Veysel Güney'in mezarı sır kalacak

Veysel Güney'in mezarı sır kalacak
Veysel Güney'in mezarı sır kalacak
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

12 Eylül döneminde idam edilen ve mezarı halen kayıp olan Veysel Güney’in cenazesini teslim alan Yüzbaşı Burhan Erdem hakkındaki suç duyurusundan takipsizlik çıktı. Veysel Güney, Devrimci-Yol İskenderun sorumlusu olarak yakalandı. Adam öldürme suçlamasıyla jet hızıyla yargılanarak 1981 yılında idam edildi. Ölümünden sonra yaşananlar Veysel Güney idamını diğerlerinden farklı kıldı. Güney’in cenazesi ailesine teslim edilmedi ve cenazesinin nereye gömüldüğü de bildirilmedi.
Mersin Devrimci 78’liler Federasyonu’na gelen bir ihbarda Güney’in Gaziantep Eski Mezarlığı’nda olduğu bildirildi. Güney’in ailesi Gaziantep’e gidip mezarlık kayıtlarını inceledi. 9 Haziran 1981’de 105341 numaralı mezara gömülen kişinin adı ve soyadının yazılı olmadığı belirlendi. Kayıtlarda ölüm gerekçesi olarak İ.D (idam) yazılıydı. Cenazenin geldiği yer ise ‘Orduevi’ olarak gösterilmişti. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın aileye teslim ettiği dava dosyasında “İnfazı gerçekleştirilen Veysel Güney’in cenazesi babasına teslim edilmek üzere Yüzbaşı Burhan Erdem’e teslim edildi” yazıldığı belirlendi.
Devrimci 78’liler Federasyonu ve aile , yüzbaşı hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç yerinin Gaziantep olması nedeniyle Gaziantep Başsavcılığı’na havale edildi. Savcılık, suç tarihinde yürürlükte olan TCK’ya göre ‘görevi ihmal’ suçunun 8 yılda zamanaşımına uğradığını belirterek takipsizlik kararı verdi. Devrimci 78’liler Federasyonu, karara Kilis Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde itiraz etti.