Vicdani retçi Halil Savda'ya beraat

Vicdani retçi Halil Savda'ya beraat
Vicdani retçi Halil Savda'ya beraat
Vicdani retçi Halil Savda, 'askerlikten soğutma' suçunu işlediği iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Sahibi olduğu internet sitesinde yapılan yayınlarla, 'halkı askerlikten soğutma' suçunu işlediği gerekçesiyle hakkında dava açılan vicdani retçi Halil Savda davasında karar çıktı.
İstanbul 17. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz sanık Halil Savda hazır bulundu. Vicdani retçi Savda, " Türkiye ’de vicdani ret hakkı maalesef yok. Zorunlu askerlik gibi ucube bir uygulama var. Bu uluslararası sözleşmelere de aykırıdır" diyerek savunmasını yaptı. 

Savda’nın avukatı Ramazan Demir ise sitede yayınlanan tüm yazıların ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek, müvekkilinin beraatini istedi. Mahkeme ise kararında suçun unsurlarının oluşmadığını ifade ederek sanığın beraatine karar verdi. 

3 YILA KADAR HAPİS İSTENİYORDU
İddianamede, Halil Savda’nın sahibi olduğu ‘savaşkarşıtları.org’ adlı internet sitesinde, ‘Zorunlu askerliğin kaldırılmasını istiyoryuz, zorunluğu askerliği insanlara zulüm olarak görüyoruz, askerliğin zorunlu olmaktan çıkarılmasını ve kaldırılmasını istiyoruz’ şeklindeki yazılarla halkın askere gitmesini engelleyecek nitelikte yayınlar yaptığı iddia edildi. Savda’nın yayın yoluyla halkı askerlikten soğutma suçunu işlediği iddiasıyla 9 aydan 3 yıla kadar hapsi istenmişti.


'Evet, halkı askerlikten soğuttuk'a beraat


  http://www.radikal.com.tr/116303811630381

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ÇÖZÜM SÜRECİ 1 - HARAYDIN

  Çözüm süreci sorun olan şeyleri başka bir mantıkla görme süreci demektir.Bunlardan biri vicdani ret. Bizim gibi tarihi coğrafyası güvenlik açığı olan bir ülkede vatandaş olmanın birinci şartı askeri güvenliğe bedeniyle katılmaktır. Bunun başka yolu yoktur. Bu güvenlik gerektiğinde canını ortaya koymak demek ve her zaman gece 1-3//3-5nöbeti demek.Kimse başkası bunları üstlensin ben bir bahane uydurup yırtayım diyemez. Onun için burada bir sorun çıkmaması gerek. Ancak üç konu var ki gözönüne alınması zorunludur. Ben elime silah almam diyen vicdani retçiler, ben sahte rapor alırım diyen sahtekarlar, askeri gücün beden gücünün çok daha ötesinde elektonik ve savunma sanayi ve bütçe ile bağlantılı olduğu gerçeği. Bu durumda beden gücü kadar bütçe gücünün önemi ortada. O halde beden gücünden daha fazla üretici olan yani askerlik süresini çok fazla para üreterek geçiren biri örneğin bu dönemde 100bin euro kazanıyorsa parasız askerlik yapacağına bu yüzbin euroru askerlik finansmanı olarak vermeli ve bedeni askerlik yerine bedeni üretim yapmalıdır.