Vicdani reddin yolu açıldı: Kamu hizmetinde çalıştırılacaklar

Vicdani reddin yolu açıldı: Kamu hizmetinde çalıştırılacaklar
Vicdani reddin yolu açıldı: Kamu hizmetinde çalıştırılacaklar
Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Askeri Mahkemesi'nin başvurusu üzerine askeri suçlarda, ceza ertelemesi yapılamayacağı düzenlemesinin ardından adli kontrol uygulanmayacağına ilişkin istisnai düzenlemeyi Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı buldu ve iptal etti.

Artık askeri mahkemeler de askeri suçlarda CMK’daki adli kontrol hükümlerini uygulayabilecek. Askeri suçları işleyen asker kişilere de askeri suçları işleyen vatandaşlara da tutuklama yerine adli kontrol tedbirlerine başvurulabilecek.

VİCDANİ RETÇİYE KAMUYA YARARLI İŞTE ÇALIŞMA CEZASI

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre askeri suçları işleyenlere başta vicdani retçiler olmak üzere CMK 109’a göre tutuklama yerine kamuya yararlı işte çalışma, karakola imza verme, asker kişilere örneğin astını döven subay-astsubaya öfke terapisi gibi cezalar verilebilecek.
“Vicdani ret” cezasının dayanağını oluşturan ve Askeri Ceza Kanunu’nun 87’inci maddesinde tanımlanan “emre itaatsizlikte ısrar” suçundan, bir gün bile olsa, ceza alındığında askeri mahkemeler erteleme kararı veremedikleri gibi adli kontrol de uygulanamıyordu. Anayasa Mahkemesi’nin son iptal kararları ışığında, “emre itaatsizlikte ısrar” suçunu işleyenin cezasına da adli kontrol uygulanabilecek. Ceza alması halinde ertelenebilecek.

KARAR NASIL ALINDI?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi, baktığı bir davayla ilgili olarak AYM’ye başvurdu. Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu’na 2006’da eklenen askeri suçları, CMK’daki adli kontrol düzenlemesi dışında tutan istisnanın iptalini istedi. Mahkeme , “Bu Kanunda aksine hüküm bulunmayan hâllerde Ceza Muhakemesi Kanunu’nun adli kontrole ilişkin hükümleri hariç olmak üzere diğer hükümleri askeri yargıda da uygulanır” bölümünün anayasaya aykırı olduğunu savundu. AYM de askeri mahkemenin başvurusunu haklı buldu ve düzenlemeyi anayasanın eşitlik ilkesine aykırı görerek, iptal etti.

ADLİ KONTROL YASAĞI KALKAN SUÇLAR 

AYM’nin iptal kararı üzerine artık adli kontrol kapsamına giren Askeri Ceza Kanunu’nda sıralanan bu suçlar şöyle:
“Madde 63 Yoklama kaçağı, bakaya, saklı, firar
Madde 64 Çağırılıpta gelmiyen yedek subaylarla askeri memurların cezaları
Madde 65 Vazife ve memuriyetlerine gitmeyenlerin cezaları
Madde 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78 Firar
Madde 79 Kendini askerliğe yaramayacak hale getirenler
Madde 80 Başkasını askerliğe yaramayacak hale getirenler
Madde 81 Askerlikten kurtulmak için hile yapanlar
Madde 82 Amire Saygısızlık
Madde 85 Amir ve mafevkine hakaret etmek:
Madde 87 İtaatsizlikte ısrar edenlerin cezası (emre itaatsizlikte ısrar)
Madde 88, 89 silahlı iken yapılan itaatsizliğin cezaları
Madde 90 Mukavemet ve cezası
Madde 91, 92 Amire ve mafevka fiilen taarruz edenlerin cezaları
Madde 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107 İsyan ve fesat
Madde 131 Eşyayı ve malları çalan, satan, rehine veren ve alanlar
Madde 132 Üstünün, astının veya arkadaşının bir şeyini çalanlar
Madde 133 Bozuk ölçü kullananlar”

