Vicdani ret aktivisti Mehmet Tarhan'a 'emre itaatsizlik' cezası

Vicdani ret aktivisti Mehmet Tarhan'a 'emre itaatsizlik' cezası
Vicdani ret aktivisti Mehmet Tarhan'a 'emre itaatsizlik' cezası
Sivas Askeri Mahkemesi, yazar ve vicdani ret aktivisti Mehmet Tarhan hakkında "emre itaatsizlik" suçu işlediği gerekçesiyle 15 ay hapis cezası ve 9 bin TL para cezası verdi. Tarhan'ın yargılandığı davayla ilgili AİHM, Türkiye'yi suçlu bulmuştu.

RADİKAL – Sivas Askeri Mahkemesi, yazar, vicdani ret aktivisti ve HDP Parti Meclis üyesi Mehmet Tarhan hakkında “emre itaatsizlik” suçu işlediği gerekçesiyle 15 ay hapis ve 9 bin TL para cezası verdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) daha önce söz konusu davayla ilgili olarak Türkiye ’yi mahkûm etmişti. Yerel mahkeme bu kararıyla AİHM kararını da göz önüne almamış oldu.

2005 yılından beri Sivas 5. Tugay Askeri Ceza Mahkemesi’nde yargılanmakta olan Mehmet Tarhan, Askeri Ceza Yasası’nın “itaatsizlik suçlarını; toplu asker karşısında yahut silah başı emrine karşı veya silahlı iken veya hizmetten kısmen veya tamamen sıyrılmak kastını yapanlar” yazan 88. maddesine uymadığı gerekçesiyle 15 ay hapis cezası ve 9 bin TL para cezası aldı.

'UYDURULMUŞ SUÇTAN CEZA ALDIM'
Hakkında verilen hapis ve para cezasının ardından Radikal'e konuşan Tarhan, ceza kanununda 'vicdani ret'le ilgili bir suç olmadığını vurgulayarak, hukukta "tanımsız suç" olarak anılan "uydurulmuş bir suç" ile isnat edilerek hakkında karar verildiğini vurguluyor. AİHM’in bu dosyaya ilişkin daha önce Türkiye’ye mahkum ettiğini hatırlatan Tarhan, pazartesi günü bireysel başvuru hakkı kapsamında Anayasa Mahkemesi'ne de başvurduklarını ancak Anayasa Mahkemesi'nin henüz bir yanıt vermediğini belirtiyor. Tarhan'a göre "gelinen noktada Türkiye'nin vicdani ret hakkını tanıması kaçınılmaz" ve pek çok vicdani retçi için birer hukuki garabete dönmüş bu davaların sonuçlanmasının yolu bu. Tarhan son kararı avukatları aracılığıyla Askeri Yargıtay'a da tekrar götüreceğini belirtiyor.

10 YILLIK DAVA
2001 yılında askerlik yapmayı reddederek vicdani ret kararını açıklayan Mehmet Tarhan, 2005 yılında zorla askere alınmış, vicdani ret tutumunu askerde de sürdüren Tarhan tutuklanarak askeri cezaevine konulmuştu. Hakkında “emre itaatsizlik” suçlamasıyla dava açılan Mehmet Tarhan, askeri hapishanede tutuklu bulunduğu süreçte kötü muameleye de maruz kalmıştı.

AİHM TÜRKİYE’Yİ SUÇLU BULMUŞTU
Tarhan’ın, tutuklu kaldığı süreçte gördüğü kötü muamele ve vicdani ret hakkıyla ilgili olarak AİHM’e yaptığı başvuru 2012 yılında karara bağlandı ve AİHM, “düşünce, vicdan ve din özgürlüğünün demokratik bir toplumun temellerinden olduğunu” belirterek, Tarhan konusunda “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlal edildiğine” karar verdi. Mahkeme Türkiye’yi 10 bin Euro tutarında manevi tazminat cezasına çarptırmıştı.