Vicdanlar sağır: 17 ölü

İkisi kadın tutuklu
Eylem 187. gününe girerken ölüm haberleri art arda geliyor. Cezaevlerine yönelik 'Hayata Dönüş Operasyonu'ndan sonra ölüm orucuna başlayan 24 yaşındaki tutuklu Sibel Sürücü, Sağmalcılar Devlet Hastanesi'nde, tutuklu Hatice Yürekli, Ankara Numune Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.
Hapisteki eşe destek için
Cezaevindeki eşine destek için eylem yapan Şenay Hanoğlu ise Küçükarmutlu'daki 'ölümevi'nin
üçüncü kaybı oldu. İki çocuk annesi olan Hanoğlu "Adalet Bakanı'na kadar gittik ama kimse bizi dinlemiyor. Ölüm orucu son çaremiz" demişti. Aynı evdeki Zehra Kulaksız'ın durumu da ağır.
Çözüm umutları kırıldı
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün çözüm olarak açıkladığı tasarıların eylemi sona erdirmekte yetersiz kalması umutları kırdı. FP'li Mehmet Bekaroğlu "Ölüm orucundaki mahkûmlarla görüşülmeden eylemin bitirilmesi zor" diye konuştu.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Ölüm orucundaki tutuklulardan Sibel Sürücü, Hatice Yürekli ile tutuklu yakını Şenay Hanoğlu dün yaşamını yitirdi. Ölenlerin sayısı 17'ye çıktı.
Şenay Hanoğlu, Kandıra F Tipi Cezaevi'ndeki eşi Yücel Hanoğlu için açlık grevine başlamış, sonra eylemini ölüm orucuna dönüştürmüştü. Diğer tutuklu ve hükümlü yakınlarıyla eyleme başladığı dönemde, F tipi cezaevlerine karşı bütün demokratik yolları kullandığını belirten Hanoğlu, "Bu son çaremiz" demişti. Hanoğlu'nun ölümüyle yaşamını yitiren tutuklu yakını sayısı üçe çıktı. Hanoğlu'nun iki de çocuğu vardı.
Biri 'ani ölüm'
Sağmalcılar Devlet Hastanesi'ndeki 24 yaşındaki tutuklu Sibel Sürücü de dün öldü. 19 Aralık'taki 'Hayata Dönüş Operasyonu'nun ardından eyleme başlayan Sürücü, 124 gündür sürdürdüğü eylem nedeniyle 29 kiloya düşmüştü. Tedaviyi reddeden Sürücü, İstanbul 3 No'lu DGM'de, TKEP/L adına 'Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak'tan idam istemiyle yargılanıyordu.
Ankara Numune Hastanesi'nde tutulan Hatice Yürekli de dün saat 17.00 sıralarında yaşamını kaybetti. Yürekli'nin bilincinin açık olduğu, ani ölüm gerçekleştiği bildirildi. 30 yaşlarında olduğu belirtilen Yürekli'nin, TKİP davasından yargılandığı öğrenildi.
Küçükarmutlu'daki ev
Küçükarmutlu'da tutuklu ve hükümlü yakınlarının eylemi sürdürdüğü evde, yeni
ölümlerden endişe ediliyor. Geçen hafta Canan Kulaksız, dün de Şenay Hanoğlu'nun yaşamını yitirdiği evde, özellikle Zehra Kulaksız'ın durumunun ciddi olduğu belirtiliyor.