FİRAR EDEN ASKERE TUTUKLAMA YOK 

Genelkurmay Askeri Mahkemesi eski Başkanı Mehmet Sever iptal kararını şöyle değerlendirdi:
“Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu’na göre askeri suçlarda askeri mahkemeler ceza bir gün bile olsa erteleme kararı verip adli kontrol uygulamasına da gidemiyordu. Askeri disiplin ve genel gerekçelerle bu istisnalar getirilmişti. İptal kararları ile ceza ertelemesei ve paraya çevirebilmenin ardından adli kontrol yolu da açıldı. Örneği asker firar ettiğinde, emre itaatsizlikte ısrar suçu işlendiğinde artık askeri mahkeme tutuklama kararı vermeyecek. Bunun yerine CMK’nın 109. maddesindeki adli kontrol hükümlerini uygulayarak, örneğin karakola imza verme tedbiri alarak, serbest bırakacak”

ERTELEME YOLU DA AÇILMIŞTI 

Anayasa Mahkemesi, 17 Ocak’ta ise bazı askeri suçların cezalarının tecil edilemeyeceği, para cezasına veya tedbirlerden birine çevrilemeyeceğine ilişkin düzenlemeleri anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bulup iptal etmişti. Bu kararla da bu suçlardan cezaevinde olanlara infaz ertelemesiyle tahliye yolunu açtığı bildirilmişti.


  ETİKETLER:

  Hürriyet

  ,

  Mahkeme

  ,

  Anayasa

  ,

  Asker

  ,

  Ceza

  ,

  Para

  ,

  tahliye

  ,

  rehine

  http://www.radikal.com.tr/113482311348235

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Askerlik yapıp dayak yemeyen,küfür yemeyen var mı acaba? - yakamoz42

  Askerlik yapıp dayak yemeyen,küfür yemeyen var mı acaba?Çok doğru bir karar...

  Rönesans - Amedia

  İtalda Rönesans yaşanırken yaratacağı yaşamsal ve demokratik etki 17. ve 18 yüzyıllarda kendisini hissetiriyordu.... İngilterede Vijdani red 1900'lerin başında anaysa geçmişti danimarka, finlandiya, ,isveç ve birçok iskandinav ülkeleri Daha o yıllarda bireylerin özgürlük haklarını vijdani red hakkını tanımıştı Türkiyede ise bu konuyu türk toplumun benimsemesi için 70 - 80 yıl geçmesi lazım :)) TR'te Ordu kalkmaz ama en aızndan bir kaç aya inseydi bu Bıkkınlık veren Militarism yok olsaydı

  NEDEN HERŞEYİ SİZ BİLİRSİNİZ - HARAYDIN

  Demokraside her şeyi yöeneten bilmez, vatandaşın sesine kulak verir. Vicdani ret diyenler hapislerde süründürülürken bu millet ben elime silah almam diyenin eline silah verilmez. Ancak güvenlik hayati tehlikesi olan bir iştir. Biri benim vicdanım ret numarasıyla keyif çatacak biri onu korumak için ölecek yok öyle yağma hasanın vicdan böreği demiştik. Ortası ne Tımarlı Sipahi Orman Kolordusu kurulsun. oRMAN KOLORDUSU ormanda arazi komandosu eğitimi yapsın, vicdani retçiler de orman diksin. Her 10 yılda bir orman yeri değiştirilerek doğal hayatı koruma orman ve vahşi hayvan üretimi yapsınlar. Vicdanı retçiler orman ve evcil olmayan hayvan üretiminde çalışarak normal askerle aynı ortamda eline silah almadan askerlik yapsın. Kamu hizmeti ne demek. Bu vicdani ret numarasıyla zenginlerin çocuklarına asker yaptırmamak demek.zENGİNLER ASGARİ ÜCRETTEN eleman tutup kamu hizmeti yaptıracak kendi av peşinde koşacak bunun neresi insanlık?

  Eşitlik ve Adalet - bipedfive

  8 yaşındaki oğlumdan 18'ine geldiğinde hemen vicdanı red hakkını kullanmasını isteyeceğim. Şu andaki askeri sistem sürdüğü sürece birilerinin yemi olacak çünkü. Zengin işadamı, general, milletvekilleri çocuklarının gitmediği, veya kebap yerlerde yaptığı askere benim çocuğum niye gitsin ki?

  Nasıl Olacak ? - tayfunyuksek

  CMK 109. madde şöyle diyor: "Adlî kontrol altında geçen süre, şahsî hürriyeti sınırlama sebebi sayılarak cezadan mahsup edilemez. Bu hüküm, maddenin üçüncü fıkrasının (e) bendinde belirtilen hallerde uygulanmaz" Ayrıca vicdani redçilerin, her türlü vatandaşlık ve diğer haklarının ellerinden alınmasıyla ilgili yasaların da iptalinden söz edebiliyor muyuz..?