Vicdani retçi Halil Savda'ya beraat

Vicdani retçi Halil Savda'ya beraat
Vicdani retçi Halil Savda'ya beraat
Vicdani retçi Halil Savda, 'askerlikten soğutma' suçunu işlediği iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Sahibi olduğu internet sitesinde yapılan yayınlarla, 'halkı askerlikten soğutma' suçunu işlediği gerekçesiyle hakkında dava açılan vicdani retçi Halil Savda davasında karar çıktı.
İstanbul 17. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz sanık Halil Savda hazır bulundu. Vicdani retçi Savda, " Türkiye ’de vicdani ret hakkı maalesef yok. Zorunlu askerlik gibi ucube bir uygulama var. Bu uluslararası sözleşmelere de aykırıdır" diyerek savunmasını yaptı. 

Savda’nın avukatı Ramazan Demir ise sitede yayınlanan tüm yazıların ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek, müvekkilinin beraatini istedi. Mahkeme ise kararında suçun unsurlarının oluşmadığını ifade ederek sanığın beraatine karar verdi. 

3 YILA KADAR HAPİS İSTENİYORDU
İddianamede, Halil Savda’nın sahibi olduğu ‘savaşkarşıtları.org’ adlı internet sitesinde, ‘Zorunlu askerliğin kaldırılmasını istiyoryuz, zorunluğu askerliği insanlara zulüm olarak görüyoruz, askerliğin zorunlu olmaktan çıkarılmasını ve kaldırılmasını istiyoruz’ şeklindeki yazılarla halkın askere gitmesini engelleyecek nitelikte yayınlar yaptığı iddia edildi. Savda’nın yayın yoluyla halkı askerlikten soğutma suçunu işlediği iddiasıyla 9 aydan 3 yıla kadar hapsi istenmişti.


'Evet, halkı askerlikten soğuttuk'a beraat