç hedefleneceğini bize izah edebilecekler mi, daha da önemlisi kendi vicdanlarına izah edebilecekler mi? evet sırrı süreyya bey, evet ertuğrul bey, evet levent bey vicdanlarınız sizden kanaat bekliyor!

  12 Eylül öncesi arzuları - Kemal Yılmaz

  Yaşı 45'in üzerindekiler çok iyi bilirler. Bu seneryolar 12 Eylül ihtilali öncesi de uygulanıyordu. Bizler o dönemde kullanıldığımızı nasıl anlayamadıksa şimdi de bu insanlar "MAALESEF" kullanıldıklarını anlayamıyorlar. Ben onların bu bu tutumunu, bu konulardaki bilgi eksikliklerine vermek istiyorum. Aksi durum, onların, "yalnızca kavgadan, kargaşadan anlayan anlayan zavallılar" olduklarını düşündürür ki bunu düşünmek istemiyorum.

  Seçime kadar devam... - Kaylule

  Kürt gençliğinin Protest mizacından, militan romantizmi duygusundan yararlanmaya çalışan BDP'nin kulakları çınlasın. Böyle hak aranmaz.Seçimden sonra duracaktır bu eylemler. Amaç AKP'nin 330'dan fazla sandalye kazanmasını engellemek. Gerisi hikaye. Böyle hak aranmayacını kendileri de biliyorlar. Böyle hak alınmaz, ancak başa bela alınır. Olan da ancak eylemci çocuklara/gençlere olur, PKK ve BDP'nin aristokratlarına hiçbir şey olmaz, kahraman olurlar ve sanal kahramanlıklarının kaymağını yerler.

  Polise söylenirken biraz da kendinize bakın!!! - by-bucur

  Dün dükkanları yanan esnafın ne suçu vardı? İnsanların içeride olduğunu göre göre molotof atanların suç işlediğinizi söyleyen polisten farkı nedir?

  ABD'den bağımsız hür bir Türkiye istiyorum..! - vedat tatlıdil

  Maksat üzüm yemek değil bağcı dövmek olunca sonuç böyle oluyor.Bağcı da dövdürmesin kendini..!Elinde devlet ve iktidar gücü varken düşmanlar vursun diye kasten yumuşak karın gösteriliyor..Ne diye..!Güya demokrasi diye..!İşte devletin çivileri böyle sökülür.Zannetmeyin ki alternatif ana muhalefet bundan farklı bir şey olacak..! O da ABD talimatlarına "peki" diyecek..!

  istediğiniz kadar görmemezlikten gelin... - bekaa

  televizon ekranlarında vetonun yanlış olduğunu söylemek zorunda kalanlar başımıza demokrasi havarileri kesilenler nerede acaba sormak lazım. birde şunu belirtmekte fayda var acaba neden eylemin bitmediğini bilmiyorsanız yazıkkk...

  Eylemler nasil durur? - MunzurPeri

  Eylemler halka,halkin demokratik taleplerine saldiri olmazsa durur.Eylemler inkara tabi tutulan bir halkin,dili kültürü siyasi kimligi demokratik bir anayasada güvence altina alinirsa durur.Eylemler iscinin,memurun kisacasi her sosyal tabakanin kendisini özgürce ifade edebildigi,örgütlendigi oranda durabilir.Bu yoksa,inkar imha,fasist ve irkci saldirilar devam ediyorsa eylemleri nasil duracak ki?