Vicdani retçiye işkence iddiası Meclis'e taşındı

Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak cezaevine konulan ve işkence gördüğü belirtilen vicdani retçi Enver Aydemir’in ailesi Meclis’ten yardım istedi.
Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen bir etkinliğe katılmak üzere yola çıkan vicdani retçi Enver Aydemir, 24 Aralık günü Kabataş vapur iskelesinde yapılan Genel Bilgi Tarama (GBT) yoklamasında hakkında çıkarılan yakalama emrine istinaden gözaltına alınıp askeri mahkemeye çıkarıldı. Mahkemece tutuklanarak Maltepe Askeri Cezaevine gönderilen Aydemir’e cezaevinde askeri kıyafeti giymeyi reddedince işkence gördüğünü öne sürdü.Aydemir’e yapılan kötü muamele için suç duyurusunda bulunan ailesi ayırca Meclis’ten de yardım istedi. Aydemir’in babası, annesi ve eşi tarafından TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na gönderilen başvuruda şunlar anlatıldı:
“Enver askeri cezaevinde asker olmadığını ve inancı gereğince kendi asker olmayı reddettiğini beyan etmiş ve kendisine giymesi emredilen Askeri Cezaevi kıyafetini giymeyi reddetmiştir. Bunun üzerine askeri cezaevi görevli ve yetkilileri tarafından kaba dayağa, coplanmaya ve aşağılanmaya maruz kalmış, falakaya yatırılmıştır. 25 Aralık günü zorla tek tip askeri cezaevi kıyafeti giydirilmiştir. Öğle saatlerinde ise cezaevi müdürü tarafından dayağa ve aşağılanmaya maruz kalmıştır. Bu dayak sonucunda sağ gözü morarmıştır. Enver  kötü muameleye son verilmesini sağlamak amacıyla kendisine verilen yiyecekleri yemeyi reddetmiş ve bu yüzden de 26 Aralık günü zorla revirde zorla kendisine serum bağlatılmıştır. Tüm bu hususlar 26 Aralık günü  Enver ile cezaevinde görüşen avukatının görüşme tutanağına geçirilmiş ve avukat ve Enver tarafından imzalanmıştır. 28 Aralık günü cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunumasına ve Enver’in Adli Tıp Kurumuna sevki yapılarak işkenceye maruz kaldığının doktor yahut kurul raporuyla tespitini talep etmemize rağmen henüz somut bir adım atılmamıştır. Enver’in maruz kaldığı işkence ve kötü muamelenin bir an önce sonlandırılmasını; görevlendirilecek ve içerisinde hukukçu, doktor ve psikologun bulunacağı bir ekibin konu ile ilgili araştırma yapmak üzere görevlendirilmelidir.” (Radikal)